Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Csak a jó tanulók mennek...

Csak a jó tanulók mennek egyetemre?

Figyelt kérdés

Vagy szakmunkásból, szakközépből is?

Mivel nálunk itt a gimnáziumban majdnem mindenki megy, én meg nem vagyok valami túl jó tanuló, nem tudom eldönteni, hogy menjek e vagy nem.



2018. dec. 8. 21:04
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
80%

Jaj hagyjuk már ezt a "aki szakközépből szakirányos egyetemre megy tovább az előnyben van " című dolgot...


Pl. gépésztechnikusiról megy gépészmérnökire. Mik azok a dolgok amikkel sokkalta előrébb van? Ismeri a géprajzokat, oké. Látott már életében esztergát és más gépeket, oké. Más? Egy technikusnak kb. 1 max 2 szakmai tárgyban lehet előnye egy gimishez képest. Viszont a gimis pedig valószínűleg jobb természettudományos alapokkal rendelkezik, így ezeket sokkal egyszerűbben fogja megtanulni.

2018. dec. 9. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
19%

ma 07:21


Pedig igaz. De nem is a szakközép, hanem inkább a ráépülő technikusi miatt. Aki elvégzi, annak sokkal könnyebb lesz abban a szakirányban az egyetem.


Mellesleg nem kellenek nagy alapok egyetemhez. Ha tudsz egyenletet rendezni, akkor elkönyvelheted az analízist bármelyik mérnökin, és a legtöbb helyen ezzel "a neheze" vége is van.


Mellesleg nekem is az volt eddig a tapasztalatom, mindkét mérnöki bsc képzésem alatt, hogy az "5-ös voltam egy gimiben" emberek fogják a legjobban megszenvedni.

2018. dec. 9. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 Vodafonelive ***** válasza:
100%

aki szakmunkás ként tanul csak érettségi után mehet felsőoktatásba(ahhoz kell érettségi de ritka aki ezt csinálja).

Szakközepeseknél sokszor az van, hogy ha pl mérnökire mennek az elején az ábrázoló geometria meg a kicsit műszakibb tárgyak jobban mennek, mint egy gimnazistànak, viszont a matematikánál már nem ez a helyzet, ott lehet fordul a kocka, de írták fentebb is, hogy sokszor a gimisek félvállról veszik az első félèves matekot, mert az csak emelt matek.

Nem a BME-n végeztem de vicces volt matek1 gyakon amikor megkérdezték első zh után kinek hogyan sikerült és aki emelt matekozott annak sem. Ha nem gyakorol vagy csak a feladat típusokat sem látja akkor sokszor cseszheti az illető.

Menj el educatio kiállításra, jelölj be több szakot és a végén csak lesz valami, ha felvesznek és nem tetszik ott hagyod, ha nem vesznek fel esetleg egy OKJ vagy elkezdesz dolgozni és közben töprengeni. Ha húszon X éves leszel mire eldöntöd mit szeretnél az sem baj, legyél boldog a szakmádban.

2018. dec. 9. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
25%

ma 09:05


Pontosan így gondolom én is. Sok középiskolás azt hiszi, hogy az, hogy tanulás nélkül meglett neki az 5-ös továbbra is folytatódik.

2018. dec. 9. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
17%

"Látott már életében esztergát és más gépeket, oké. Más?"


Nem hogy látott, hanem tud is rajta dolgozni, ismeri a gyártástechnológiát,ill. hogy a gyakorlatban hogyan készül egy adott munkadarab. Ha már a gépész irányt hoztad fel, megemlítem, hogy aki gépésztechnikusit végzett, már gyakorlata van a szerszámgépekről, tudja hogyan kell menetet esztergálni, Morse-kúpot készíteni, vagy lépcsős munkadarabokat marógépen készíteni, és még hosszasan sorolhatnám... Ismeri azokat a szakmai gyakorlati fogásokat, amiről egy gyakorlatlan gimnazistának fogalma nincs. De hiába mondom mindezt, nem is érted, miről van szó. Ha azt mondom, lakatanya, cserekerék, ejtőcsiga, fogalmad nincs az egészről, ebből is látszik milyen buta vagy.


