Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Miért nem állnak ki az emberek...

Miért nem állnak ki az emberek a tanárok mellett?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Pályakezdő pedagógus vagyok. Döbbenten tapasztalom a jelenlegi figyelmeztető sztrájkkal kapcsolatos cikkek alatti kommenteket: "ha nem tetszik, akkor ne tanítson." "ezeket nem érdeklik a gyerekek, csak a pénz." "több szünetük van, mint bárki másnak szabadsága."

Miért ilyen elnézőek az emberek?


6 évet tanultam az egyetemen, és jelenleg bruttó 203.000 Ft a fizetésem. Nem csak az iskolában dolgozom, itthon a pici gyerekem mellett tanulókártyákat készítek, óraterveket írok, ppt-ket gyártok. Próbálok mindig interaktív, kooperatív feladatokkal készülni, amiket a diákjaim is élveznek. Szinte minden óra csoportmunkában zajlik, hogy minél több területet tudjak fejleszteni vele. Ez azonban rengeteg munkát igényel. Nem panaszkodok, imádom csinálni, de mégis ott a DE.

Komolyan az az emberek véleménye, hogy ha mindezt nem tudom szimplán passzióból csinálni, akkor menjek a gyártósorra dolgozni, mert ott többet kapok? Nem arról van szó, hogy nem szeretem a munkámat, de a belefektetett idővel arányosan nem kifizetődő. Hiába szeretem, ha közben a számlák kifizetése nem kis problémát okozna, ha a férjem nem hozna haza annyit, amennyit.


Ezen kívül nem csak a pénz, amiért jelenleg harcolunk. Küzdünk a szabad oktatásért. Azért, hogy ne a központtól kelljen táblafilcet, papírt stb. kuncsorognunk. Azért, hogy abból a tankönyvből taníthassunk, amit mi szakmai szemmel jónak látunk, nem pedig abból, amit egy olyan ember kijelölt, aki közelről biztosan nem látott még középiskolás gyereket.


Miért ilyen lekezelőek azemberek? Miért nem támogatják a tanárokat, amikor az ő jövőjükhöz is hozzájárultunk, jelenleg pedig a legtöbbük gyerekét oktatjuk? Tudom, van nagyon sok rosszindulatú, szakmaitlan tanár. Ez is azért van, mert a fizetés az évek számától függ, nem pedig attól, hogy milyen vagy szakmailag.


Ti mit gondoltok, támogatjátok a pedagógusokat?



2022. jan. 31. 13:11
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
90%

A társadalom nagyon pedagógus ellenes. A kormányzat szintén. Maguk a pedagógusok is megosztottak, nem állnak ki magukért és egymásért. Mindig is gyenge volt az érdekérvényesítő képességük.

Az emberek nem fogják fel, hogy mennyit ér egy jó pedagógus. De hamarosan meg fogják tapasztalni a bőrükön, amikor nem lesz. Majd fizetik a magán órákat, ha azt akarják, hogy a gyerek eredményesen tanuljon. A többség meg, aki nem tud fizetni így járt.

Azonnali és radikális lépésekre lenne szükség. Minimálisan is duplára emelni a fizetést, megszüntetni az életpálya modellt, átalakítani az oktatás tartalmát és csak a legjobbakat felvenni tanárképzésre.

2022. jan. 31. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
88%

Amiért nem álltak ki elegen az orvosok mellett sem, mikor rájuk kényszerítették az új törvényt, amiért nem álltak ki elegen az SZFE mellett, amiért nem álltak ki elegen a színházak mellett a TAO eltörlésénél, amiért nem álltak ki elegen a melegek mellett.....stb.

Kommenteket meg nem érdemes ovlasgatni, van ott mindenféle. Kettéosztott az ország.

2022. jan. 31. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
100%

A tanárok társadalmi megítélése valahol a rendőrök és a vasutasok között van közvetlenül a postások mellett. A sztrájkkal kapcsolatban a pedagógusok között sincs teljes egyetértés.

