Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Az actually-t úgy kell mondani...

Az actually-t úgy kell mondani, hogy eksöli, vagy úgy, hogy ekcsöli?

Figyelt kérdés
Csak mert régebben angol órán az actually-nél eksölit mondtam hiszen eddig sok helyen így hallottam, erre viszont kinevettek az osztálytársaim. Mégrégebben volt egy házi, ahol megadott válaszokból kellet kiválasztani, hogy mit akarunk csinálni felnőtt korunkban. De volt egy olyan válasz is, hogy: "Make a record". Ami a házi feladat témájából kiindulva, azt jelentette, hogy: "Csinálni egy rekordot". Vagy valami ilyesmi. Erre meg az osztály mit mond? "Csinálni egy felvételt". CSINÁLNI EGY FELVÉTELT! MI A FASZ???!!!! Ráadásul a tanár szerint is ezt jelentette! Aztán amikor elpanaszoltam a bajaimat ezzel kapcsolatban, mindenki hülyének nézett. Pedig még a szótárban is a record a rekordot jelentett, azonban ez nem állította meg őket, és jöttek a 200 iq-s kioktatások, mint: "Annak akkor Break the record-nak kéne lennie ember!". Hoppá egy picit elkalandoztam. Szóval akkor most eksöli, vagy ekcsöli?

2019. aug. 7. 21:47
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

A cs hanghoz áll közelebb.

Itt meg tudod hallgatni (és a fonetikai átírás is ott van): [link]


to make a record: felvételt készíteni

to record something ugyanazt jelenti

2019. aug. 7. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Még egy kérdés. Hogy lehet szerkeszteni a kérdésemet? Mert "a record a rekordot jelentett" részt kiszeretném javítani. Továbbá, az elkalandozásomhoz még hozzá akarnám fűzni, hogy utálom azt, amikor az osztálytársaim emiatt lenéznek engem, és kiközösítenek. Csak mert ők többen vannak, és, bIzToSaN oKoSaBbAk MiNt Én...
2019. aug. 7. 22:10
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Igazából mindkét kiejtés előfordul, dialektustól függ, de a cs hang szerűs verzió valóban jóval gyakoribb. A british meg az american is "cs"-vel mondja.


A panaszkodásodnak pedig most mi értelme volt? Nem látom a felháborodásod okát, mert valóban hülyeséget mondtál. A record szó önmagában valóban lehet rekord is, de a make a record kifejezésben csakis felvételt jelenthet.


Vegyünk egy magyar példát. Ha valaki fellapozza a szótárat az "áll" szót keresve, két jelentést talál: azt, amikor a két lábadon állsz, és a csontot a szád alatt.


Bármennyire erősíti is bárki, hogy az "áll" szó az arcod aljában lévő részt jelenti, az "A lány áll a buszmegállóban" mondatban egyszerűen nem jelentheti azt a szó, csakis a cselekvést.


Az ilyen szavakat azonos alakú szavaknak nevezzük, és a legtöbb nyelvben előfordulnak - a magyarban és az angolban is.


Ilyen tehát most csak írott alakot figyelembe véve a record (rekord) - record (felvétel, felvenni); a lead (ólom) - lead (vezet); a book (könyv) - book (lefoglal) stb. Magyar példa az áll, vár, fog, és még sok más.

2019. aug. 8. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Az "eksöli" inkább egy ilyen amerikait akcentust erőltető hunglish lenne.

Leírni inkább nem írnám le, mert teljesen másabbak a hangok is. Fentebb amit linkeltek, ott meg tudod nézni.


Valamint a record valóban jelenthet rekordot is és felvételt is. Ezt mindig a szövegkörnyezet dönti el, és ebben az esetben egyértelműen felvételre utalnak.

Amikor egy nyelvet tanul valaki, sokat hibázhat, ez teljesen normális. Gyakorlás úgyis segít megértetni, hogy mikor melyik a jelentése a szónak.

2019. aug. 8. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

A record az valóban felvétel. Meg rekord is, de abban a kontextusban az felvétel volt.

Számomra az eksöli természetesebben hangzik, valahol a cs és az s között mondják eredetileg, én mindig s-sel mondtam. (Éltem kint Angliában, senki nem botránkozott meg rajta)

2019. aug. 8. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Hallgasd meg a kiejtést a Cambridge online szótárában, nagyon cs-s a kiejtés.
2019. aug. 9. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

[link]

A google az US-ra "s" hangot ad,ha beírod hogy "actually pronunciation", forvo-n is vannak ilyenek.

2019. aug. 9. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!