Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Van még értelme magyar nyelv...

Van még értelme magyar nyelv és irodalmat tanítani rossz szakközépiskolákban, szakmunkásképzőkben, gimnáziumokban?

Figyelt kérdés
2013. okt. 1. 02:24
 1/10 anonim ***** válasza:
Ez fontos lenne minden iskolában. Fontosabb, mint a hittan, és társai.
2013. okt. 1. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Mi bajod van a magyarral?

Tök érdekes tud lenni

2013. okt. 1. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Van, nagyon is van. Így is a béke feneke alatt a fiatalok műveltsége és anyanyelv használati kompetenciája. Enélkül már hivatalos nyelvvé tehetnénk az angolt is.
2013. okt. 1. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Semmi bajom nincs. Nekem pont azzal van bajom, hogy a mai fiatalok inkább a médián vagy az interneten szocializálódnak. Úgy érzem, hogy az olyan értékek, mint az olvasás szeretete, a kultúra iránti fogékonyság háttérbe kezdenek szorulni bármennyire is közhelynek tűnik, amit írok. A diákoknál hatalmas az érdektelenség. Hogy ez régen is így volt? Lehet, valamilyen mértékben. De ez mára hatványozottan így van. Mindenért nem okolom a diákokat, de tény, hogy nagyon elmérgesedtek a dolgok. Inkább irodalomból, könyvekből tanulni, mint idióta tv-műsorokból vagy internetről. De ez már egy másik kor.

"Ne félj a te gyereked majd egy jobb, boldogabb világba fog beleszületni"- hangzott el a mondat a Tanú című filmben. Valóban? Sajnos szerintem nagyon nem. Ez inkább egy elkeseredett mondat volt, amit kitettem, illetve ténymegállapítás. Remélem így már érthetőbb.

2013. okt. 1. 10:23
 5/10 anonim ***** válasza:

Na akkor ehhez képest amit utolsó posztodban írtál, mi lenne ha nem lenne magyar szakmunkásban, pláne szakközépben??

Szakközépiskolások érettségiznek, hogyan lenne meg az érettségijük ha a magyar kötelező érettségi tárgy, közben meg nem tanulnának magyart?

2013. okt. 1. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Teljesen jogos. Sehogy nem lehetne.. De. A kirakott kérdésem egyfajta bizonytalanságot, illetve kiábrándultságot tükröz látva, hogy mi történik ma ebben az országban. Az oktatásban is minden arról kezd szólni, hogy kompetenciákat adjunk át ahelyett, hogy a diákokban megpróbálnák kifejleszteni a gondolkodási képességeket. Valahogy azt kellene, hogy miért is fontos az irodalom, a magyar nyelv. Miért leszünk gazdagabbak? De ha a befogadóközönség,az úgynevezett audience nem elég nyitott ezekre a dolgokra. Ezért hiszem azt, hogy kezdi érvényét veszteni az irodalomtanítás, oktatás.

Az már más kérdés, hogy vajon ebben mindig a tanárok a hibások-e. Sokan azt mondják, hogy ha mai gyerekekkel akarunk kommunikálni, akkor le kell menni a mai média szintjére. Ezzel szemben én azt gondolom, hogy úgy kell vagy kellene inkább tálalni a dolgokat, hogy azok fogyaszthatóvá váljanak (consumer society). De lehet, hogy én tévedek. Ez szubjektív.

2013. okt. 1. 11:56
 7/10 anonim ***** válasza:
48%
Megmondom őszintén, én a magyar irodalomnak sosem láttam semmi értelmét. Pont, hogy az ilyen kötelezőkkel, mint kőszívű ember fiai és társai miatt megy el a diákok kedve az olvasástól. Ráerőltetik, holott kb semmi értelme nincs ezeket a könyveket elolvasni. Le lehet pontozni, le lehet taplózni, akkor is ez a véleményem. Ettől lesz valaki művelt? Meg attól, hogy kielemez 8 Ady verset?
2013. okt. 1. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Igen..lehetne vitatkozni hogy mit olvasson a diák magyar irodalom remekei közül, de olvasson..(egyébként Jókait olvasni élvezetes..bármelyiket)

És igen pont ezektől lesz valaki művelt, hogy hazája (jelentősebb)alkotásait ismeri legalább, ettől fogsz tudni fogalmazni, ez tényleg nagyon fontos alap. Milyen identitástudat alakul ki valakiben ha nem ismeri az irodalmi alkotásokat, nem tudja történelmi korszakokhoz csatolni, nem érti akkor milyen esemény, életszakasz mozgatta az adott költőt, hogy írjon. Az előző egy nagyon elszomorító válasz volt.

