Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Szakdolgozatban egy könyvből...

Szakdolgozatban egy könyvből hogy lehet írni?

Figyelt kérdés

Azt tudom, hogy szó szerinti idézést idézőjelek között, dőlt betű utána a forrás.


De arra lennél kíváncsi, hogy én néztem szakdogákat a könyvtárban és van mondjuk 1 rész (1-2) oldal és alatta a forrás. Az az 1-2 oldal nyilván nem szó szerint van kiírva a könyvből, de akkor mennyit "vehetek ki " onnan?

Találok mondjuk 2 oldalt, amit nem szó szerint írok bele, hanem hagyok ki mondatokat. És alá írom a forrást? Vagy hogyan kezeljem ezt?


febr. 7. 10:17
 1/10 anonim ***** válasza:
80%

Semmit nem tanítanak nektek? Hogy jutottál te idáig?

Feldolgozod, átdolgozod, továbbgondolod, összehasonlítást végzel, akkor hivatkozhatsz rá így: [xy, 2015...]

Ha csak kihagysz mondatokat, de nem teszel hozzá, nem használod igazán, az 0/0 és idézőjelbe való.

febr. 7. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Nem, nem tanították.

Hol kellett volna tanulni?

Statisztikán?

Szolgáltatásmenedzsmenten?

Vállalati pénzügyeken?


Vagy hol kelett volna ezt tanulni?szakmai tárgyakat tanultunk de szakdogát írni nem.


Mi az hogy hogy jutottam? 4,5 átlaggal jutottam mindnen félévben. De annak mi köze a szakdogához hogy a szakmai tárgyakat hogyan teljesítettem? Érdekelt és tanultam.

De azt sehol nem tanították hogyan írjunk szakdogát.


Nem tudom mit tehetnek hozzá egy írott szöveghez. Nem írónak készülök.

febr. 7. 15:51
 3/10 A kérdező kommentje:
Legalábbis a szakirodalom részére gondolok, hogy ahhoz mit tehetnek hozzá. Mikor az egy szakirodalom. Úgy van ahogy a könyvben megvan határozva. Egy elemzés amit én készítek az egyértelmű hogy más. De a kérdés nem erre vonatkozott.
febr. 7. 15:53
 4/10 anonim ***** válasza:
33%

1:

Tipikus magyar vagy.

Valaki nem tud valamit, akkor egyből h*lye, miért jár egyetemre, hogy jutott el ide, biztos mindenből megbukott....


Segítséget kért. Nem kell mindenbe belekötni, ha tudsz és akarsz segíteni segítessz, ha nem akkor nem. Lehet tovább lapozni. Nem kell feltétlenül leírni neked mi a véleményed, hisz nem is kérdezte senki.

Annyira nem értem az ilyen embereket.

Neked ettől boldogabb lett a napod, hogy beszólhattál valamit?

febr. 7. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
60%

Pár részletesebb leírás:


[link]

[link]

[link]


"Találok mondjuk 2 oldalt, amit nem szó szerint írok bele, hanem hagyok ki mondatokat. És alá írom a forrást? Vagy hogyan kezeljem ezt?"


Alapvetően ez nem lenne elfogadható. Nem írunk oldalakon át egy forrásból bármilyen hozzáadott érték nélkül. Keress több forrást és vegyesen hivatkozz rájuk, de a legjobb az, ha 1. a kettőt (de inkább többet) összefésülöd, ezzel valamilyen hozzáadott értéket teremtve 2. írsz önálló gondolatot. Utóbbi persze nem mindig lehetséges, főleg egy alapszakos szakdolgozat során. Szóval törekedj arra, hogy 1. hozz példákat másokra, akik ezt a módszert használták 2. több forrással támaszd alá ugyanazt az állítást 3. hozz be kapcsolódó új gondolatot, ami az első szövegben nem szerepelt.


Egyszerűen nem létezik olyan téma, amire csak egy jó forrás létezik és abban minden benne van. Egy kis "csalás": ha egy szövegben, amire hivatkozol, másra hivatkoznak, akkor keresd meg és hivatkozd le az eredeti forrást te is.

febr. 7. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

4:Látod, az emberek már csak ilyenek és hidd el, még büszke is magára...


