Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Hogy lehet, hogy bizonyos...

Hogy lehet, hogy bizonyos gyerekek felsõ tagozatosan is alig tudnak olvasni?

Figyelt kérdés

A jobb iskolàkban is akad nem kevés, akik hangosan olvasni még felsõ tagozatban is nehezen tudnak. Lassan, hibásan félreolvasva, keservesen megy csak.



Hogy lehet ez!


Ez így volt amúgy 20 éve is, nemcsak most az „omladozó rettenetesen gyenge“ magyar oktatás miatt van.

Nem akarom ráfogni.



2023. júl. 20. 09:22
 1/10 anonim ***** válasza:
23%
Miből indulsz ki? Saját tapasztalat? Többségi iskolába én még nem találkoztam ilyennel, csak tanulásban akadályozottaknál. Az meg nyilván megmagyarázza, hogy miért lassabbak.
2023. júl. 20. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
78%

Alsó tagozaton nem nagyon szoktak buktatni. Ha igen akkor azt is csak nagy nehezen.


Szerencsére nem általános amit leírtál. A jobb sulik tartják a szintet. Míg ahová Lakatos Rikárdóék járnak ott alig tudnak írni és olvasni.

2023. júl. 20. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Egyébként szerintem nem annyira volt. Egy osztályban 1-2 gyereknél igen, de most már egy osztályon belül is körülbelül a fele nem tud olvasni, nem érti mit olvas. A jobb sulikban csak azért tartják a szintet, mert ott a szülők tanuláspártiak és olvasnak a gyerekekkel otthon, de önmaguktól sajnos egyre kevesebben szeretnek olvasni. De én nem ebben látom a hibáját. Rengeteg az anyag már alsóban, régen (nem oly régen, mert én 15 éve voltam alsós), még jutott idő az iskolai olvasásra. Nem siettetek a gyereket, hogy ne szótagolva olvasson, sőt 2 osztályig nálunk inkább ezt várták el, ez volt a "divat". Sokkal kevesebb diszes volt, vagy helyesírásproblémás, mert figyeltek arra, hogy szótagolás közben az összes betűt kimondjuk a szavakban. Nem az volt, hogy "barácság" és nem tudja leírni hanem ba-rát-ság. Én nem engedném a folyékony olvasást 3 osztályig, sőt eltörölték a fogalmazás órát is. Ez is borzasztó. Régen nálunk erre külön óra volt alsóban ha jól emlékszem heti 2 db. Külön munkafüzettel, amiben szövegértési meg fogalmazási feladatok voltak a magyarórán felül. Ezért ilyen szar most minden, mert az értelmes dolgokat kivették, és helyette minden más is van, ami felesleges.
2023. júl. 20. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Hát èn 15 ève ballagtam 8.-ból, és 2-en voltunk akik rendesen folyèkonyan tèvesztès nèlkül olvastunk. Emlèkszem 16 èvesen volt egy barátom és neki mesèltem hogy milyen borzasztóan olvasták az ált. iskolás oszt.társaim
2023. júl. 20. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
74%
Remek szüleik arra nevelik őket, hogy tökéletesek. Ez a végeredmény.
2023. júl. 21. 06:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 D-Mano ***** válasza:
87%

Én saját szememmel láttam vonaton, ahogy nagymama gyakorolta az olvasást egy elsőosztályossal.

Szegény gyerek biztos lemaradt valahol, amikor tanították az iskolában, azután jöhettek a sorozatos kudarcélmények, ami miatt folyton azt érezhette, hogy az olvasás= lelki teher, plusz neki sohasem fog menni, és ezért nem is ment neki.

Nagymama pedig nem támogatta, semmi megnyugtatót, szórakoztatatót, játékosat nem vitt a gyakorlásba, hanem büntetéseket helyezett kilátásba, ha nem tanul meg olvasni.

Szegény gyerek teljesen rosszul volt, sírt és minden baja volt. Egyébként látszott, hogy pszichésen nem megy már csak neki az olvasás, mert azt a szót, amit egyszer ki tudott olvasni, másszor már nem.

Az ilyen gyerekek pszichésen traumatizálódnak, záródnak el az olvasástól. Persze 2. osztályra legtöbbször "megtanulnak" olvasni. Azaz kiolvasni a szavakat, de sokszor nem igazán értik, amit olvasnak, és lesznek belőlük, akár felnőtt korukban is funkcionális analfabéták.

Az iskolai módszer messze nem a legjobb az olvasás tanítására. Könnyű lemaradni, kudarcélmények sorozatát bezsebelni. Lehet, hogy én is erre a sorsra jutottam volna, ha nem magamtól tanulok meg óvodás koromban olvasni anyukámtól játékosan. Mert sokszor nem értettem a feladatokat olvasásórán.

2023. júl. 21. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
Írni se tudnak. Komolyan én sem tudom, mivel töltik az idejüket az általános iskolában... Egyre több az olyan, akit fel is vesznek elég erős középiskolába, mert esze azért van, de csak ott jut el az agyáig, hogy bár az o meg az a betű két különböző valami, ő eddig mindig ugyanúgy írta mindkettőt, és sose mondták neki, hogy ez így nem jó...
2023. júl. 22. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim válasza:

Kortól és korszaktól függetlenül vannak akik nem szeretnek olvasni. És akik nem olvasnak olyan gyakran (vagy manapság inkább csak "chtelbe" ['chatelve']), azok hangosan sem fognak tudni igazán. Aki pedig rendszeresen olvas, az is inkább magában (gondolom én), szóval ha jobban is megy az olvasás neki, hangosan nem biztos, hogy más számára is érthető (magamból kiindulva, persze. Én például akaratlanul is elhadarom az újságcikket / elharapom a szavakat, mert én értem, de másnak ez kellemetlenséget okozhat, én nem vagyok hozzászokva a hangos felolvasáshoz).


Ha nehezen érthetően vagy keszekuszán fogalmaztam, akkor bocsánatot kérek. Fogalmazásból sosem voltam jó.

2023. júl. 22. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:
A többit meg leírták előttem
2023. júl. 22. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
41%
Az azért tényleg benne van, hogy az ismeretlen szöveg hangos felolvasása olyan műfaj, amire ritkán van szükség az életben, ez tény. Esti mese olvasáskor fordul elő, azon kívül mikor?
2023. júl. 23. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!