Tudod az, hogy papíron lerajzolsz mondjuk egy tengelyt, vagy valamilyen tervezőprogramban, az nem egyenlő azzal, hogy ismered is a gyártástechnológia gyakorlatát. Hiába tanulsz meg elméletben olyan fogalmakat pl. hogy bázisváltás, alkatrésztájolás, axiális ütés, stb. attól még nem fogod tudni, hogy mondjuk az esztergán ezt hogy kell megcsinálni.


Mert ha egy tengelyt akarsz legyártani, akkor be kell menned az esztergaműhelybe, meg kell érezned hogy mit is jelent a vas illata. Tudnod kell a gyakorlatban is, milyen szerszámok szükségesek, hogyan vannak az élszögek, mikor milyen szerszámot kell választani, és azokat hogyan kell élezni a gyakorlatban, és nem elméletben.


Persze mindezt hiába mondom neked laikusnak, vagy hiába tanultad meg elméletben hogy a csigafúró csúcsszöge acélanyagokhoz szabvány szerint 118 fok, mert ettől még nincs fogalmad, hogy egy csigafúrót bakköszörűn hogyan lehet megélezni kézzel.


Szóval tudatlanként ne állíts már itt zöldeket, mert nevetség tárgyát fogod képezni...



"Egy technikusnak kb. 1 max 2 szakmai tárgyban lehet előnye egy gimishez képest. "


Persze, szerinted. Meg az egész gondolkodásmódjában...



"Viszont a gimis pedig valószínűleg jobb természettudományos alapokkal rendelkezik, így ezeket sokkal egyszerűbben fogja megtanulni."


Miért is? Szakközépben is van fakt, és emelt szinten is lehet érettségizni, és érettségiznek is. Vegyél vissza magadból, mert az egész oktatási rendszerről halvány fogalmad sincs...

2018. dec. 9. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 Vodafonelive ***** válasza:
100%

#15-ös: Nekem volt olyan szaktársam aki 2 éves gépgyártástechnikusit végzett és eljött gépésznek. Van végzett ill. nem végzett példa is. :D

Na most aki ezzel a papírral rendelkezett nem kellett megcsinálnia gépipari ismeretek 1-ből az esztergált meg a mart munkadarabot, gyakorlatot sem kellett csinálnia, megkapta a maximum pontot. (erre én is megkaptam, pedig csak egy sima CNC-esztergályos OKJ-m volt. :) ) A srác még a mai napig ott teng-leng már kb. a 11. félévénél jár, hiába csinálta meg a technikusit aztán ment arra a szakirányra ahol hasznosítani tudja, ha egyszerűen nem képes megcsinálni, még ha csal sem, de majd idővel (2-3 félév) és meglesz neki a papír jó esetben. :D

2018. dec. 9. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
89%

#16 Kérlek ne érts félre, én nem azt mondtam hogy a gépésztechnikusi egyenlő a gépészmérnöki végzettséggel.


Elkallódás természetesen lehetséges bárkinél, aki arra hajlamos. Gimnáziumból jöttek is elkallódhatnak, hiába tanulták fakton az (egyváltozós) integrálszámítást, meg ilyeneket. Jön második félévben a többváltozós analízis, vektorfüggvények, stb. vagy nem tudom manapság mit oktatnak a mérnökin, de kb. ezeket szerintem mint régebben is, aki nem készül, annak annyi.


Ha valaki nem tanul eléggé, vagy kevés időt fordít a differenciálegyenletekre, akkor annak nyílván nem lesz jó vége.


Arra akartam igazából rámutatni, hogy aki gépésztechnikusként végez és gépészmérnökire megy -mivel a kötekedő válaszoló is ezt a példát hozta fel- annak műszaki szempontból egész biztosan rátermettebb lesz a gondolkodásmódja és a szakmai érzéke is, mivel nem csak az elméletet tudja, hanem a gyakorlatot is.