5:

Köszönöm szépen.

És hogy írjam át/ formázzam át amit valaki teljesen jól leírt? (még nem olvastam el a linkeket-lehet van róla szól). Én biztos nem tudom olyan szépen megfogalmazni, olyan jól átdolgozni, átfogalmazni, átdolgozni.


"Alapvetően ez nem lenne elfogadható. Nem írunk oldalakon át egy forrásból bármilyen hozzáadott érték nélkül."

Én szakdolgozatban néztem, hogy pl. 2 oldal után van egy forrás, elképzelhető, hogy átírta az illető a forrás nem volt előttem, gondolom hogy nem szó szerint van. Csak néztem, hogy kb milyen "Időközönként" kell hivatkozni, vagy hogy.


"Keress több forrást és vegyesen hivatkozz rájuk"

Azt hogyan csinálom? Olvasok egy forrásból, amit átfogalmazva megpróbálok leírni írom mögé a forrást, majd egy másik forrásból veszek hozzákapcsolódóan egy gondolatot amit szintén átfogalmazva leírok és írom mögé a forrást?


" hozz be kapcsolódó új gondolatot"

Úgy érted, hogy másik forrásból valamit, ami az elsőben nem volt benne de ahhoz kapcsolódik?



"Egy kis "csalás": ha egy szövegben, amire hivatkozol, másra hivatkoznak, akkor keresd meg és hivatkozd le az eredeti forrást te is."

Ezt úgy érted, hogy ha találok szakdogát, amiben hivatkoznak egy anyagra/cikkre/bármire akkor ne az adott szakdogára hivatkozzak amit én találtam, hanem a könyvre amire a szakdoga írója is?

febr. 7. 18:48
 7/10 anonim ***** válasza:
23%
Épkézláb egyetemen van Proszeminárium kurzus, főleg gazdálkodási karokon, ahol ez a téma.
febr. 7. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Nálunk nincs ilyen.

Ezek szerint nálatok sincsenek zsenik, ha szükség van rá... ;)


Senki nem úgy születik...

febr. 7. 19:45
 9/10 anonim ***** válasza:
60%

"Ezt úgy érted, hogy ha találok szakdogát, amiben hivatkoznak egy anyagra/cikkre/bármire akkor ne az adott szakdogára hivatkozzak amit én találtam, hanem a könyvre amire a szakdoga írója is?"


Egy szakdolgozatból kihivatkozni egy ott is csak idézett információt nonszensz lenne, igen. Szakdogákra max akkor hivatkozz, ha az egyéni munkájukról írsz. Mindig jó dolog az információkat visszagörgetni az eredeti forráshoz.


"Én szakdolgozatban néztem, hogy pl. 2 oldal után van egy forrás, elképzelhető, hogy átírta az illető a forrás nem volt előttem, gondolom hogy nem szó szerint van. Csak néztem, hogy kb milyen "Időközönként" kell hivatkozni, vagy hogy."


Nálunk azért ennél bőven magasabban volt a léc. Ha nem írsz önálló gondolatot, akkor oldalanként 3-5 forrás eléggé minimum.


"Úgy érted, hogy másik forrásból valamit, ami az elsőben nem volt benne de ahhoz kapcsolódik?"


Igen.


"Azt hogyan csinálom? Olvasok egy forrásból, amit átfogalmazva megpróbálok leírni írom mögé a forrást, majd egy másik forrásból veszek hozzákapcsolódóan egy gondolatot amit szintén átfogalmazva leírok és írom mögé a forrást?"


Erre nehéz mit mondani, ez egy tanult készség, hogy tudj írni és információt szintetizálni. Először is tudnod kell, hogy miről is írsz. Kell egy önálló gondolatmenet ahelyett, hogy valaki másnak a gondolatsorát követed szigorúan. Ehhez sokat kell olvasni a témában és a fejedben összegezni, és ez alapján írni.


