Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Miért hiszi azt sok ember,...

Miért hiszi azt sok ember, hogy a SOTE a legjobb orvosi (sőt, az egyetlen "igazi")?

Figyelt kérdés
Itt most nem a szokásos gyik-trollra gondolok. Pl Merkely Béla professzor úr is ma reggel úgy nyilatkozott a Mokkában, hogy a jövő orvosai a SOTE-n tanulnak (legalábbis ez volt a lényeg, de akit érdekel, nézze meg), illtve volt egy 444-es interjú, amin nagyon felhúztam magam. SOTE szemeszternyitó, és mind a riporter, mind a medikusok úgy beszéltek, mintha csak a SOTE-n képeznének -jó- orvosokat. Apró dolgokra gondolok pl "Segíteni akarok az embereknek, ezért jöttem a SOTE-ra" Nem az orvosira, a SOTE-ra. Ott a riporter is úgy beszélt, hogy ők a jövő orvosai, mintha a vidéken tanult orvosok max segédápolónak lennének jók. A vidéki medikusok talán nem a jövő orvosai?! Engem ez azért háborít fel, mert én -és szerintem ezzel nem vagyok egyedül- azért jöttem Pécsre, mert komlói vagyok, és a családom nem engedheti meg magának, hogy Budapesten lakjak, és 2-4 hetente ennyit költsek buszozásra, ha épp látni szeretném őket. És ettől semminvel se érzem kevesebbnek magam, és nem hinném, hogy rendesen megtanulom, amit kell, akkor a pécsi orvosi diplomámmal ne mehetnék fel mondjuk egy SOTE klinikára rezidensnek, esetleg PhD-zni egyszer, csak azért, mert Pécsett végeztem. Mert egyébként tudom, hogy a SOTE kiváló egyetem, és sokkal több a lehetőség, de szerintem ha már kapok fizetést, akkor is felmehetek, ha megszerzem hozzá a tudást Pécsett, amire szerintem meg van a lehetőség. Csak nem értem, hogy miért gondolják azt sokan, hogy aki nem a SOTE-n végez, az nem is orvos.

2016. júl. 11. 20:03
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
66%
belemagyarázod
2016. júl. 11. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
31%

Ezeket max belelátják a kisebbrendűségi érzésekkel küszködő vidéki medikusok.


Én egyedül pécsi képzésről hallottam rosszakat, ezen kívül SOTE-n senki nem nézi le, ócsárolja vagy tesz negatív megjegyzéseket vidéki hallgatókra.


Ez egy ilyen vidéki orvosis "legenda", hogy SOTE-s medikusok biztos beképzeltek és magasan hordják az orrukat, le lehetne már szállni a témáról.


Ha magabiztos vagy az egyetemedet illetően amúgy se foglalkozol ilyenekkel.


SOTE-n is mindenki leszarja mi van vidéken, DOTE POTE, SZOTE-s medikusok is megtehetnék ezt a szívességet.

2016. júl. 11. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:
Amúgy utolsó, a te válaszod a tipikus lenéző. Pont, akiről írtam. Akiről látszik, hogy nem troll, hanem tényleg így gondolja. A SOTE-n mindenki leszarja, az mennyivel jobb. Vidéki legenda, hogy beképzeltek vagytok?! Igen, vannak szerény SOTE-sok, de te vagy a beképzeltek díszpéldánya.
2016. júl. 11. 20:31
 4/15 anonim ***** válasza:
86%

Iden Szegeden volt megrendezve a medikus kupa, es nyilvan mindenki a sajat egyetemenek szurkolt "csak a SZOTE/DOTE/POTE/SOTE". Mast nem is lehetett hallani. Viszont amikor szegedikent mentem ismerkedni pecsiekkel es debreceniekkel, akkor nagyon hamar szot ertettem veluk. A pestiek ott is fennhordtak az orrukat, sutott a szemukbol a lenezes, mert hat "csak ok az igazi medikusok"... Szoval ez nem varosi legenda. Egy kivetelt sem tudok emliteni. Sotesokkal is baratkoztam persze, de mindig ereztettek ezt az emberrel.


