Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Azok akik egyetemen nyelv...

Azok akik egyetemen nyelv szakot végeztek (nem tanárin), azok tulajdonképpen mivel foglalkoznak?

Figyelt kérdés

Oké a poénoktól, mint mosogatnak a Mekiben és hasonlók kíméljetek.

Csak kíváncsi lennék, hogy tulajdonképpen van egyáltalán igény ilyen töménytelen mennyiségben képzett angol, német, francia, orosz, spanyol szakos fordítóra/tolmácsra, vagy ők is pályaelhagyók lesznek mint a legtöbb "átlagos" pl. magyar vagy filozófia szakon végzett bölcsész.

Lehetőleg olyan írjon, aki vagy ismer ilyen szakon végzett bölcsészt vagy maga is az.



2014. dec. 12. 20:06
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
97%

Én ilyen szakon végeztem, csak tovább tanultam tanárnak, de így is rengeteg ismerősöm van, aki angol szakon végzett. Igazából nem is értem, mire gondolsz az alatt, hogy pályaelhagyó, hiszen a bölcsészszak legfőbb jellemzője, hogy nem határol be egy terüeltet, amire kéepsít.


Szóval, hogy mit csinálnak: fordítanak vállalatnál/szerkesztőnél, adminisztrációs munkát végeznek, valamelyik grafikus (nyilván nem itt tanulta ki), valaki kiment Kínába angolt tanítani stb, de olyat is isemrek, aki apácának ment. A legkülönfélébb dolgok. Nem nagyon ismerek olyat, aki munkanélküli lenne.

2014. dec. 12. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
29%
na most aki apácának ment ,annak aztán sok köze van a bölcsészethez :D de vmilyen szinten belegondolok,tényleg :D
2014. dec. 12. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
97%
#2: az volt a kérdés, hogy mivel foglalkoznak. Erre válaszoltam.
2014. dec. 12. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Nézd például az aki apácának ment, az pályaelhagyónak tekinthető, elvégre nem azután kapja a fizetését, hogy teszem azt tolmácskodik.
2014. dec. 12. 20:49
 5/13 A kérdező kommentje:

"hiszen a bölcsészszak legfőbb jellemzője, hogy nem határol be egy terüeltet, amire kéepsít."


Ez rohadt jó marketing lehet a bölcsészkaroknak, tehát már azelőtt mossák a kezüket, hogy egyáltalán kikerülne a végzett hallgató a munkaerőpiacra.


"adminisztrációs munkát végeznek, valamelyik grafikus"


Látod ez is pályaelhagyás szerintem, az adminisztrátori munkakör nem igényel felsőfokú végzettséget, tehát őket is pályaelhagyóknak tarthatjuk, és a grafikust is, elvégre a diplomájának semmi köze ahhoz, amit dolgozik.


Tehát így végiggondolva, nagyon is komoly a pályaelhagyók aránya "nyelvészéknél" is akkor.

2014. dec. 12. 21:35
 6/13 anonim ***** válasza:
86%
Bocs, ha tudom, hogy csak a bölcsészképzést akarod szapulni, akkor nem fáradok a válaszadással.
2014. dec. 12. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Nem fogok hazudni, sosem voltam oda a bölcsészdiplomáktól, pedig majdnem én is az lettem, négy szemesztert húztam le pedagógia szakon, és a fő érdeklődési területem akkoriban is az volt, hogy milyen arányú a pályaelhagyás a különböző karokon végzett hallgatók körében. Csak a nyelv szakosok mindig egy külön kasztot alkottak, akik rettentően büszkék voltak arra, hogy ellentétben a többi bölcsésszel az ő diplomájuk nem "büfészakos",és tényleg el lehet helyezkedni vele, ezzel már akkoriban is fenntartásaim voltak, mert az, hogy valakinek van munkája még nem jelenti azt, hogy volt értelme elvégeznie az adott képzést.

