Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Megéri egyetemet végezni?

Megéri egyetemet végezni?

Figyelt kérdés

20 évesen végzel a középiskolában, aztán még 4-5 évre lekötöd magad, hogy csak 25 éves korodra kezd el a nagybetűs életet.

Biztos vagyok benne, hogy az egyetemen is csak az önszorgalmamra támaszkodva tudnék bármit is elérni, mert az előadóim "ennyi pénzért" csak azt lesznek hajlandóak megmondani, hogy mettől meddig olvassam át a könyveimet.


Cáfoljatok rám nyugodtan, de én azt látom, hogy:

- 4-5 éven át olyan nehéz lesz az egész, hogy vért fogok pisilni

- a keményebb egyetemeknél a ponthatár szinte megközelíthetetlen

- kiesnek azok a bevételeim, amit egyetem helyett megkereshetnék

- (ha egyáltalán el tudok vele helyezkedni) sem lesz számottevően jobb a fizetésem, mint egy OKJ-vel


Ti mit gondoltok erről?



2017. nov. 6. 22:04
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
91%

18 évesen végzünk, és akkor kell továbbmenni egyetemre(5v. orvosi6év), ha valami egyetemi szinten érdekel és azzal szeretnél foglalkozni a következő 50 évben. Pénzért nem érdemes, akkor inkább OKJ. Nem kell elhúzni 26-30 éves korig.


"mert az előadóim csak azt lesznek hajlandóak megmondani, hogy mettől meddig olvassam át a könyveimet. "

Tévedésben vagy. A normális egyetemeken előadásokon, a legújabb dolgokat is tanítják, sokszor még jegyzet sincs, csak a saját jegyzeted.

2017. nov. 6. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
65%

Akkor menj egyetemre, ha van olyan terület, ami érdekel, alapvetően ennyi.

Arra, hogy minősíted a képzeletbeli egyetemi tanáraidat, nem tudok reagálni.

Cáfolok:

-hogy milyen nehéz, az attól függ, hogy mit végzel, milyen alapjaid, eszed van, mennyire érdekel, tanulsz szorgalmasan

-nem megközelíthetetlen, egy közepes képességű tanuló is tud 450-60 pontot szerezni simán, ha szorgalmas és odateszi magát, nem nagy durranás az érettségi

-tudsz dolgozni egyetem alatt is, de amúgy is:nem okos dolog anyagi szempontokra fektetni a jövődet, de ha csak a pénz számít, akkor nevetséges, hogy okjs fizetésekkel hasonlítgatod az egyetemi diplomás fizetéseket. Ha ennyire az egzisztenciád érdekel, menj el közgázra, szerezz számvitel/pénzügy msc-t, köss kapcsolatokat, tanulj meg 1-2 nyelvet, kerülj be egy komoly könyvvizsgáló céghez, a kezdőfizetésed már 3-400 ezer forint körül lesz, pár év munkatapasztalattal ez már egy millió fölött van és utána határ a csillagos ég.

2017. nov. 6. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Nem érdekel a pénz, viszont nem tudom, hogy honnan fogok elővarázsolni 15-20 milliót egy ingatlanra, ha nincs jövedelmem.
2017. nov. 6. 22:28
 4/13 anonim ***** válasza:
100%
Viszont végzettség nélkül még nehezebb lesz..
2017. nov. 6. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Pontosan mennyivel?

Nézetem bértáblákat meg átlagokat, de egyik sem volt túl hiteles.

2017. nov. 6. 22:35
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Azt gondolom, hogy butaság, amit írsz, de eléggé határozottnak tűnsz, úgyhogy nem is értem, miért próbállak az ellenkezőjéről meggyőzni.

Először is vannak olyan tevékenységek, amiket csak és kizárólag egyetemi diplomával végezhetsz. Ezzel nincs mit tenni, orvosi, tanári, mérnöki, jogi... stb. munkaköröket csak a megfelelő egyetemi végzettséggel tölthetsz be.

