Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Hogyan kell elképzelni egy...

Hogyan kell elképzelni egy programtervező informatikus szakdoga védést?

Figyelt kérdés

Eltére járok, de jöhet bármi. Eléggé izgulok, nem tudom, hogy mire számítsak. Azt tudom, hogy 15 percem van bemutatni a programom meg a prezentációt is. Csak azt meg hogy, egyszerre a kettőt és felváltva, vagy először az egyiket, aztán a másikat? Meg hagyják, hogy bemutassak mindent, és utána kérdeznek, vagy közbe is?

Meg attól félek nagyon, hogy olyat fognak kérdezni, amire nem tudok majd válaszolni. Valamilyen szakmai/programozós kérdésre, legyen az akár ilyen tök alap dolog is. És akkor megállapítják, hogy hülye vagyok a szakhoz, és megbuktatnak. :'D



2021. jún. 23. 17:47
 1/5 anonim ***** válasza:
0%

Egyrészt ezután a kérdés után csodálkozom, mert eddig azt hittem, hogy az elte progmat viszonylag erős. Ennek ellenére úgy látszik nem szükségesek különösebb kvalitások.


Ha nagyon félsz attól, hogy alap kérdésre sem tudsz válaszolni, akkor mi az istent keresel ott? Ha hülye vagy a szakhoz akkor buktassanak meg. Miért, át kellene engedniük?


A kérdésre válaszolva:

- van kb. 15 perced van bemutatni a programod

- kérdeznek majd

- válaszolsz

- a fentiek alapján eldöntik, hogy milyen érdemjegyet kapsz


bonyi?

2021. jún. 23. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Könnyű szak, nemsokat kellett tanulnom, mivel mindenkit átrugdostak. Már-már egy büfészakkal vetekszik. Bárkit felvesznek, kiesni nemlehet. Azt se tudom mit tanultam a 3 év alatt mégis itt vagyok csúszás nélkül. Sokan csúsznak, szak 70-80%-a kb, de ők is csak azért, mert olyan könnyű az egyetem, hogy szeretik élvezni a diákigazolvány előnyeit. Mindenkinek ajánlom a szakot, aki nem akar semmit sem tanulni, de kéne neki egy gyors diploma.
2021. jún. 23. 18:17
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Ha ilyen könnyű a szak, akkor miért izgulsz a diplomavédésen?

Egy prezentáció segítségével bemutatod a programot.

2021. jún. 23. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Látom nem érkezett még érdemleges válasz, ezért gondoltam már énis hozzászólok a témához. Én bár Angliában végeztem, de szerintem nem lehet olyan nagy eltérés, főleg mivel ugyanaz a szak, és ahogy látom Magyarországon is hasonlóképp folyik a védés, legalábbis a fenti válaszolóra hivatkozva.

Nálunk a védés valamint maga az applikáció vagy bármivel amivel előrukkolsz az csak ilyen 40%-ot ért összesen a tárgyból, tehát mellette rengeteg minden más is volt, ezt nem tudom otthon hogy megy, de ezen felül volt több, vagy összesen 10-15 ezer szavas dokumentációk is. (De nyilván az egész benne volt 25-30 ezer szóban is mindenestől)

Mivel online volt, a lefoglalt időpontban behívtak Teams meetingbe és két előadó fogadott, akik egyben a konzulenseim voltak félig-meddig. Értékelésre fel lett véve a beszélgetés, mert nyilván nem csak ketten javítanak.

Volt 15 percem, amibe bele kellett férnie olyan dolgoknak, hogy én milyen project management methodology-t használtam és miért, főbb dolgok a témámmal kapcsolatban, miért választottam a témát, mit használtam hozzá, milyen nyelveket technológiákat és miért, hogy osztottam be az időm, problémák amikkel szembe ütköztem, valamint maga az applikáció. Ezek után szimplán csak felcsaptam az android studio-t és lefuttattam az appot, minden egyes dolgot megmutattam benne, ez volt 5 perc kb, de levegőt sem vettem, hogy elférjek 15 percben, különben megállítanak és vége.


Ezután jöttek a kérdések. Mivel konzulenseim voltak egyben, tudták hogy voltak nehézségeim egy-két funkcióban, és egyből nyilván abba kérdeztek bele, hogy hogy oldottam meg, sikerült-e, valamint ha nem, akkor mit rögtönöztem. Volt hogy olyan mélyen bele mentek a dologba, hogy látták hogy a regisztrált felhasználók láthatóak a térképen ami folyamatosan frissül adatbázis segítségével, és magyarázzam el, hogy azt miképp programoztam le, hogy néz ki az adatbázis stb. Mivel nyilván én írtam az egészet, magabiztos voltam, és ott végig kellett mennem ilyen 20-30 sornyi kódon, hogy mi mit csinál és hogyan.

Meg még nyilván egy-két apróságba belekérdeztek szúrópróba szerűen, hogy az a kód micsoda, ezt a funkciót hogy csináltad meg ilyenek.

Ezeken felül voltak olyan kérdések, hogy meg vagyok-e elégedve a munkámmal, mit gondolok, el tudnék-e helyezkedni a területen, magáról az útról is kérdeztek hogy hogy jutottam el idáig, vagyok-e annyira büszke az appra, hogy portfólióm része lesz-e stb.


Egyénként nem mondanám olyan nagyon feszengősnek az egészet, egy 40 perc alatt meg is volt, majd elköszöntek és kinyomtak.

Egyébként végül jobb jegyet kaptam mint amire fel voltam készülve.


Szóval nem tudom mennyire hasonlít ez ahhoz mint ami a te egyetemeden is megy, de azért remélem volt a válaszban egy-két olyan dolog is ami hasznodra válhat.


Az könnyen előfordulhat, hogy egy olyan dolgot kérdeznek ami tök alap lenne, de te kb időt sem szántál az elméletére annyira alap, és valamit nem értesz, de szerintem könnyen ki tudod majd magyarázni. Magabiztosan állj bele a válaszba, és lehet észre sem veszik egy hiányosságodat, vagy legalább jól kompenzálod.

2021. jún. 24. 02:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

A szakspecifikus részéhez nem értek, nem zudom hogy érdemes felépítened a prezentációt, mit takar a program bemutatása. 15 perced van rá, oszd be, addig alapból nem fognak belekérdezni. Ha ez alkalmazható a te esetben, itt egy példa a felosztásra:

Mutasd be a feladatot, a jelentőségét, az elméleti hátteret (4 perc), mutasd be a program általános működését, az eléet eredményeket magyarázó screenshotokkal (7 perc), mutasd meg a programot működést közben (4 perc). Az utóbbi kettőt kisebb részletekben is csinálhatod, hogy egy-egy kisebb egységet mutatsz meg, de szerintem 2-nél több váltás ne legyen a prezentáció és a program között. A végén lépj vissza a záródiára, és köszönd meg a figyelmet.

Nálatok nincsenek bírálói kérdések? Nálunk szinte csak azt teszik fel (ami ugye előre el tudod készíteni a választ), azon kívül csak olyat, amire biztosan fogsz tudni válaszolni. Ha mégsem, akkor "terjedelmi okokból nem volt része a szakdolgozatnak". Közbekérdezni nem szoktak, mert az megakasztja az előadót, sehol nem illik.

2021. jún. 24. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!