Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » A régi időkben a tanárok ok...

A régi időkben a tanárok ok nélkül is összeverhették a diákokat?

Figyelt kérdés
Nagy sláger volt a körmözés, illetve a pofonozás, de még a vesszővel való verés is. Ezeket az akkori tanárok kedvükre alkalmazhatták, saját szórakozásukra is, vagy csak indokolt esetben? Ja, és ha túl nagy verést kapott a gyerek, akkor felelősségre vonták a tanárt? Tehát például, ha a sérülések miatt kórházba került a gyerek?

2020. nov. 6. 18:03
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
79%
Egyes országokban ez ma is így megy pl Irakban. Úgy tudom ott csak akkor megengedett ha nem tanul a diák vagy rosszul viselkedik bár szerintem ez elég szubjektív. Biztosra tudom hogy óvodáskorúakon is gyakorolják ezt és elég komoly sérüléseket okoznak vele.
2020. nov. 6. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

#1

Ja, szerintem is szubjektív. Valakinek egy hármas is nem tanulásnak számít. Valakinek rosszalkodásnak is számít, ha a gyerek megszólal az órán.

2020. nov. 6. 18:17
 3/13 anonim ***** válasza:
31%

Abban az időben a tanárok társadalmi megbecsülésben részesültek, a szülőkben fel sem merült, hogy ok nélkül büntettek volna.


Szerintem kórházig fajuló eset ritka volt, de ha volt ilyen, akkor korabeli újságokban biztosan nyoma van, de most nincs kedvem több hetes kutatómunkába kezdeni egy köszönömért.

2020. nov. 6. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
43%

OFF: jót röhögtem az utolsó válaszolón. mindig megy a rinya, hogy nem becsülik meg eléggé a tanárokat, brühühühü.

Miért is kéne jobban megbecsülni őket? van vmi látható eredménye a munkájuknak? nem nagyon. a PISA-tesztek alapján legutolsók között vagyunk az EU-ban.

az utóbbi időkben sokat beszéltem tanárokkal, és semmivel nem értelmesebbek, mint az átlag: 20 évvel le vannak maradva, még mindig ott tartanak, hogy „kevés könyvet olvasnak a diákok”, miközben ők maguk sem beszélnek normálisan angolul, és gőzük sincs arról, más országokban hogy néz ki a közoktatás.

a tanárokat nem véletlenül nézik le. az emberek pontosan tudják, hogy a naplopó tanárok nem sok érdemi munkát végeznek, és a versenyszférában 1 hét után kihajítanák őket.


a kérdésre válaszolva: nem nagyon voltak verések, csak körmösök meg hasonlók.

2020. nov. 9. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
69%
Édes istenem, hogy már megint kifogtam egy kötekedőt, aki kiforgatja a szavaimat (vagy te követsz engem?)... Egy szóval sem írtam, hogy meg kell becsülni őket, arról írtam csak, hogy abban az időben a társadalom megbecsüléssel tekintett a tanárokra.
2020. nov. 9. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
95%
#4: Egyébként az utolsó mondatodra: De, voltak "verések", szabályzatba is volt foglalva, hogy a gyereket fenyíteni kell, ha rendetlenkedik. A fenyítés körmös, seggre "verés" (pálcával) volt általában.
2020. nov. 9. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

#6


Hivatalosan biztos. Ha nem látta senki, akkor biztos több is volt. Vajon a helyi ávós gyerekét is merték fenyíteni?

2020. nov. 9. 15:26
 8/13 anonim ***** válasza:
83%

Kérdező: miután az ávós is verte a gyerekét, tehát a nevelés számára teljesen elfogadott része volt a verés.

tehát igen, merték, pont annyira, mint a többieket.

2020. nov. 9. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
30%

A régi világban teljesen elfogadott volt, hogy ha a gyerek tiszteletlen volt egy felnőttel (sőt, magával idősebbel) szemben, akkor a felnőtt lekevert neki egyet. Ez nem tanár-diák felállás, hanem gyerek-felnőtt, illetve gyerek-idősebb valaki (tehát nagyobb testvér, nagyobb gyerek az utcából stb. is összevert, ha nem tetszettél neki). Ha pl. társaságban egy kisebbik testvér tiszteletlen volt a bátyjával szemben, akkor mindenki elhallgatott, csend lett, és várták, hogy a báty pofozza fel az öccsét. Ez volt a norma. Természetesen nem volt ez másképp az utcán a felnőttel, vagy az iskolában a tanárral szemben sem.


