Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Miért csinálunk úgy, mintha...

Miért csinálunk úgy, mintha nem lenne lenézve a vidéki orvosképzés? Miért kell polkorrektnek lenni?

Figyelt kérdés

Itt GYIK-en folyton azt olvasom, hogy egyformán színvonalas a négy orvosi egyetem képzése, sőt, aki mást mer állítani, azt leoltják, lepontozzák, kitiltják stb.

Ezzel szemben azt látom, hogy Debrecen, Pécs, Szeged melletti kisvárosokból és falvakból is sokan a Semmelweis Egyetemre mennek. Miért tennék ezt, ha nem tartanák gyengébbnek a közeli orvosi egyetem képzését, mint a SOTE-t? Vagy tényleg akkora különbség lenne, hogy megéri a 60-70 km helyett 250 km-t utazni?



2018. nov. 2. 17:59
1 2 3
 1/30 A kérdező kommentje:
Vagy miért menne valaki pl Hajdúszoboszlóról vagy Harkányból a SOTE-ra, ha a DE és a PTE is ugyanolyan színvonalas, és ugyanolyan lehetőségek vannak a vidéki orvosi diplomával is?
2018. nov. 2. 18:02
 2/30 anonim ***** válasza:
28%

Ez egy kialakult orvosi viselkedésforma, hogy nem nézzük le a kollégákat.


Egyébként részben igaz is, hiszen amiben a Semmelweis kimagaslik az orvosi egyetemek közül, az a tudományos eredményesség, szakmai színvonal a kutatásokban, publikációs teljesítmény, nemzetközi kapcsolatrendszer. Ezek azonban nem befolyásolják azt, hogy melyik egyetemen hogyan tanítják az alapokat az első pár évben. Az anatómiát, élettant, sejtbiológiai alapokat, biokémiát, biofizikai alapokat, orvosi kémiai ismereteket minden hazai egyetemen meg lehet tanulni tetszőleges alapossággal, ebben tényleg nincs érdemi különbség. Sőt, ha valaki gyakorló orvosként az egészségügyi ellátás hasznos fogaskereke akar lenni akkor még a vidéki egyetemeinknél lényegesen rosszabb harmadik világbeli intézményekben szerezhető diploma is teljesen jól megfelelne. A minőségi különbség inkább a PhD képzéstől fontos.

2018. nov. 2. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/30 A kérdező kommentje:
Tehát akkor szerinted is van különbség? Hiszen a pre-klinikai és klinikai modulokra (második fele az egyetemnek) már nem írtad, hogy teljesen mindegy, melyik magyar egyetemen végez valaki. Vagy ha vidéki diplomával felveszik a Semmelweis-re PhD hallgatónak, akkor mi a helyzet?
2018. nov. 2. 18:19
 4/30 anonim ***** válasza:
95%

Nem egy embert ismerek, akiknél épp az volt az egyik szempont, hogy elég TÁVOL legyenek otthonról:S Nem minden család a jó légkörről híres, sajnos:(


Amúgy nekem vannak ismerőseim vidéki orvosikról (elsősorban PTE), nem látom, hogy bármiben is hátrányt szenvedtek volna, sőt, azt látom, hogy ha az ország másik régiójában összetalálkoznak, akkor segítik egymást.

2018. nov. 2. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/30 A kérdező kommentje:

Merthogy a kérdésemben még nem a PhD, hanem a graduális képzésről volt szó. Vidéki diplomával is többet tudok, aki a SOTE-ra ment PhD hallgatónak vagy rezidens orvosnak, de nem erről szólt a kérdésem.

Hanem aki már graduális képzésre is a SOTE-ra megy, nyilván azért teszi, mert a másik hármat nem tartja elég jónak, még akkor sem, ha pl Szeged mellett lakik.

Vagy hogy vehetnek fel valakit a SOTE-ra (akár PhD-snek, akár rezidensnek), ha nem kapott elég színvonalas képzést vidéken? Nem értem.

2018. nov. 2. 18:22
 6/30 anonim ***** válasza:
5%

Az egyetemeknek érdekében áll a legjobb jelölteket felvenni PhD képzésre, akik legnagyobb valószínűséggel fognak sikeresen publikálni és eredményesen fokozatot szerezni.


Vidéki egyetemekről is leszipkázzák a legjobbakat (nem alapképzettségben, hanem cikkekben, előteljesítésben legjobbakat) a Semmelweis doktori iskolái és ugyanakkor SOTE-sek is mennek szép számmal vidéki doktori iskolába, ha az anyaegyetemükön nem sikerült megkapaszkodniuk.


Nyilván ez azért az alapképzés színvonalára is kihat valamelyest, hiszen az egyetemen jó oktató csak jó kutató lehet, hiszen átadni is csak azt lehet amivel az ember eleve rendelkezik. Ez azonban nem a tárgyi tudás mennyiségében mutatkozik meg, hanem inkább szemléletben, tájékozottságban, újdonságokban.


A koponya csontjait, a citrátkört, a vérnyomás szabályozását, a gyógyszerhatástan és az immunológia alapjait nyilván mindenhol egyaránt meg fogják tanítani és számon fogják kérni. Ebben tényleg nincs különbség a magyar egyetemek között.