2013. okt. 1. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Nézd, nem akarlak megbántani, de nem értek egyet azzal, amit írsz. Lehet a médiára, való világra, internetre mutogatni, mikor az a kérdés, hogy a gyerek miért nem olvas, de a dolgot máshonnan is lehet nézni. Mikor kimondod a gyereknek, hogy "olvasás", akkor az fog eszébe jutni erről a szóról, hogy "Fiam, menj olvass 20 oldalt a kötelező olvasmányból!" És olvashatta a Kőszívű ember fiait és társait. Lehet, hogy ennyi idős fejjel én is élvezném, fene tudja, de 13 évesen rühelltem, ugyanúgy, ahogy százból kilencvenkilenc 13 éves gyerek rühelli. Inkább olvastam olyat, ami nekem tetszett, ami engem érdekelt. Pl egy Stephen Kinget. Meg nem érzem magam műveltnek attól, hogy leírtam az irodalom dolgozatban, hogy mikor Ady azt írta, hogy a "függöny kék", akkor a társadalmi problémákra célzott. Nem azt mondom, voltak olyan kötelezők, amik tetszettek, (pl gimi harmadikba az Aranyember nem volt rossz), de elenyésző számban. Fogalmazni ezekből? Megtudhatod, 18xy-ban hogy fogalmaztak az emberek. Nem vagyok akkora tahó, mint amilyennek gondolsz, de nekem egy-egy King sokkal többet adott, sokkal érdekesebb dolgokat feszegetett, mint pl az Egri csillagok. Ezért is inkább azokat olvastam. Ferdítek, mert nálunk anno alsóban kötelező volt a Szeleburdi család, amit mindenki imádott, de felsőben jöttek ezek a borzalmak. Lehet, ennyi idős fejjel már nekem is tetszene Jókai, nem tudom, de gyerekként egy kín volt.
2013. okt. 1. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Kedves Utolsó hozzászóló!


Sok dologban egyetértek az előtted válaszolóval, például abban,hogy vannak olyan értékeink, amelyektől kialakulhat az identitástudat. Ez lehet irodalom, képzőművészet, zene, történelem, bármilyen más társművészet. A műveltség forrásai természetes, hogy a könyvek, de nem feltétlenül és kizárólag az irodalmi alkotások (bár én ezeket preferálom).

Attól leszel-e művelt, hogy elemzel Ady-verseket? Nem. Nem csak erről van szó. Ezáltal megismerted egy másik ember gondolkodásmódját, világnézetét, életről alkotott felfogását, vagy más új horizontok nyílnak meg előtted. Határozottan állítom, hogy hozzájárul a személyiségfejlődéshez. József Attila sorait olvasva néha azt érzem, hogy azokat a gondolatokat akár én is írhattam volna, ha lennék olyan tehetséges mint ő. Az irodalom problémákra, élethelyzetekre is reflektál.

Annyiban igazat adok Neked, hogy valóban Jókai nekem sem tartozott a kedvenceim közé, de vannak fantasztikus alkotások, ami által még élettapasztalatot is lehet szerezni.

Ha épp Jókai nem tetszik, vagy a kötelezők attól még bármi más érdeklődési körödnek megfelelő szóba jöhet, ami szépirodalom. (Szabó Magda ifjúsági regényei, életkori sajátosságból adódó J.D. Salinger Zabhegyező, vagy sok más).

Összefoglalva meg lehet találni az értékeket, csak keresni kell.

2013. okt. 2. 10:22

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!