Egyebkent kedves kerdezo, az ilyesfajta feltetelezeseket, hogy csak a pesten vegzett orvosok az igazi orvosok, nyugodtan le lehet szarni. Mert nem igaz. Nem leszel semmivel sem kevesebb "videki" orvosknet. Egyebkent ezt sem ertem. Magyarorszagon a fovaroson kivul minden videk. Rettentoen lenezo, amikor egy hatalmas egyetemvarosra/megyeszekhelyre mondanak ilyet... A videk az az a hely ahol foldet muvelnek, lohaton jarnak, gazdalkodnak. Nem pedig egy nagyvaros..

2016. júl. 11. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
Amúgy nem tudom felfogni... Van, aki pécsi vagy más vidéki diplomával felmegy Pestre és docens, professzor, inzézetvezető lesz, más meg SOTE diplomával háziorvos. Na, nehogy már a háziorvos legyen nagyképű a proffal szemben -pl egy ilyen esetben.
2016. júl. 11. 20:47
 6/15 A kérdező kommentje:
Még valami, 20:42-es. Azért megnézném, hogy a "kedves" válaszoló, aki ennyire lenézi a POTE-t, hogy kezel egy Pécsen végzett docenst vagy profot, aki a SOTE-n tanít -mert van ilyen. Többnek hiszi magát medikusként, mint a prof, csak mert a prof pl Pécsen tanult....???
2016. júl. 11. 21:02
 7/15 anonim ***** válasza:
73%

>Ott a riporter is úgy beszélt, hogy ők a jövő orvosai, mintha a vidéken tanult orvosok max segédápolónak lennének jók.


Nem értem, abba az interjúba hogyan lehet ezt belelátni. Még csak nem is sugalltak ilyet.


>"Segíteni akarok az embereknek, ezért jöttem a SOTE-ra" Nem az orvosira, a SOTE-ra.


A Semmelweis Egyetem (régi nevén SOTE) a Pesten működő több egyetem egyike. A PTE-ÁOK az egyetlen pécsi egyetem egyik kara. Ha egy pécsi medikust megkérdezel, hova jár, akkor azt mondja hogy az orvosira, így különbözteti meg magát a többi pécsi egyetemistától. A pesti medikus is mondhatja ezt, vagy úgy is mondhatja, hogy a SOTE-ra, kb. ugyanazt éri el vele. Miért kell emögött rögtön felsőbbrendűségérzetet sejteni?

2016. júl. 12. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
68%

Teljesen üldözési mániátok van kedves vidéki medikusok.


Egy szóval nem mondtam, hogy melyik a jobb a hülyeségeiteket pedig itt is belelátjátok, ezek után meg se kéne néznem a riportot, hogy tudjam az is az idióta üldözési mániátok díszpéldánya lehet, ahol valószeg semmi negatívum nem hangzik el.


Az hogy a prof dícséri a saját egyetemét miért probléma, miért szúrja ennyire a szemeteket? Egy Szegedi, Debreceni hallgató vagy prof nem teheti meg ugyanezt?


Elég érdekes mértékkel néztek a dolgokra, nekik megengedjünk, csak SOTE-t nem lehet dícsérni, eléggé elszaladt veletek a ló vagy lehet csak nagyon unatkoztok és megártott a nyári meleg?

Saját dolgotokkal foglalkozzatok ilyen hülyeségek helyett.


A megjegyzésemben mi a volt a lenéző? Az hogy SOTE-n mindenki leszarja hogy mi van vidéken? Igen, ez így van, nem lenézésről van szó, csak egyszerűen SOTE-n nem rejszol senki arra melyik egyetem a jobb, csak vidéki hallgatók foglalkoznak ezzel ennyit és kapnak rögtön vérszemet ha valahol megsejtik, hogy valakinek nem az vidéki medikus képzés az Atyaúristen.

2016. júl. 12. 03:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
56%

Magyarország történelmi okok miatt egy egyközpontú, főváros centrikus ország. Budapesten van az MTA, minisztériumok, kutatóközpontok, könyvtárak, tudományos társaságok, és itt vannak a legjobb, legnagyobb egyetemek és a legtöbb is.


Budapesten vannak a legjobb tudományos kutatási és oktatási feltételek, itt lehetséges a legtöbbféle intézmény közötti együttműködés, áthallgatás, vendéghallgatás, itt a legtöbb rokon szak, legnagyobb kurzuskínálat.


Önmagában azonban a vidéki egyetemek orvosképzése sem rossz, csak szűkebbek a választási lehetőségek, korlátozottabbak a körülmények.

