Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Miért csinálunk úgy, mintha...

Miért csinálunk úgy, mintha nem lenne lenézve a vidéki orvosképzés? Miért kell polkorrektnek lenni?

Figyelt kérdés

Itt GYIK-en folyton azt olvasom, hogy egyformán színvonalas a négy orvosi egyetem képzése, sőt, aki mást mer állítani, azt leoltják, lepontozzák, kitiltják stb.

Ezzel szemben azt látom, hogy Debrecen, Pécs, Szeged melletti kisvárosokból és falvakból is sokan a Semmelweis Egyetemre mennek. Miért tennék ezt, ha nem tartanák gyengébbnek a közeli orvosi egyetem képzését, mint a SOTE-t? Vagy tényleg akkora különbség lenne, hogy megéri a 60-70 km helyett 250 km-t utazni?



2018. nov. 2. 17:59
1 2 3
 21/30 anonim ***** válasza:
92%

Azért 26%-kal itt arcoskodni - kevesebb vagy mint az ÁFA - nagyon hiteles...

(ne hidd el - hazudtam!)

2018. nov. 14. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/30 anonim ***** válasza:
21%

Nézd meg hány kisebbrendüségis kommentelő minuszolta le a válaszomat (vagy akár ezt is hányan fogják) és megtudod mért 26% a 26%.

Ha ezt vesszük én büszkén viselem, hogy igazság ide vagy oda de leminuszolják a válaszaimat.


Lehet újdonságot mondok, de nem a leghangosabbnak van mindig igaza.


Pl. mikor 2 éve is belinkeltem egyszer az egyetemi ranglistát Semmelweis Elit Egyetemet első helyre téve akkor is leminuszoltak pedig egy kommentált nem fűztem hozzá csupán a nemzetközi ranglistás tényeket prezentáltam.


Szóval ennyit ér az, hogy ezen az oldalon valakinek hány % eredménye van.


- De ha neked ez számít akkor menj át másik kérdés kategóriába és kezdhetsz populáris válaszokat irogatni a kamasz-panasz szekcióban, az a 62% talán felmegy 64-re is.


Zárószóként az igazságnak nagyobb értéke van, mint annak, hogy itt hány % lesz a statisztikád, bár akinek kicsi az önbecsülése lehet ez is jelent valamit.

2018. nov. 14. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/30 anonim ***** válasza:
87%

#20,22: „A vidéki egyetemek egyértelműen könnyebbek, ezen felesleges pattogni”

Kár, hogy forrás még mindig nincs :)


„- alacsonyabb a felvételi ponthatár, emberek mégis így elvégzik. Ez egyszerű statisztika: ha alacsonyabb ponthatát szerezett emberek ugyanolyan arányban végzik el az egyes képzéseket, akkor logikus a következtetés, hogy az adott egyetem könyebb.”

A ponthatár nem korrelál a rátermettséggel. Ha egy pillanatra feltesszük, hogy igazad van, és a SOTE-ra valóban tehetségesebb hallgatókat vesznek fel, hogy lehet, hogy a vidéki egyetemek is ugyanolyan jó orvosokat képeznek? Sőt, ha az „employer reputation”-t vesszük alapul, akkor talán még jobbakat is. Ebben az esetben a HOZZÁADOTT ÉRTÉK egyértelműen vidéken lenne magasabb, mivel (a szerinted) kevésbé rátermett hallgatókból végül ugyanolyan vagy jobb orvosokat képeznek.


„- A másik: vidéki egyetemeken több vizsgából le tudod tenni a szigorlatot külön külön is, pl. anatómiából külön embriológia, szövettan, makró.”

Tájékozatlan vagy. Pécsen pl., amit általában szidni szoktál ugyanúgy egyben van a szigorlat, mint SOTE-n. Sőt, Pécsen csak 3 félév van ugyanarra, amit a SOTE-sok ráérnek 4 félév alatt megtanulni. Innentől a logikus következtetés az, hogy biozny az anatómia éppen Pécsen nehezebb. Ez persze önmagában még nem jelenti azt hogy így is van, de logikus következtetés.


„A végeremény pedig egy sokkal könnyebb vizsga, hiszen érszfeladatokban is teljesíthető. - ez így még akkor is könnyebb, ha a vizsga ugyanakkora anyagot tartalmaz.”

Az gondolom nem merül fel, hogy minél jobban szétszednek egy vizsgát részvizsgákra, annál részletesebben tudják számonkérni az anyagot, ugye?


„Megnyugtatlak, elolvatam.”

Ahhoz képest a 18. hosszászólásban az 1. linkeden sikerült a QS (Topuniversities) nem tematikus listáját linkelni, amire a SOTE fel sem került (szemben a 3 vidéki egyetemmel). A tematikust, amire a szövegeddel hivatkozol, meg nem linkelted be.

A 2. linked szintén nem tematikus, így nem releváns. Mellesleg az SZTE itt is megelőzi a SOTE-t.

