Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Spanyolból hogy kell a visszah...

Spanyolból hogy kell a visszaható igéket alkalmazni?

Figyelt kérdés

2020. ápr. 22. 12:58
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Úgy, hogy a megfelelő igéhez oda kell tenni a visszaható névmásokat, mindig azzal a személlyel egyeztetve, amiben az ige áll:


me / te / se / nos / os / se (ezek a hangsúlytalan névmások) + ige


Bizonyos esetekben a névmást az ige után kell tenni, ilyenkor egybe írjuk vele:


- főnévi igenévvel : cuidarse; vestirme

- felszólító módban: ¡Cuídate! / ¡Vístete!, ¡Cuidaos! / ¡Vestíos!, ¡Cuídense! / ¡Vístanse!

- gerundióval: cuidándose; vistiéndote


Más esetekben az ige előtt állnak a visszaható névmások:


me cuido, te cuidas, se cuida, me he vestido, te has vestido stb.


Megjelenhetnek hangsúlyos visszaható névmások is, amelyeket prepozícióval használnak (a mí, conmigo, sobre ti, contigo stb.), meg egyéb elemek is, de ezek általában nem kötelezőek:


se cuida (pl. a sí misma).


"Klasszikus" visszaható igéknek szokták tekinteni pl. az ilyeneket:


lavarse, peinarse, bañarse, afeitarse, acostarse, levantarse stb. stb.


¿A qué hora te has levantado hoy?

Mi novio siempre se acuesta muy tarde.

José dice que va a afeitarse la barba.


Ebből az is kiderül, hogy a viszaható névmások lehetnek a mondattól függően tárgy és részeseset szerepűek:


te lavas - itt tárgy (az alany mosakszik, megmossa magát, az egész testét)

te lavas las manos - itt részeshatározó értelmű, mert a spanyol logika szerint az ember nem megmossa a kezét, hanem "magáNAK mossa meg a kezekeT" 😊


Egy csomó más ige is viselkedhet így, meg vannak mindenféle bonyolultabb esetek, de a kérdésedből azt sejtem, hogy nem régóta tanulod a spanyolt, így ezekbe nem mennék bele.


Nem tudom, mennyire válaszoltam a kérdésedre, ha nem, pontosítsd esetleg, a téma melyik része nem világos számodra.

2020. ápr. 22. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséget,mindenhol érthető volt!Sajnos iszonyatosan szenvedek a spanyollal így,hogy "nincs"tanárunk.
2020. ápr. 23. 00:53
 3/4 anonim ***** válasza:

Nagyon szívesen! Átérzem a helyzetedet, borzasztó dolog úgy tanulni (főleg nyelvet), hogy nincs hatékony tanári segítsége az embernek.

Annyit tehetsz, hogy a neten nézel anyagokat, én angol nyelvűeket keresnék főleg, pl. a Youtube-on is sok videó van a spanyol nyelvtanról.

Ajánlom az igeragozási segédleteket is, pl. a Wordreference-ét, vagy a [link]

Ha elakadsz valahol, nyugodtan kérdezz, vagy én, vagy más spanyolosok igyekszünk válaszolni! 😊

2020. ápr. 23. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm, de tényleg. Nagyon jól esik, hogy nem lenéző, savazó választ kaptam, hanem tényleg segítséget!
2020. ápr. 24. 18:01

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!