2016. júl. 13. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
45%

Jó régi kérdés, de válaszolok, mert egy-két válaszoló eléggé vakon van. Előre leszögezném, hogy végzős vagyok a POTE-n, de ismerek embereket mind a 4 orvosiról.

#2, #8!

"Én egyedül pécsi képzésről hallottam rosszakat" Én meg mind a 4-ről. Pécsen pl (csak, hogy a saját "szidásával" kezdjek), írásbeli szigorlat az élettan másodévben, konkrétan a kórélettan intézet tanítja meg az élettant és a kórélettant is, ott viszont rendesen számonkérik. Szegeden az embriológia csak elektív, ami a másik 3 egyetemen az anatómián belül is sokszor a legrettegettebb tétel, illetve náluk minden félévben van egy dékáni vizsga, nálunk 6 év alatt 1 van. Debrecenben nincs hagyományos anat szigó, csak az első két félévből, és neuróból külön van egy kollokvium (neurobiológia), harmadévben meg nincs kórélettan (szigorlati) tárgyuk, hanem egy féléves Klinikai fiziológia van és kész. Budapesten nincs tetemséta az anatvizsgán, illetve ők első félévben kezdik az anatómiát, így marad fél évük ismételni, míg pl Pécsen a neuroanat félévében van együtt a szigorlat (anat1, anat2, szövet1, szövet2, neuroanat, neuroszövet, teljes embrio, tetemséta). Mikor ezt mondtam egy SOTE-snak, egyből azzal jött, hogy náluk csak azért van így, hogy a szigorlat (anat, életan, bikém) egyszerre legyen, és ez is csak a pesti sz...p@tás. Köszke, nálunk is egyszerre van, csak nincs idő anatot ismételni, bár -mint már írtam- az élettant meg Budapesten veszik sokkal keményebben -jogosan.

"ezen kívül SOTE-n senki nem nézi le, ócsárolja vagy tesz negatív megjegyzéseket vidéki hallgatókra. " Ez nettó hazugság. Alig találkoztam olyan SOTE-ssal, aki nem nézett le. Persze nem úgy, hogy kijeleti, hogy én nem vagyok olyan jó, mint ő, de utalnak azért rá, hogy megvan a véleményük. Pl egyik legjobb haverom a SOTE-ra ment, de azért ő is volt, hogy éreztette velem, hogy nem vagyunk egy "súlycsoportban" (de). A 8-as kommentednél, ha kiemelted Szegedet és Debrecent, nem értem, hogy Pécs (4 karakter) miért esett volna nehezedre, már csak a teljesség kedvéért is. Nem 50 várost kell felsorolni, hanem 3 van, amiből kettőt sikerült, a harmadikat nem. Ez is pl egy apróság, ami....

És a legnagyobb hülyeség, amiből látszik, hogy nem kicsit vagy eltájolva:

"nekik megengedjünk, csak SOTE-t nem lehet dícsérni [....] csak vidéki hallgatók foglalkoznak ezzel ennyit és kapnak rögtön vérszemet ha valahol megsejtik, hogy valakinek nem az vidéki medikus képzés az Atyaúristen."

Nem igaz, hogy nem lehet. Ezek a viták 90%-ban úgy néznek ki, hogy 10-en leírják, hogy mind a 4 egyetem kiváló, hol X, hol Y tárgyat veszik komolyabban, abból szigorúbb a számonkérés, mint máshol; hol ezt, hol azt oktatják jobban. Ez után szokott jönni egy SOTE-s, aki kijelenti, hogy a SOTE a legjobb, a non-plus-ultra, olyan jó orvosi a világon nincs még egy, persze a vidéki se rossz, de a SOTE mégiscsak a SOTE. Ilyet eddig egy vidékitől se láttam. A vidéki medikusok nem azon "kapnak vérszemet", ha egy SOTE-s leírja, hogy milyen jó a SOTE, mivel mindenki tudja, hogy az. Ellenben ha ezt egy vidéki írja a saját egyeteméről, egyből jön egy SOTE-s, hogy "persze, nem rossz, de a SOTE.......". Attól "nyílik ki a bicska" sok vidéki medikusnál, hogy míg egy vidéki dícséri a saját egyetemét, a SOTE-sok nagy része ezt a többi kárára teszi. Nem azt mondja, hogy "a SOTE tök jó, mert:..." hanem, hogy mennyivel JOBB a többinél. Mi ez, ha nem lenézés? Senki sem mondta, hogy a vidéki az "Atyaúristen", max azt, hogy mind a 4 orvosi egyformán színvonalas és jó, ha nem látod a különbséget, akkor gondok vannak. Ezzel a mondatoddal pont azt sugallod, hogy szerinted a SOTE az "Atyaúristen", a vidéki meg sz@r.