A 3. linked alapján (az egyetlen tematikus listán, amit linkeltél) meg a PTE-ÁOK egy szinten van a Semmelweisszel.


„Én nem hazudok, linkeltem a ranglistákat, ezek elég egyértelműen mutatják az eredményeket.”

Igen, a 3 lista közül egy sincs, ahol a SOTE meg tudta volna előzni mindhárom vidéki egyetemet. Az elsőre fel sem került, így mindhárom egyetem megelőzi. A másodikon Szeged előzi meg. A harmadikon meg a PTE-ÁOK-t nem tudta megelőzni, de a másik 2-t is csak hajszállal. Tehát nem látom azt az elsöprő fölényt, hiába próbálsz az „egyetemecskéd” – ahova mellesleg sose jártál, legfeljebb álmaidban - mellett kampányolni. De úgy tűnik - persze ha ténleg nem szándékosan hazudsz - akkor az odafigyeléssel is gondok vannak nálad, nem csak az értő olvasással meg az angollal... Szóval ezt benézted, de legalább ismernéd el.


„Gratulálok, évek óta ezen ugrálsz, megkerested azt az egyetlen olyan pontot, amiben a Semmelweis Egyetem lemaradt egy kicsivel a többi egyetemtől.”

Nem kicsivel, hanem 10 ponttal a 100-ból. És mindegyiktől, míg a másik 3 1 szinten van. Meg azok alatt az évek alatt, amióta én ezen „ugrálok”, akár lehetett volna fejlődni is, de sajnos nem sikerült. Erről szintén nem én tehetek. Én csak leírom a tényeket.


„- emloyer reputation NEM egyenlő a diploma elismertségével”

De bizony. Csak tudni kellene szöveget értelmezni:

„The Employer Reputation component is unique amongst current international evaluations in taking into consideration the important component of employability.”

Szerinted az erősebbnek vagy a gyengébbnek tartott diplomával nehezebb elhelyezkedni?

„The majority of undergraduate students leave university in search of employment after their first degree, making the reputation of their university amongst employers a crucial consideration.”

Tehát a reputáció, amit a friss diplomások a munkáltatók szemében ki tudnak alakítani az egyetemükről, szintén fontos fokmérője egy diploma elismertségének. Ugyanis az az egyetem kap több pontot, amelynek a diplomáját a potenciális munkáltatók (főleg külföldön) jobbnak tartják. És ez befolyásolja az ott végzettek munkaerőpiaci esélyeit. Tetszik vagy sem.


„- a pontszám az egész egyetemre vonatkozik, amin van ápoló, gyógytornász és ezer másik képzés.”

Nem, mivel a medicine kategória is külön mérve van. A SOTE-nél pl. 3 kategóriában is mérve van a paraméter: medicine, pharmacy and pharmacology, life sciences and medicine. És a medicine-nél a legalacsonyabb. Szóval úgy tűnik, hogy pont az „ezer másik képzés” az, ami felviszi egy picit.


„- Semmelweis Egyetemre sokkal több külföldi jön - hiszen sokkal nevesebb intézet - így az végzett alkalmazottak között - gyógytornász, ápoló, laboros stb. - is sokkal nagyobb a szórás.”

Mennyi az a „sokkal”? Egyébként sem a mennyiség a lényeg, hanem a minőség lenne az...

Miért lenne nevesebb? Ja, tudom, mert te azt mondod, és a te szavad aztán mindenek felett :D

A „nagy szórás” ebben az esetben azt jelenti akkor, hogy olyanok is elvégzik, akiknek nem kellene? Akkor talán mégis könnyebb lehet elvégezni, mint a vidéki egyetemeket?


„Utóirat: igen gyakori logikai hiba és terelés, az ha észérvek helyett az illető a másik elhiteltelenítésérére tör mint ahogy te is próbálkozol vele...”

Nem, az észérvek mellett (mert nekem voltak, neked nem...) én csak bemutattam az előéletedet. Magadnak köszönd, te hazudoztál eddig is. Egyébként könnyen cáfolhatnád a „vádaskodásomat” felhasználóneved bekapcsolásával, mert azzal bizonyíthatnád, hogy a linkelt hozzászólások nem tőled származnak (ugyanis akkor ott nem jelenne meg a bekapcsolt név, még itt igen). De mivel tőled származnak, így bajos lesz...


„Ha ezt vesszük én büszkén viselem, hogy igazság ide vagy oda de leminuszolják a válaszaimat. „

Tudod, ha mindenki szembejön az autópályán, akkor talán el kellene gondolkodni, hogy te mész a rossz irányba. Épp te vagy az, aki mindenkit lepontozol, mert mindig akkor csökken a 100%-ban hasznos válaszok értéke, amit megjelensz. Persze minél többször értékelsz helytelenül, értékelésed annál kevésbé fog beleszámítani a %-okba. :)


„Lehet újdonságot mondok, de nem a leghangosabbnak van mindig igaza.”