Az emberek meg vannak győződve arról, hogy csak a hülyék mennek el tanítani, havi 200 nettó alatti kezdő bérért. Valljuk be őszintén ebben van igazság.

2022. jan. 31. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

Érdekes, amikor vasutas sztrájk van, azt a legtöbben támogatják. Vasutas családból származom, a dupláját-tripláját viszik haza a fizetésemnek, kapnak cafetériát, vannak vasutas orvosi rendelők, vasutas egészségügyi pénztár stb. Mégis folyamatos emelést kapnak, ennek ellenére pár évente felüti a fejét a vasutassztrájk.


Félreértés ne essék, nem tőlük sajnálom, hanem az enyémet keveslem. Illetve a támogatottságot hiányolom.


Az meg, hogy maguk a tanárok is meg vannak osztva… Nálunk az egész iskola kiveszi a részét a megmozdulásról, de a tapasztalatok alapján aki nem áll a sztrájk mellé pedagógusként, az vagy elvesztette már a hitét a sok eredménytelenség miatt, vagy félti a munkahelyét.

2022. jan. 31. 13:36
 5/17 anonim ***** válasza:
60%

Ennek több oka is van.

Először is a magyar ember irigy. Mindenkire. Ahogy a kettes írta, soha senki mellett nem állnak ki. Arra gondol, ha a tanárnak emelnek, nekem miért nem emelnek, miért csak nekik?

Másodszor, ahogy az egyes írta, már nagyon régóta megy kormányzati szintről az uszítás a tanárok ellen.

Harmadszor mindenkinek voltak rossz emlékei, mindannyiunknak voltak rossz tanárai, akik megkeserítették a diákéveinket.

Negyedszer még nincs gyerekük vagy már nagyok a gyerekek, ezért nem érzik át, hogy mekkora probléma, hogy ezzel gyakorlatilag lezüllesztik az oktatást.

Szerintem is nagyon nagy probléma, hogy a jó szakemberek otthagyják a pályát, mert elmennek jobban fizető munkahelyekre. De talán ez is a cél, hogy lezüllesszék az oktatást. Először is nem kellenek ide a gondolkodó emberek, másodszor akinek van pénze, menjen fizetős iskolába.

2022. jan. 31. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:

Igen, van benne igazság, hogy nem normális, aki ennyiért dolgozik. Csak amikor az ember szereti is esetleg, amit csinál és éveket ölt a képzésébe, nem biztos, hogy könnyen hagyja ott a hivatását. Persze a szükség törvényt bont, nem hiába hagyják el annyian a pályát.

Őszintén én sem dolgoznék a szakmámban, ha a férjem nem keresne ennyit. Szerencsére nálunk az én fizetésem csak kiegészítés, így egyelőre várok és reménykedek, hogy egyszer majd társadalmilag is megbecsülnek, valamint a munkámat anyagilag is honorálják.

Ha nem így lesz, valószínű bármennyire is szeretek itt dolgozni, el fog fogyni a motivációm és keresek mást. Így is hívtak már könyvkiadóhoz dolgozni, ami anyagilag is jobban megtérült volna.

2022. jan. 31. 13:44
 7/17 anonim ***** válasza:
82%

Én 4 évig dolgoztam tanárként. 2001-ben kezdtem. Akkor a kezdő tanári fizetésem 54.000 ft volt. Egy albérlet rezsivel együtt kb. 70.000 volt akkor.