Itt egy bekezdés (a szöveg saját, de eredetileg angolul írtam, szóval csak bedobtam egy fordítóba gyors):


Az régóta tudott tény, hogy az régészeti projektek a legjobb eredményeket akkor hozzák, ha különböző technikákat és módszereket kombinálnak, például műholdas képalkotást, LiDAR-t, fúrásokat, felszíni felméréseket vagy ásatásokat (Leisz, 2013, 18. o.; Sarris és mtsai, 2013), ami különösen igaz lehet, ha valaki távérzékelési technikákkal dolgozik (Opitz & Herrmann, 2018, 32. o.; Parcak, 2017, 8. o.). A különböző technikák kiegészítő eredményeket nyújthatnak, mivel különböző fizikai tulajdonságokat vizsgálnak egy területen. Egy helyszín kedvezőtlen láthatósággal rendelkezhet, nem alkalmas a távérzékelési elemzésre, miközben magas minőségű mágneses adatokat biztosíthat (Heske & Posselt, 2009, 138. o.). Habár általánossá vált több távérzékelési adathalmaz használata a felszíni megközelítésekkel, még mindig nem egyértelmű, hogy melyik módszerek működnek jól, mivel nincsenek egyetemes megoldások. A különböző tájak és épített örökségek mindig egyedi megoldásokat vagy legalábbis általános megközelítések egyéni változatait igénylik (Parcak, 2017, 8. o.).


Itt az első két forrás (Leisz 2013 és Sarris et al. 2013) alapvetően általánosságban írt arról, hogy a régészetben fontos a különböző módszerek összehangolása. Opitz & Herrmann 2018 és Parcak 2017 már kimondottan arról írt, hogy a távérzékelésben fontos a különböző módszerek összehangolása. Heske & Posselt konkrétan leírta, hogy a fizikai adottságok miatt egy adott terület más-más módszerekre lehet alkalmas. Ezt követően a korábbi Parcak cikk gondolatával fejeztem be a bekezdést, ami szerint a különböző módszerek összehangolására nincs egyetemes válasz.


Nem mondom, hogy én vagyok az etalon, lehetne ezt ezerszer jobban csinálni, de valami ilyesmire kellene törekedni írás és hivatkozás terén.


"Én biztos nem tudom olyan szépen megfogalmazni, olyan jól átdolgozni, átfogalmazni, átdolgozni."


Na igen, de neked kell bizonyítani, hogy tudsz írni és kutatni, nem az eredeti szerzőnek, akire hivatkozol. :)

febr. 7. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

"Egy szakdolgozatból kihivatkozni egy ott is csak idézett információt nonszensz lenne, igen. Szakdogákra max akkor hivatkozz, ha az egyéni munkájukról írsz. Mindig jó dolog az információkat visszagörgetni az eredeti forráshoz."


Persze, nem is írnék más dolgozatából, csak a forrásokat nézem, hogy miből dolgozott, hogyan építette fel, milyen vázlat pontjai vannak, hogyan hivatkozott...


"Ha nem írsz önálló gondolatot, akkor oldalanként 3-5 forrás eléggé minimum."

Tehát egy vázlatpontról több szerző gondolatát "összefésülöm", azaz saját szavaimmal megpróbálom leírni? De minden szerző gondolatát mondjuk fél oldalanként hivatkozom? Vagy a 3-5 oldal után mindenkinek a gondolát a végén hivatkozzam? (Bocsi, de tényleg nem tanultam ilyet, beadandónál csak a végén kellett forrást feltüntetni és nem szövegközben hivatkozni ezért nem tudom hogy csináljam, hogy jó legyen)


"Na igen, de neked kell bizonyítani, hogy tudsz írni és kutatni, nem az eredeti szerzőnek, akire hivatkozol"

Igen ez így van, próbálkozom nagyon.

Szerintem, őszintén szólva elég unalmas a téma, de ez az elvárás, hogy elemezni kell... engem nem is kimondottan érdekel ez, de ha muszáj akkor muszáj a diplomáért.


A te példádból, azaz a szövegből nem sokat értek de azt látom, hogy elég sok (4) hivatkozás van ebben a kis részben is.


Köszönöm a segítséget, sokan mondják, hogy óóó 2 hét alatt meglehet írni. Fogalmam nincs hogy csinálják. Nem 2 hetem van, de azért rohamosan fogy az idő... Igyekszem!

febr. 7. 20:41

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!