2018. nov. 2. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/30 anonim ***** válasza:
94%

Pesten rengeteg a sznob.


New Yorkban egy baleset okán kórházba kerültem.

A sebészeti osztályt egy 50 körüli hölgy vezette - mint később kiderült Debrecenben diplomázott...

2018. nov. 2. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/30 A kérdező kommentje:

6, ebben tévedsz. A PhD felvételi objektív szempontok alapján történik. Diplomaátlagra, korábbi tudományos teljesítményre, szakmai nyelvvizsgára stb pontot kapnak a felvételizők. Az, hogy a legjobbakat veszik fel Doktori Iskolába a jelentkezők közül, minden orvosi egyetemre igaz.

A kommentjeid ellentmondásosak. Egyszer azt írod, hogy csak az első 2 évnél mindegy, hol tanul valaki (tehát a következő 4-nél /preklinikum és klinikum/ már nem mindegy), de azt is írtad, hogy a PhD képzésben van csak számottevő különbség (ekkor a klinikai képzésben nem látsz különbséget), továbbá olyat is írtál, hogy a PhD magasabb színvonala az alapképzés színvonalára is kihat. Ezek az állítások egymásnak teljesen ellentmondanak.

(Egyébként nem alapképzés, hanem osztatlan mesterképzés.)

De érdekes, hogy szerinted a vidéki orvosi egyetemek összességében (a hat évet egybe véve) már nem elég színvonalasak (legalábbis, amikor épp ezt írtad), tekintve, hogy pl Prof. Dr. Réthelyi Miklós, Semmelweis-díjas anatómus, a Funkcionális anatómia könyv egyik szerzője, a SOTE korábbi rektora, MTA egykori elnöke, ex-emberi erőforrás miniszter Pécsett végzett; Dr. Kanizsai Péter a SOTE-AITI-SBO docense, tanszéki csoportvezetője szintén a POTE-n diplomázott; Prof. Dr. Nyirády Péter, a SOTE Urológiai Klinika klinika igazgató professzora Szegeden végzett, és még lehetne sorolni.

2018. nov. 2. 19:57
 9/30 A kérdező kommentje:

Még valami. Volt egy mondatod: "az egyetemen jó oktató csak jó kutató lehet, hiszen átadni is csak azt lehet amivel az ember eleve rendelkezik. Ez azonban nem a tárgyi tudás mennyiségében mutatkozik meg, hanem inkább szemléletben, tájékozottságban, újdonságokban."

Ez elég sok sebből vérzik. Miből gondolod, hogy jó oktató csak jó kutató lehet? Vagy miből gondolod, hogy minden szakterület legjobbja csak Budapesten dolgozhat? Gondolok itt Prof. Dr. Dóczi Tamásra például, vagy Prof. Dr. Székely Miklósra, aki a Kórélettan könyvet írta, vagy Prof. Dr. Kásler Miklósra, aki az Onkológia tankönyvet írta.

Miből gondolod, hogy vidéken kevésbé tájékozottak lennének az oktatók, kutatók? (Vagy hogy a vidéki diplomások kevésbé lennének azok?) Rendszeresen járnak tudományos konferenciákra mind a 4 orvosi egyetem munkatársai (hazai és nemzetközi kongresszusokra egyaránt), ahol megismerkednek a legújabb kutatási eredményekkel. Nemcsak az orvosi egyetemek munkatársainak, de a fővárosi és vidéki "sima" kórházak orvosainak is lépést kell tartani a tudománnyal.

Ugyanaz az követelmény mind a 4 egyetemen, NEM azt adják át, amit a legutóbbi teszem azt Los Angelesi konferencián hallottak, hanem a tananyagot. (Graduális képzésről beszélek... Ott pont ezért lényegtelen, hogy milyen kutatási eredményeket publikálnak az adott egyetem munkatársai, mert a tananyag ettől nem változik.)

Vagy miből gondolod, hogy egy vidéki orvosprofesszor kevesebb tudással rendelkezik?

Abba már bele se menjünk, hogy a hallgatók a professzorokkal alig találkoznak, esetleg vizsgán. Pár előadást tartanak, de gyakorlatokat általában felsőbbéves demonstrátorok, PhD hallgatók, jobb esetben adjunktusok, docensek, de ez már a ritkább. Esetleg a sok csoportból egyet visz docens vagy professzor, a többit nem. Egy hatodéves medikus pedig nagyon "világlátott" lehet... (Akármelyik orvosiról is legyen szó.)

2018. nov. 2. 20:10
 10/30 A kérdező kommentje:

Meg azért ne csináljunk már úgy, mintha a SOTE-diplomások közül a leggyengébbek mennének vidéki orvosira PhD-zni.

Akármelyik orvosiról van szó, a keretszámok függvényében a legjobbakat igyekeznek felvenni, tökmindegy hol végzett. Több ismerősöm van, aki vidéki diplomával ment SOTE-ra PhD-zni, olyan is, aki helyben maradt, mert szereti a várost, az anyaegyetemét, nem vágyik Budapestre, egy agglomerációba. És nem azért, mert nem elég okos Budapestre.

2018. nov. 2. 20:19
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!