Ha valaki vegyészmérnök, de használt autó kereskedése van, az pályaelhagyó, hiszen olyan munkát végez, aminek nincs köze az iskolai végzettségéhez. Ugyanígy egy nyelv szakos bölcsész, aki grafikus vagy adminisztrátor, az pályaelhagyó, hiszen effektíve a nyelvtudását egyáltalán nem vagy alig tudja használni, ergo az egyetemen eltöltött idő nála csak munkabérkiesést okozott, hiszen ha egyenesen grafikusnak tanul, vagy középsuli után rögtön elmegy adminisztrátornak, akkor is nagy valószínűséggel ugyanígy tudná ellátni ezeket a feladatokat.

2014. dec. 12. 22:46
 8/13 anonim ***** válasza:
96%
Az életnek nem az a lényege,hogy diplomád legyen és azzal dolgozz. A diploma csak a hab a tortán,igazából tanulni mész az egyetemre és azért,hogy legyen később megélhetésed. Adminisztrátori munkakörökben ,nézd meg az álláshirdetéseket hamarabb felvesznek egy nyelvszakot végzett bölcsészt,mint egy sima érettségivel rendelkező embert. A nettó 200ezres fizetés meg nem annyira rossz szerintem.. Ha téged ez érdekel ne foglalkozz a mekivel ha esetleg valaki odakerül ott is val előrelépési lehetőség pl. bölcsészdiplomával vagy bármivel Hr-s diplomával is felvehetnek oda. Ne így állj az élethez,hanem lásd mindenben a lehetőséget,aki talpraesett van egy kis józan paraszti esze,minimális szorgalma annak bölcsészdiplomával is lesz állása. Aki unalmába megy filozófusnak/vegyészmérnöknek bárminek csak,mert nincs jobb abból akkor se lesz semmi,ha IT-n végez. Rokonom filozófia-történelmen végzett és könyvkiadója volt+ lektorált. Akarni kell,nem szerencsétlenkedni.
2014. dec. 13. 06:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
82%

Kérdező, elárulok valamit. Az angol és még további 1-2 idegen nyelv (és kultúra, szokások) ismerete olyan kapukat nyithat meg előtted a munkaerőpiacon, hogy nem is sejted...

Sokszor dolgoztam már olyan munkakörben (informatikai, mérnöki, telco), ahol az adott területen nem volt magyar nyelvű dokumentáció, a projekt vezetője külföldi volt, a senior fejlesztők szintén. B***hatod te a BME-s / ELTE-s / nemtudommilyen csilivili diplomádat, ha nem érted a német szaknyelvet.

2014. dec. 13. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

73%-os te sem érted, hogy mire is próbálok kilyukadni :-(

Tudod az, hogy szívesebben vesznek fel adminisztrátori munkakörbe diplomásokat az szimplán a szűrő elmélet működése gyakorlat közben! Ez egy oktatásgazdaságtani elmélet, ami kimondja, hogy lényegében véve a munkaadónak az összes rendelkezésre álló információja egy leendő munkavállalóról az iskolai végzettsége, és ez alapján rangsorolja őket. Ebből a szempontból pedig a túlképzett bölcsészek ráeresztése középfokú végzettséget igénylő munkakörökre egy munkaerőpiaci tragédia.

Egyrészt elvesztenek öt vagy akár hat évet is az életükből, hogy betölthessenek egy olyan munkakört, amit érettségi után is betölthettek volna. Másrészt indokolatlanul felnyomják a fizetéseket, hiszen a cégek hajlandóak többet fizetni egy diplomásnak, ha semmi extrát nem tesz hozzá a termelékenységükhöz, de szebben néz ki papíron a "jó lehetőséget biztosítunk pályakezdő diplomásoknak" meg az x darab diplomás dolgozik nálunk, mint az, hogy olyan munkát végeztetünk diplomásokkal, amihez nem is kéne diploma.

Emiatt csökken a termelékenység, hiszen indokolatlanul szórják a diplomásokra a pénzt, másrészt az ott dolgozó valóban középfokú végzettségűek miatt ez elég komoly belső céges feszültségekhez vezet. Semelyik sem hasznos, és akkor most még csak a felszínét kapargatjuk a problémának, mert ez ennél jóval mélyebb.

2014. dec. 13. 11:02
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!