Ti SOTE-sok -pl te is- már azt is támadásnak veszitek, ha valaki azt merészeli mondani, hogy mind a 4 orvosi egyformán jó, mert azzal szerinted már azt mondja, hogy a vidéki képzés az "Atyaúristen", de a vidéki azon se sértődjön meg (ne kapjon vérszemet....), ha ti kifejtitek, hogy a SOTE mennyivel jobb a vidékinél. Oké.

#9!

"Önmagában azonban a vidéki egyetemek orvosképzése sem rossz, csak szűkebbek a választási lehetőségek, korlátozottabbak a körülmények." Igen? :D Tévednék, hogy a SOTE klinikán nem volt gumikesztyű, és ott volt az egyszerhasználatos eszközök újrasterilizálási botránya is? Ennyit a vidéki "korlátozott körülményekről". Sok a kutatási lehetőség, számban nyilván Budapesten van több, de van, amit vidéken kutatnak, Budapesten nem, sőt, van SOTE-POTE kooperáció bizonyos orvosi témákban.

Még mielőtt piedesztálra emeljük a SOTE-t (aminek kiváló az orvosképzése, ismétlem), hadd hozzak fel egy példát, hogy mennyire életképtelen emberek végzik el azt az egyetemet is: 2015, SOTE-diplomás doktornő, aki a SCL diplomájával nem tudott értelmezni egy vércukormérőt, de utána is erre verte magát, hogy ő pedig a SOTE-n és SOTE diploma és Summa Cum Laude és SOTE..... Sokra ment vele. Mindenhonnan kerülnek ki ilyenek is, meg kiváló szakemberek is.


A médiáról meg ne is beszéljünk. Mikor egy interjúban a SOTE-diplomás kis rezidensnél külön kiemelik, hogy a Semmelweis Egyetemen végzett, de (ugyanabban az interjúban) a másik megkérdezettnél, aki már szakvizsgával rendelkezik, nem írják le, mert nem Semmelweis. Ha az egyiknél kiemelik, a másiknál miért nem? (Mert a cikkíró/újság szerint a Semmelweis Egyetemen végezni sokkal nagyobb dolog, a vidéki orvosi említést sem érdemel. Más okát nehezen tudom elképzelni ennek a megkülönböztetésnek.) A doktornő attól több, hogy Budapesten végzett? Talán a másik orvos a "több", mert szakvizsgával kicsit nagyobb tudása van, mint egy első- vagy másodéves rezidensnek, hiába végzett utóbbi akárhol. Vagy mikor arról van cikk, hogy a fiatalok külföldön tanulnak tovább, de orvosira felesleges kimenni, mert itt a SOTE, ami világszínvonalú. És a többi? Tévednék, hogy azért van orvoshiány, mert a PTE/SZTE/DE diplomás orvosok is menekülnek innen (A SOTE-sokkal karöltve)?!

Ezt a bekezdést ezzel a két példával csak azért írtam, hogy de, igenis van lenézés, ezt nem a vidékiek képzelik be. És nem csak a médiában, én is megkaptam már face-to-face is, de ebbe most nem mennék bele.


Egyébként annyira mondjátok, de eddig senki nem linkelt be hiteles statisztikát. Jelzem, a HVG/Eduline nem az. Nyugodtan guglizzatok rá, hogy "hungary medical school employers' reputation". Hol a SOTE vezet, hol valamelyik vidéki. Ennyit erről.

Itt egy link: [link]

Menjetek rá a ranking indicators-re. Employer Reputation szempontjából a SOTE a 4. Academic reputation szempontjából a SZOTE a 4. Citations per paper-nél a POTE. Akkor miről beszélünk? Jövőre meg megint más lesz a rangsor.... Hangyányiak ezek a különbségek. Nevetséges az egész téma. Úgy rúgóznak néhányan ezen és veszik a SOTE-t No 1-nak és egyetelen magyar "világhírű, világszínvonalú" orvosi egyetemnek, mint legalább a Harvard orvoskara lenne. Nevetséges. Alig teljesít jobban a vidékieknél, már amiben és amikor jobban teljesít.

2017. okt. 30. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!