Hát ez az, itt is te vagy a leghangosabb, de attól még nincs igazad.


„De ha neked ez számít akkor menj át másik kérdés kategóriába és kezdhetsz populáris válaszokat irogatni a kamasz-panasz szekcióban, az a 62% talán felmegy 64-re is.”

Ezt a buta személyeskedést meg befejezhetnéd már, nagyon visszatetsző.


„Nem akartam a lelkedbe gázolni...”

Dehogynem akartál, de sajnos nem sikerült, csak magadat tetted még nevetségesebbé. Egyébként nincs azzal gond, ha állandóan kardoskodsz a sote mellett, de ettől még vannak tények, amik nem törődnek sajnos az érzéseiddel. :( Felesleges tehát itt vergődnöd folyton.

2018. nov. 15. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/30 anonim ***** válasza:
11%

A vidéki egyetemek egyértelműen könnyebbek, ezen felesleges pattogni”


"Kár, hogy forrás még mindig nincs :)"


Lehet csak el kéne olvasni a kommentemet? Mint írtam vidéken külön külön is le tudsz tenni egyes vizsgákat, pl anatómia, szövettan, embriólógia.


Amennyire tudom Semmelweis Egyetemen ez az egész vizsga egyben van, ha valamből megbuksz mehetsz újra az egészből vizsgázni.


Ezért könnyebb a vidéki egyetem.

2018. nov. 15. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/30 anonim ***** válasza:
87%
#25: Erre fentebb már válaszoltam, hogy miért nincs igazad. Csak el kellett volna olvasni. A te véleményed meg egyébként sem forrás. :)
2018. nov. 15. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/30 anonim ***** válasza:
88%
26%-os: Hát, ha te fémjelzed a SOTE színvnalát, akkor nincs kérdésem...
2018. nov. 15. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/30 anonim ***** válasza:
71%

Jajj gyerkek mi a francnak vitatkoztok ezzel a... pesti trollal?

Mint tudjuk Budapesten a szar is rózsaillatú és nyuszika alakú. Csak időt és energiát pazaroltok, ráadásul fel is húzzátok magatokat. Nem tesz jót a koronáriáknak!

2018. nov. 16. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/30 anonim ***** válasza:
0%

Mi ez a hiszti állandóan az orvosi egyetemek körül?

Szerintetek a betegeknek nem marhára mindegy, hogy hol végzett az illető? Érdekes, nekem még egy páciens se mondta, hogy "Ugye a SOTÉ-n tetszett végezni? Mert máshol végzett orvos engem nem kezelhet". Ha külföldre akar valaki menni, akkor is a teljesítményét nézik, nem azt, hogy hol végzett. Az évfolyamtársaim jó része Európa más országaiban dolgozik, egyet sem utasítottak vissza amiatt, hogy nem a SOTÉ-n végzett.

Ha valaki cikket akar publikálni, akkor se kérdezi senki, hogy hol diplomázott.


Egyébként meg tudom, hogy szeretünk marha nagyra lenni a csodálatos orvosi egyetemeinkkel, de az a nagy büdös igazság, hogy a gyakorlati oktatás MINDENHOL ratyi. Lehet szépíteni, meg kakaskodni, hogy de a mi egyetemünk mennyire szuper király, attól még nincs így:D

Az elméleti oktatás eredményessége meg nagyon nagy részben múlik az adott ember elszántságán, érdeklődésén, akaraterején. Az egyetemen nem tudnak mindent megtanítani, ha valóban jó szakember akar lenni valaki, akkor saját magát is képeznie kell!

2018. nov. 21. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/30 anonim ***** válasza:
100%
Képzeld kedves előző, egyik német programos hallgatónk szerint a németországi gyakorlati képzés még rosszabb. Nem tudom mennyi igaz belőle.
2018. nov. 21. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/30 anonim ***** válasza:
55%

Hát ezen meglepődnék.

Mikor Németországban voltam gyakorlaton, akkor a harmadéves hallgató tudta kezelni az ultrahangot és egy alap hasi vizsgálatot meg tudott csinálni. Mert hogy ezt nekik tanítják. A hatodéves orvostanhallgatók pedig gyakorlatilag rezidensként tudtak funkcionálni, míg Magyarországon a hatodéves gyakon egyik sarokból álltam a másikba, hogy ne agassak, vérnyomást mértem, átírogattam a lázlapra néhány adatot és esetleg kampóztam a műtőben.


Elég jól belelátok a hazai képzésbe mindkét oldalról (hallgatóként is láttam, most meg klinikán dolgozom, tehát a másik oldalt is tapasztalom), hidd el, a gyakorlati oktatás szar. Nincsenek meg a megfelelő tárgyi és személyi feltételek, kevés az oktató, túl sok a hallgató.

2018. nov. 21. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!