Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Egyetemen milyen a tanár -...

Egyetemen milyen a tanár - diák kapcsolat?

Figyelt kérdés

Nem szerelemre gondolok, de például oda lehet - e menni óra után kérdezni, ha igen, ilyenkor mennyi ideig illik ottmaradni beszélgetni (nyilván a témáról)?

Illetve ha angol nyelven van az órám, de magyar a tanár, akkor milyen nyelven illik vele beszélnem?



2022. aug. 2. 15:33
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Nincs tapasztalatom idegen nyelven tartott órákról, de szerintem simán magyarul, de ahogy érzed. Nálunk azt hallottam, gyakran volt olyan, hogy néha magyarul mondott valamit a tanár az óra alatt is, ha nem volt egyébként erasmusos diák a csoportban, csak magyarok.

Kérdezni persze lehet, óra alatt is, után is. Aki nem szereti, annál fogod érezni. Előfordulhatnak bizalmibb kapcsolatok, de alapvetően jóval hidegebb a légkör, mint egy gimnáziumban. Itt már mindenki felnőtt minden szempontból, téged is akként kezelnek már, a nyakára mászást nem sok tanár kedveli. Itt nem lesz délutáni ottmaradás és dumálgatás. Nem szokás leállni a tanárokkal eszmecserélni. Az egyetemi tanár nem pedagógus, csak leadja az anyagot, ha van kérdés válaszol, de részéről ennyi. Amúgy, ahogy a gimiben is, itt is a tanárnak van következő órája, vagy éppen neked lesz, vagy abban a teremben lesz másnak más órája. Ha mélyebben akarsz kérdezni egy témáról, akkor kérhetsz fogadóórát, de nálunk ezt csak nagyon kevesen merik meglépni, nálunk legalábbis. Őszintén megmondva, még hátrányod is lehet abból, ha izgága vagy, mert tőled majd többet fognak várni, persze pozitívan is elsülhet, de ez már nem olyan, mint a gimi, hogy szeretik az érdeklődő mintadiák gyerekeket. Őszintén megmondva, neked is lesz jobb dolgod. Biztos lesznek beszédesebb tanárok, meg akik barátságot akarnak majd kialakítani, ha te keresed meg őket, és lehet is barátkozni, de legyél nagyon óvatos. Nálunk általában inkább a tanszékek TDK vezető tanárai voltak ilyen ellazultabb, általában fiatal tanárok, akikkel esetleg még programok is voltak, de ez azért, hogy a TDK demonstrátorai tudjanak csoportmunkában dolgozni, viszont rajtuk kívül a barátkozás ritka.

2022. aug. 2. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Én nyelvszakos voltam. Persze, oda lehet menni, de ha hosszabb a téma vagy nincs ideje a tanárnak akkor azt mondja keresd meg a fogadóóràján.

Ês magyarul beszéltünk velük órán kívül.

2022. aug. 2. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Amilyet kialakítasz, meg amilyen nyitott a tanár. Fiatalabbak nyitottabbak, az idősebb Profok nem annyira.
2022. aug. 2. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Eléggé tanárfüggő.

Nekem az a tapasztalatom, hogy ha látszik rajtad a szakmai érdeklődés a téma iránt, akkor nagyon lelkesek és ha tdk-zni vagy az adott témában szakdogázni akarsz, nagyon nyomnak előre. Viszont az óra utáni kérdezgetést nem igazán szeretik. Nálunk pl sok oktató mellékállásban oktat, esetleg több tárgyat visz, nem ér rá cseverészni óra után. Viszont ha írsz neki e-mailt vagy fogadóórára bemész beszélni vele, akkor kényelmesebben működik a dolog.


Egyébként szerintem ilyen esetben beszélj hozzá magyarul. Csak akkor lenne indokolt az angol, ha nem magyar anyanyelvű.

2022. aug. 2. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Nyugodtan kérdezz akár szünetben (ha van), akár óra után! Ahogy előttem is írták, hosszabb beszélgetésre ilyenkor általában nincs lehetőség, de 1-2 perc szinte mindig belefér. Ha nagyon hosszú lenne a válasz, nagyon sietek, vagy éppen nem tudok teljesen pontosan válaszolni a kérdésre, akkor én azt szoktam kérni a hallgatótól, hogy küldjön egy email-t és ez egyeztessünk egy időpontot.


Én azt ajánlanám, ha nem nyelvi kérdést szeretnél tisztázni, akkor inkább angolul kérdezz. Angolul megy az előadás, angol lesz a vizsga is, így a tárgy kapcsán angolul kell "gondolkodnod". Persze elsősorban kövesd azt, ami a szokás az adott képzésen, ha az óra után magyarul szokás kérdezni, akkor tegyél te is úgy (én csak külföldieket oktatok angolul)!