Másrészt valószínűleg nagyon szerencsés vagyok, de nekem eddig az egyetem 3 éve alatt egy kezemen meg tudom számolni, hogy hány olyan tanárom volt, akinél tanítás a könyv bemagoltatásával volt egyenértékű, sokkal többet adtak szakmailag, és jópárról azt gondolom, hogy emberileg is.

4-5 évig lehet, hogy tényleg nehezebb dolgod lesz, mintha elmész egy OKJ képzést megcsinálni, de -nyilván megfelelő képzettség, és ahhoz társuló alapvető talpraesettség esetén- később ez igen gyorsan megtérül. Hidd el, hogy nem azon múlik a későbbi boldogulásod, hogy most 3 évvel többet dolgozol, mint azok, akik egyetemre járnak, azon sokkal inkább, hogy egy olyan papír legyen a kezedben, amivel később ezt behozhatod.

És ha már itt tartunk. Az elhelyezkedési esélyeid szignifikánsan jobbak felsőfokú végzettséggel, mint középfokúval. Lehet hallani olyan hangokat, amik folyamatosan a diplomás munkanélküliségről papolnak. Egészen egyszerűen butaság. Nézd meg a KSH oldalán az elmúlt évekre vonatkozó foglalkoztatási adatokat... a munkanélküliek elenyésző száma rendelkezik felsőfokú végzettséggel. Ha kicsit is odafigyelsz arra, hogy olyan képzést válassz, amivel nem teljesen kilátástalanok az elhelyezkedési esélyeid, akkor nagyon komoly hendikeppel kell, hogy indulj, hogy ne találj munkát, és ahhoz megfelelő fizetést.

A számottevően jobb fizetés is relatív. Átlagot felesleges nézni, mert az nem sokat mond önmagában, de ha a fizetések szórását is megnézed, láthatod, hogy általánosságban elmondható, hogy sokkal jobb keresetre tehetsz szert diplomával, mint anélkül. Arról nem is beszélve, hogy az évek előrehaladtával ez a különbség csak nő.

Az tény, hogy nem egyszerű a szakok jelentős részére bejutni, de tegyük hozzá, hogy a kisebb nevű- és vidéki intézményekben szinte az összes informatikai-, műszaki- és természettudományos képzés minimumpontról indul. Ezeknek a képzéseknek a jelentős részével pedig nagyon jó elhelyezkedési- és fizetésbeli lehetőségeid lesznek, messze jobbak az átlagnál.

Illetve ezeken túlmenően számos dolog szól az egyetem mellett. Félre ne érts, nem kell, és nem is szabad mindenkinek egyetemre mennie. Semmivel nem ér többet valaki pusztán azért, mert felsőfokú végzettsége van, sem emberileg, sem szakmailag. De nagyságrendileg könnyebben boldogulsz egy jó diplomával, mint egy jó szakmával.

2017. nov. 6. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
78%
Ha van lesz egy jó szakmád akkor nem kell egyetem ,attol függ mit akarsz csinálni dolgozni.
2017. nov. 7. 06:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

Háááát... Nem mindegy, hogy bolti eladóként keresel napi 6 ezer forintot 10 óra munkáért vagy mondjuk programozóként napi 5-6 óra munkáért 4x annyit.


Nem mindegy, hogy jelentéktelen munkát végzel vagy mondjuk életeket mentesz orvosként.


Nem mindegy, hogy lecserélhető, az átlagosság definícióját képező raktári munkás vagy, vagy éppen egy olyan ember, aki ha nem megy munkába 100 ember megfogja érezni..


"- 4-5 éven át olyan nehéz lesz az egész, hogy vért fogok pisilni "

Én SE (software engineering) szakon tanulok Hollandiában. Mindent angolul, mert nem beszélem a nyelvüket :D Kicsit sem megerőltető... szeretek programozni, ezért ha nem ezt tanulnám az egyetemen valószínűleg hobbi szinten csinálnám otthon.

