Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » SZTE modellváltás? Mi ez?...

SZTE modellváltás? Mi ez? Miről szól?

Figyelt kérdés

2021. febr. 2. 00:56
 1/9 anonim ***** válasza:
83%
Az egyetem közvetlen tulajdonosa nem az állam lesz, hanem egy alapítvány, kvázi állami finanszírozású magánegyetemek lesznek. Ahol eddig is egy jól összeszokott és együttműködő tudományos-kutatói kör vezette az egyetemet és ők kapják meg az alapítványi elnökséget ott ez jó dolog, mert nem kell folyton a központi bürokráciára várni meg arra, hogy "Pestről mit engednek nekik", hanem a saját elképzelésük szerint szabadabban költhetik el az egyetem pénzét, de elég aggályos, hogy egyelőre úgy néz ki, hogy minden ilyen alapítvány élére a kancellári modellhez hasonlóan valami FIDESZ-es kádert delegálnak. A győri Széchenyi Egyetem kuratóriumában pl. benne van Szijjártó, az Audi meg a helyi polgármester is, a Corvinusban meg a MOL-hoz tartozó pártkatonák, s az kapott egy csomó részvényt is az államtól, így az nem csak a döntéshozói, de pénzügyi függetlenségét is részben elvesztette (nyilván nem fognak rosszat írni az egyetemen egy olyan cégről, ami az egyetemi vagyon részét képezi).
2021. febr. 2. 01:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
köszönöm, és ez milyen hatással lesz a diákokra?
2021. febr. 2. 01:44
 3/9 A kérdező kommentje:
lesz valami radikális változás amit így diákként érzékelni fogok pl?
2021. febr. 2. 01:45
 4/9 anonim ***** válasza:
21%
Rövidtávon semmit nem fogtok észrevenni alap- vagy mesterszakos diákként, ha szerencsétek van legfeljebb nőnek az ösztöndíjak vagy csökken a kolidíj. Phd hallgatók már valószínűbb érintettebbek lesznek, mert nem kell éhbérért robotolniuk vagy szülői támogatásból vegetálni, de ez egyelőre spekuláció, azért a hosszú távú következmények nagyon bajlósak is lehetnek, hisz a kuratóriumi tagok akár egy életre is bebetonozhatják magukat az egyetem gazdálkodásába.
2021. febr. 2. 01:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Igazából lehetséges, hogy csökken az ösztöndíjas helyek száma (régen államilag támogatott helynek hívták), illetve nagyobb elvárások lehetnek, hogy ösztöndíjas maradj.

A Corvinus-on asszem a hallgatók egy részének drágább lett a koli, de eennek nem néztem komolyabban utána.

2021. febr. 2. 03:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
96%

#3 Nem kell messzire menni, az SZFE egyetem belvárosi kampuszait például eladogatják jó pénzért, majd a külvárosban vesznek szétszorva a városban lepukkant épületeket 😶

A megmaradt pénz meg megy a fideszes vezetőnek. Szerintem ez hatással van a hallgatókra, hisz nem mindegy hol és milyen környezetben tanulsz, illetve milyen nehéz lesz eljutni oda.

Amúgy ezzel az egésszel nem lenne gond ha nem erőszakkal tennék be a Fideszeseket a vezető pozíciókba, meg ha nem lenne engedélyezve az, hogy kedvük szerint széthordják és eladják/szétlopják az egyetem tulajdonát..

2021. febr. 2. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
69%

Magám fizetős egyetemek lesznek gazdagék gyerekeinek.

A fidesz neoliberális mindig is a gazdagokat meg a multikat támogatta.

2021. febr. 2. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
24%

Valószínűleg évek múlva lesz majd hatása a dolognak (ösztöndíjak, tandíjak, átlagokkal kapcsolatos elvárások, stb...), tehát téged még nem fog érinteni.


Azért legyünk őszínték, senki sem tudja, hogy mi lesz. Azért, mert meghalljuk a "Fidesz", "magán", "privatizáció" szavakat, még nem kell rögtön a pokolra gondolni, jó is kisülhet belőle. A Crovinuson (ahol már 2 éve van ez az állapot, ha jól tudom) igazából nem változott semmi.

Nem kell rögtön farkast kiáltani.

2021. febr. 3. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
77%

Corvinus volt a kísérleti labor. Csakhogy annak eredményeit még be se vártuk, és már (egyébként ellentmondva tavalyi Palkovics nyilatkozatnak, miszerint a vidéki tudományegyetemek + Semmelweis, BME, ELTE) többségben van az alapítványi modell, az eredeti egyetemi autonómiás modellhez képest.

Kollégiumi díjak emelkednek, vizsgaalkalmak ára is növekszik. Az első ilyen ösztöndíjjal rendelkező évfolyam csak idén tavasszal fejezi be az első évét. Amikor is megtudjuk milyen arányban biztosítják az ösztöndíjat. (Ha az egész felsőoktatás alapítványi lesz, akkor nem is kell majd plasztikázni az ösztöndíjasok arányát. Úgyhogy még 2020/21/2 végén is csak tapogatózhatunk.)

2021. febr. 3. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!