Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Tudnátok írni Genitiv-ben egy...

Tudnátok írni Genitiv-ben egy hasonló mondatot a "keine" megfelelő végződésével es egy melléknévvel, ha van ilyen?

Figyelt kérdés

Pl: Nominativ: Keine deutschen Restaurants geben einem Wasser umsonst

Akkusativ: Ich kenne keine scharfen, deutschen Gerichte

Dativ: Sie geben keinen Studenten die Chance den Test neu zu schreiben.

Szóval genitivben van egyáltalán ilyen, vagy nincs? (Keine megfelelő alakja plusz egy melléknév a mondatban)



2020. aug. 2. 22:35
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
21%
Wegen keiner neugierigen Zuschauer wird die Öffnungszeit verlängert.
2020. aug. 3. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:
Köszi!
2020. aug. 3. 10:26
 3/18 anonim ***** válasza:
0%
Úgy tűnik, néhányan nem tudtak mit kezdeni azzal, hogy a német nyelvben a Genitiv nem kizárólag a "valakinek a valamije" összefüggésben fordul elő. Wegen után Genitiv jön, akkor is, ha lepontozzátok.
2020. aug. 3. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
100%

Abban tökéletesen igazad van, hogy a Genitiv nem kizárólag a "valakinek a valamije" összefüggésben fordul elő, hanem számtalan dolog vonzata, így a "wegen"-nek is. DE:


Olyan viszont nincs, hogy "wegen + kein(e/s)"! A "miatt"-nak csak úgy van értelme, hogy valami miatt, olyan nincs, hogy semmi miatt (ez magyarul is csak egy nagyon elterjedt sallangos magyartalanság). Ha bekopizol ide egy linket a netről, amelyben egy német anyanyelvi iró által írt szövegben szerepel az, hogy "wegen keines/-er" (tehát a "wegen" után "kein" Genitivben), akkor sűrű bocsánatkérések közepette megkövetlek.


Ez viszont csak a fenti, igen szerencsétlenül sikerült példamondatodra igaz (két német kollégámnak is felolvastam ma reggel az irodában (informatikusként Essenben élek és dolgozok 20 éve óta), mindkettő visszakérdezett, hogy "Was ist das für Kauderwelsch, wo hast du das her?"). Egy szerencsésebben választott példa esetében viszont működik a dolog, pl. a "bedürfen" ige Genitivet vonz, és a jelentéséből eredően minden további nélkül használható azzal, hogy "kein", pl.:


Der Brotteig bedarf zum Aufgehen keines warmen Platzes.


Ez egy jó példamondat egyben a kérdező eredeti kérdésére is, hiszen Genitiv+kein melléknévvel párosítva van benne.

2020. aug. 3. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:

Kicsit megkavarodtam, de azthiszem értem. A kérdésem célja az lett volna, hogy megtudjam, hogy használnak, vagy lehet-e e genitivben e "határozatlan" névelő "kein" és utana a melléknév milyen végződést kapna.

Pl hatarozott nevelőnél mondjuk: Die Designs der neuen Autos auf der IAA sind sehr cool. Vagy névelő nélkül: Die Erwartjungen neuer Studenten sind hoch.

Úgy valahogy mint az eredeti példamondataimban voltak más módokban.

[link]

Vagy ez hülyeség? Mert olyan tablázatot is láttam, ahol nem is volt bennt az a "keiner" ott a végén.

2020. aug. 3. 12:53
 6/18 A kérdező kommentje:
Nyilván úgy értem hogy névelő nélkül, hogy a Genitivben álló főnév van névelő nélkül. És azt is tudom hogy többesszámban nincs határozatlan névelő a németben, és a "kein"-t szokták ezért példaként hozni, szóval így értem :)
2020. aug. 3. 13:05
 7/18 A kérdező kommentje:
Ja, és persze többesszámban
2020. aug. 3. 13:25
 8/18 anonim ***** válasza:
100%

Jól érted :) .... és természetesen lehet mind egyes, mind többesszámban, melléknévvel vagy anélkül, Genitivben ragozni, a "kein" sem probléma:


keines warmen Platzes ... keiner warmen Plätze


"Unser angehender Oberlehrer No. 1" pedig totálisan félreértette a lepontozását: mi értetlen, németül sz*rul tudó lúzerek nem azt vontuk kétségbe, hogy van a Genitivnek a szorosan vett "valakinek valamilyén" túl is szerepe, hanem sok vonzatban is szerepel (lásd pont "wegen"), hanem hogy 1) nincs "wegen+kein", és hogy a pédamondata teljesen értelmetlen két okból is: azt, hogy "kiváncsi nézők hiánya miatt" lehet többféleképpen is mondani, csak úgy nem, ahogy ő írta. Másrészről van benne egy logikai bukfenc: ha nincsenek (kíváncsi) nézők, akkor mondjuk egy kiállítást inkább idő előtt bezárnak, mintsem hogy a nyitvatartást hosszabbítják meg :):)

2020. aug. 3. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 fomlang ***** válasza:
100%

Ich bin der Sohn keiner schönen Eltern.

Ich bin der Verwandte keiner sterblichen Menschen.

2020. aug. 3. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 Rick Mave ***** válasza:
100%

Und des Weiteren:


Anhand der hervorragenden Erläuterung seitens des Essener Informatikers "4/6 anonim" bedarf es keiner weiteren Erklärung, nicht einmal unseres verfranzten Oberlehrers willen.


Ich darf mich ja schließlich im entfachten Genitivbeispiel-Wettbewerb nicht abreißen lassen :):)


Figyelem! Ez nem off-topic, hanem pusztán a kérdező kívánságára egy további példamondat.

2020. aug. 3. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!