Vannak nehezebb tantárgyaim is, de mindnent meg lehet tanulni.



"- a keményebb egyetemeknél a ponthatár szinte megközelíthetetlen"

Ha így gondolkodsz akkor valószínűleg nem vagy/voltál jó tanuló és csak bemeséled maganak, hogy jobban érezd magad.


Pl.: Én már érettségi előtt tudtam, hogy felvettek egyetemre, ezért nem készültem fel rá rendesen. A szóbelire is csak 4 napot tanultam, mondjuk azok elég intenzív napok voltak :D. (ha a tételek megírását nem számoljuk bele).


Matekból kb 5 írásbelit megcsináltam.


Angolból emeltet raktam, de már évekkel azelőtt 95% körüliket írtam szóval azzal egyátalán nem foglalkoztam, sőt hülye voltam, hogy nem raktam előrehozottat, de az más történet.


Magyarból csak 1 db érettségi feladatsort csináltam meg előtte, azt is csak azért mert órán kellet foglalkoznunk vele és később jegyet kaptunk rá.


Történelmet szerettem, csak a szóbelire készültem, de ahogy fentebb írtam .. nem sokat.


Célnyelvi civilizációból csak szóbeli volt, azt is abban a 4napban oldottam meg.


Így 85% körül volt az érettségi átlagom, ami nem olyan jó, de nem akartam jobbat, mert már máciusban tudtam, hogy felvettek.


de ... ha mondjuk felkészültem volna, lazán 90% fölött megírhattam volna, sőt akárki. Az érettségi egyátalán nem nehéz. Nem nehéz elérni a "keményebb egyetemek pont határát" csak sokan nem akarják megpróbálni és félvállról veszik.


"- kiesnek azok a bevételeim, amit egyetem helyett megkereshetnék"

Ha megfelelő szakot választasz a többszörösét fogod megkeresni. Pl.: Itt hollandiában 4-5 ezer euró az átlag programozói fizetés, de mondjuk Seattle (USAban) 103 ezer dollár a kezdő fizetés évente és sokan felmennek 150-200ra is évek alatt. (persze többe kerül a megélhetés)


Magyarországon is kb 500 ezer forintot keres egy átlag fejlesztő, de egyik volt osztálytársam apja 1,2 milliót keres.


Más jól fizető szakmák is vannak .. ha kifejezetten a pénz érdekel ... menj egyetemre.


"- (ha egyáltalán el tudok vele helyezkedni) sem lesz számottevően jobb a fizetésem, mint egy OKJ-vel "

Attól függ milyen mit tanulsz.


Persze nagyon általánosítok, de ha egyetemre mész és nem egy haszontalan tantárgyat tanulsz akkor nagyobb eséllyel leszel sikeres az életben (nem csak anyagi értelemben).


Meg persze olyan dolgokat csinálhatsz amit szeretsz. Ne mond, hogy neked élvezetes eladói munkát végezni, kukásként vagy titkárnőként dolgozni.

2017. nov. 7. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim válasza:
100%
Én annak idején abbahagytam az egyetemet elmentem dolgozni. Akkor jó ötletnek tűnt (sajnos anyagiak miatt ha akartam sem tudtam volna folytatni).. Ma értem el odáig, hogy egy marha voltam, mert Okj-vel olyan alacsony béreket ajánlanak, hogy sírok. A tusom meghaladja az Okj szintjét, de 90%-ban ez nem érdekli őket. Örülnek hogy mivel nincs diplomám, nem kell diplomást bért megadni... nyelvvizsga ugyanúgy számítana. Tanulj más kárán és szerezz egy diplomát! Ne azért mert van értelme, hanem hogy normális fizetésed legyen.
2017. nov. 24. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim válasza:
*tudásom (előző voltam)
2017. nov. 24. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!