2018. dec. 9. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:
56%

Egyébként kedves Vodafonelive,


ha neked CNC esztergályos szakképesítésed van, akkor látnod kell, hogy amiket leírtam, az mind igaz. Tudtom szerint pl. ti is tanultok egyetemes esztergán dolgozni még valamikor a képzés elején.


Ebből kiindulva be kell látnod, hogy szakmailag teljesen másképp állsz hozzá a gépészeti műszaki dolgokhoz, mint egy laikus gimnazista. Pl. tapasztalati úton is látnod kell, hogy egy 20-as köracélhoz milyen fordulatot állítasz be (jó, mondjuk ez CNC-nél változó, mert ott az állandó vágósebesség a cél) vagy milyen előtolást választasz. CNC-n mondjuk jó dolog, hogy az előtolás sebessége független a főorsó fordulatszámától.


De most gondold el egyébként, hogy az olyan buta válaszolók, mint amilyen a 11-es is, fogalma nincs arról, hogy egy esztergának mellékhajtóműve van, és az a főhajtóműről van leszármaztatva. Emiatt az előtolás is fordulatszámfüggő, ellentétben pl. az egyetemes marógéppel.


De az ilyen buta tudatlanoknak hiába akarnád megmagyarázni hogy mi az egyetemes osztófej, és hogyan lehet mondjuk marógépen differenciálosztást végezni, fogalmuk nincs róla, pedig ha az illető technikumot végzett volna, akkor tudná.

2018. dec. 9. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:

Jó, akkor aki technikusit végzett, tételezzük fel, hogy ismeri és tudja alkalmazni a főbb gyártástechnológiákat. Oké. Ez csak pár szakmai tárgynak a gyakorlati anyagát fedi le.


De mivel szakközépből, szakgimnáziumból jött (tudja a franc már manapság, hogy mi a különbség), így elenyésző matematika és fizika tudással rendelkezik, amit borzasztó nehéz behozni.Több év rendes gyakorlás kell, hogy egy problémamegoldó képességet magára szedjen az ember, amit nem lehet 14 hét alatt behozni.


Még jóformán át se vették az analízist, de már a 2-3 héten integrálokkal,deriváltakkal dobálóznak egy valag tárgyon.

Én VBK-n voltam gimnazistaként, és voltak technikusit végzettek is. Tudnak titrálni, ismerik a főbb analitikai módszereket meg egy kis vegyipari géptant de ennyi. A komolyabb matek, de akár a kémia is már elég nehezen megy nekik.


Egy valamire való gépészmérnök pedig nem fog a vasporban fulldokolni illetve az eszterga előtt napi 8 órát állni. Az a technikus feladata...

2018. dec. 9. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 Vodafonelive ***** válasza:

#16, én a gépészmérnöki második félévem mellett végeztem párhuzamosan a CNC-esztergályos OKJ-t 10 hónapon keresztül, nyáron munka és suli mellett. Úgy gondoltam jók lesznek vele a lehetőségek, mert el lehet vele helyezkedni illetve kis inspirációt kapok a nappali képzés mellett is. Igen, kaptam az elméleti részét, hurrá, amit én speciel pont nem fogok alkalmazni (más különben biztosan), mert épületgépészes szakirány mellett döntöttem, mert beláttam, hogy a sima gépész része nehezebben megy, de mondjuk nem annyira, mint az épület. (persze még itt is vannak hiányosságaim)

De amit a #19-es is ír (aki a 11-es) igaza van, hogy kisebb előnyt szereznek, viszont a mai szakközepesek kevese megy fakultációra és tesz emelt szintű érettségit majd tanul tovább, ha tovább megy az elején szakmaibb tárgyakból előnyben részesülnek, természettudományiból kevésbé amit tényleg kellő áttanulmányozással fel lehet hozni. Gimnazisták is fel tudják venni a versenyt a szakmaibb tárgyakkal.

2018. dec. 9. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!