Otthon laktam a szüleimmel, zsebpénznek elég volt. De ebből megélni? Aztán emeltek 50 %-ot, ez is egy olyan lépés volt, ami után a fél ország fújt a tanárokra, hogy hát hogy képzelik, hogy ilyen magas fizuemelést kaptak? A legtöbb ember azt képzelte, hogy kerestünk 150.000 nettót, és utána meg 225.000-et. Azt persze nem tudták, hogy az az 50 % az bruttó, és ráadásul akkor még kétkulcsos adó volt, szóval lett is 70.000 nettó a fizetésem. Ezzel párhuzamosan elvettek minden pótlékot, így gyakorlatilag egy átlag tanár ugyanannyit keresett, mint előtte. De már akkor a fél ország utálta őket, mert minek is kaptak fizetésemelést, amikor egész nyáron otthon vannak. Valamint meg lett mondva, hogy ennyi, az elkövetkező 10 évben biztos nem lesz emelés. Akkor hagytam ott, és elmentem nettó 140.000-ért egy multiba aktát tologatni. Ott is nagyon mondták a kollégáim, hogy egy tanár nem csinál semmit, blabla. Mivel akkor találták ki, hogy emelik 20-ról 24-re a tanárok óraszámát. A tanárok persze tiltakoztak, erre megint a Kormány és az emberek is azzal jöttek, hogy bármilyen másik szakmában 40 órát dolgoznak. Amúgy nyilván tudja mindenki, hogy a letanított órák száma nem egyenlő a ledolgozott órákkal, mivel a tanár készül, dolgozatot javít stb. De ez voltaképp egy bújtatott bércsökkentés is volt, hiszen akinek nem volt meg a 24 órája, az arányosan kevesebb pénzt is kapott, illetve iskolánként 2-3 tanárt el lehetett bocsájtani. Én akkor meg is mondtam a kollégáimnak, hogy én itt ülök az irodában, és 4-kor hazamegyek, és már nem kell semmit csinálnom, míg egy tanár még este készül. És sokkal kevésbé vagyok fáradt, hiába 8 órát ülök az irodában, és csak 6 órát voltam az iskolában. Abban a napi 5-6 órában nagyon aktívan dolgozol, nem csak a képernyőre meredsz, beszélgetsz, kávézgatsz. Szünetben is ügyelet meg jönnek a diákok, szülők. Sokszor enni nem volt időm délután 2-ig.

Szóval én megértelek. Nagyon szerettem tanítani, most is hiányzik, de ne legyünk már nevetségesek. A hobbijából nem él meg az ember, pénzt is kell keresni.

Ráadásul elég kellemetlen, hogy motiválatlan, megkeseredett emberek nevelik a gyerekeinket.

2022. jan. 31. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
65%

Kérdezek jobbat: a pedagógusok miért nem állnak ki maguk és egymás mellett? Éveket nyavalyogtatok egy lépés nélkül, most is csak egy szánalmas 2 órás sztrájkra telett, de legalább már nem hétvégére szerveztétek, mint a múltkor, hogy véletlenül se zavarjon be az oktatásba. 🤡


Nem állok messze a szakmátoktól, de ha velem így viselkednének, felállnék, hogy most akkor vagy zsarolgattok és vissza sem megyek dolgozni, hanem pályát váltok vagy pedig hagytok sztrájkolni és érvényesíteni az alkotmányos jogaimat.


Éveken keresztül csak rinyáltatok tettek nélkül. Az orvosok tökeit sokkal jobban megszorongatták a covid alatt, mégis jobban kiálltak magukért...



Na mindegy, majd ha egyszer úgy gondolnátok, hogy nem csak dedós műbalhét toltok, mi itt vagyunk. Itt vagyunk, ki-ki hellyel, idővel, tudással, kapcsolatokkal, amik ezt megsokszorozzák és vigyázunk a gyerekekre, megtartjuk pár lelkes tárgyi szakos egyetemistával nekik az órákat, amíg végre megteszitek magatokért, amire már nagyon régóta szükség lenne.

2022. jan. 31. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
73%
Ide több hetes sztrájk kellene már... Nem órák.
2022. jan. 31. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
75%
Azért, amit a 8-9-es mond az is igaz. A lányom iskolájában pl. nem sztrájkoltak. Nekik elég a fizetés? És mi ez a 2 óra? Lenne egy hét, jobban meggondolnák, így csak röhögnek rajtuk.
2022. jan. 31. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!