/egy oktató/

2022. aug. 2. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Én azt tapasztaltam, hogy csak akkor van bármilyen tanórán kívüli kommunikáció, ha a hallgató kezdeményez. A tanár nem megy oda a hallgatókhoz órán kívül, hogy mi a helyzet. Ha normális a tanár, akkor szívesen válaszol kérdésekre. Nyugodtan odamehetsz.
2022. aug. 3. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
Tanártól függ, nekem az a tapasztalatom, hogy szeretik a szakmai érdeklődést, én csak 1-2 alkalommal éreztem lepattintva magam, egyébként mindig nagyon kielégítő, lelkes választ kaptam. Én szerettem, hogy engem ismernek az oktatók, mert kérdeztem, fogadóórán voltam, versenyeztem stb. Nagyon értékes (elsősorban szakmai) kapcsolatok tudnak kialakulni, bátran érdeklődj szerintem, főleg ha komolyan veszed az egyetemet, hagy nyomjanak, legyenek elvárások. Egyébként ugyanolyan emberek, így alapjáraton simán csak mint ember meg tudod állapítani, hogy mennyire vevő a társalgásra, mennyire szeretne veled szakmai meglátásokat megosztani, mennyire közvetlen, vagy inkább terhére van ez az egész. Ugyanúgy alakítod a kapcsolatot, mint egy emberrel. Az idejét ne rabold, értelmes kérdéssel illik odamenni először, ha hosszabb, akkor esetleg előre emailben is egyeztetve. Én akit távolságtartóbbnak éreztem, nála alapból ritkán kérdeztem, csak ha tényleg fontos volt. Volt viszont olyan is, hogy óra után vagy fél órát beszélgettünk az oktatóval, főként nem szakmai dolgokról, tapasztalatokról, jövőről. Érzed az emberen, hogy mikor van ott szívesen. Volt egy idősebb nagytekintélyű professzor, mindenki félt tőle. Én kértem egy konzultációt megtekinteni a ZH-t és hihetetlen jót beszélgettünk, úgy megtört a jég, mondta is, hogy jól esett neki is, mert olyan távolságtartók vele a hallgatók, pedig csak a tárgy nehéz meg ő nagyon szigorú, de szereti az érdeklődést meg szeretné tényleg megtanítani a tárgyat. Ha hosszabb távon mentorál az oktató, akkor is könnyen lehet kialakítani jó kapcsolatot, én a volt konzulensemmel is tartom a kapcsolatot, meg a mostani témavezetőmmel is nagyon közvetlen. Szóval összességében majd érzed, de érdemes. Saját véleményem szerint azért nagyon érdemes, mert ha ismeritek egymást, feloldódsz, akkor sokkal jobban mersz kérdezni, elmondani ha nem értesz valamit, tanácsot kérni stb. - legalábbis én amíg magamban tartottam csak az érdeklődést, soha nem fejlődtem ennyit, mint amikor közvetlen viszonyban egy az egyben tudok tanulni egy nagyon profi szakembertől, aki nyom, adja a feladatokat, így TDK, elmagyaráz mindent..
2022. aug. 3. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm. A vizsgáimra ez milyen hatással lehet? Többet várnám el, vagy pont, hogy engedékenyebbek?

Nekem mindig elég sok kérdésem van és tényleg tanulni és fejlődni szeretnék, nagyon várom, hogy ott lehessek az előadásokon és akár utána kérdezzek is.

2022. aug. 3. 09:44
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Nálunk semmiben sem befolyásolta a vizsgát. Viszont mi egy kis szak voltunk mindig ugyanazokkal a tanárokkal, tehát a egy év után már mindenkit ismert minden tanár. De persze ez lehet tanárfüggő is. Állj úgy hozzá, hogy nem azért kérdezel, hogy engedékenyebb legyen.


Azt javaslom, ha sok a kérdésed írd össze őket és a fogadóórán kérdezd meg. Egyszer mondani akartam valamit egy tanárnak és rögtön mondta, hogy fogadóórán, pedig csak annyi volt, hogy szólni akartam, hogy másnap kések. (Zavarja a késés.)

2022. aug. 3. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Szerintem a vizsgákra, számonkérésekre nincs ez befolyással, én legalábbis nem tapasztaltam soha. Talán kicsit jobban nyomnak, jobban terhelnek. Értem ez alatt, hogy pl sima szabvál beadandónál nálam feszegették, hogy na még egy kutatás legyen benne, csináljam meg ezt meg azt, szakdolgozatnál is sokkal többet és komolyabbat “kell” csinálnom, mint másoknak. Azért mondom hogy “kell”, mivel tudom hogy csak azért várnak el többet, mert én szeretnék több energiát beletenni, lelkes vagyok rá, nem igazi teher hanem lehetőség ez. Mindig én kezdeményeztem.
2022. aug. 3. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!