Vagyis pl. az utcán is akármelyik felnőtt lekevert egy gyereknek egy maflást, ha a gyerek nem volt udvarias stb. Ez teljesen természetes jelenség volt, mindenki helyénvalónak tartotta, az az igazság, hogy a gyerek is. Mindenkinek megvolt a maga helye, és mindenki tudta is a dolgok rendjét. Ha az iskolában a gyerek rosszul viselkedett, akkor a tanártól kapott. És ezen senki nem csodálkozott. Voltak részeges tanárok is, akiknek könnyen eljárt a kezük, de ez is hozzátartozott a gyerekkorhoz. Pl. a régi Légy jó mindhalálig című filmben van egy olyan jelenet, hogy a tesitanár pálinkát iszik vizespohárból a szünetben, majd becsöngetnek, és jönnek a gyerekek, és amelyik nem tudja átugrani a szekrényt, azt össze-vissza veri, Misinek is lekever egy olyat, hogy összeesik tőle a gyerek és gyengélkedőre kell vinni... De ilyenkor senkinek nem jutott eszébe a jogaira hivatkozni, hanem elfogadta, hogy ez a dolgok rendje, ilyen a gyerekkor, ez egy ilyen tanár, és túl kell élni. Nem is lehetett volna jogokra hivatkozni, mert igazából amíg a gyerek le nem érettségizett (vagy el nem érte a felnőttkort), addig nulla volt a felnőttek szemében, ha megszólalt volna, hogy neki jogai vannak, már azért lekevertek volna neki, hiszen másik felnőttet akar besározni.


Szóval ez így működött, és még egyszer mondom, nem a tanárokról van itt szó, hanem arról, hogy a régi világban mást jelentett gyereknek lenni, és más volt az értékrend, másképp viszonyultak egymáshoz az emberek (felnőtt és felnőtt között is komoly hierarchikus viszonyok voltak). Az iskolában biztosan volt olyan tanár, aki élvezte, hogy verheti a gyerekeket, falun pl. egy részeges falusi tanítóról ezt simán el tudom képzelni az isten háta mögött... Egy ilyen tanítót is már süvegeltek a környékbeli parasztok, és ha eljárt a keze a gyerekek között, kinek jutott volna eszébe szóvá tenni? De ettől egy gyerek sem lett depressziós, azt sem tudták, hogy mi az. Sőt, a régi világban kb. olyan gyerekkoruk volt az embereknek, hogy kb. az volt a legkisebb baja, hogy néha körmöst kapott. Legalább melegben volt addig is, amíg az iskolában volt. De a legtöbb gyerek kint őrizte a disznót vagy a teheneket, ilyenkor novemberben még mezítlába a mezőn, és örült volna egy ilyen gyerek, ha iskolába mehet! Olyan életük volt akkor a gyerekeknek, hogy el se tudjátok ti azt képzelni, amikor ti már azért sírtok-ríttok, ha nem kapjátok meg a legújabb okostelefont karácsonyra...

2020. nov. 9. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
27%

9: ok, boomer.

Szóval akkor a hozzád hasonló prolik jobban érezték magukat akkoriban? :D


A depresszióról meg gyanítom semmit nem tudsz, de azért fontos volt azt is idekeverni.


Tudod, már tényleg ideje lenne, h a hozzád hasonló tájékozatlan öregemberek befogják végre. Semmivel nem vagytok értelmesebbek, mint egy átlag

gimnazista, a rinyálásotokra + meg h milyen jó volt kapálni régen, meg senki sem kíváncsi.


De tényleg qrva vicces,h külföldi fórumon eldumálok egy lengyel lánnyal arról, h vajon 5/8ban íródott e egy progrock szám egyik sora, itt még vmi besavanyodott boomer jön 100 éves könyvekkel meg a kapálással :D:D és még beképzelt is, lol.

2020. nov. 9. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!