Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Érdemes eszperantót tanulni?...

Érdemes eszperantót tanulni? Ha igen, hogyan?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy az eszperantó egy mesterségesen létrehozott nyelv, néhány napja kezdtem el vele komolyabban foglalkozni. Szeretnék belőle nyelvvizsgát szeretni. A kérdésem, hogy azon kívül, hogy ez egy nemzetközileg elismert nyelvvizsga, hasznát fogom venni a tudásnak az élet bármilyen területén? Sajnos azt tapasztalom, hogy nagyon kevesen használják, így talán kudarcnak is mondható, a nemzetközi nyelv megvalósításának kísérlete.


Független attól, hogy érdemes-e tanulni, szeretném megszerezni a nyelvvizsgát (legalább a középfokút, de ha kitart a motivációm, akkor a felsőfokú sem elképzelhetetlen), de nem tudom, hogy erre mi lenne a legmegfelelőbb út. Jelenleg a Duolingon csinálom a kurzust.


Egy középfokú nyelvvizsga megszerzéséhez elég, ha végigcsinálom a Duolingo tanfolyamot, vagy érdemes lenne tanárhoz is fordulnom?

Illetve van-e értelme felsőfokú nyelvvizsgát szerezni belőle?


Ha ismertek bármilyen terültet, ahol hasznát vehetném, írnátok légyszi?


Köszi a segítséget!



2020. nov. 21. 00:58
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
70%
Nem. Bármely más nyelv tanulása hasznosabb nála. Aki esetleg beszéli, az szinte biztosan beszél angolul is. Innentől kezdve elvesztette a létjogosultságát.
2020. nov. 21. 02:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
56%
Felejtsd el ezt a marhaságot...
2020. nov. 21. 03:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
69%
Ugyanezzel az erővel olaszul is tanulhatnál, nagyon könnyű nyelv az is. Viszont az legalább valódi nyelv, emberek beszélik, van kultúrája, olvashatsz olaszul könyvet, nézhetsz filmet, hallgathatsz zenét és ha olaszországban nyaralsz, meg tudod kérdezni a boltban, hogy van-e papucsuk. Az eszperantó nem jó semmire.
2020. nov. 21. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 Garpe ***** válasza:
45%

Szia!


Sok mindent kérdezel. Ha így érdekel, s szeretnél belőlle mondjuk egy nyelvvizsgáig eljutni, akkor ez már bőven elég, hogy érdemes legyen.

Hogy hasznát fogod-e tudni venni az attól függ. Egy November 15.-i kérdésnél kifejtettem (#3-as vagyok), hogy mire lehet jó: https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__nyelv..

(Mire lehet használin az eszperantó nyelvet? 10797691)


Ha szívesen utazol illetve szereted az embereket, akkor fogod látni a hasznát direkt módon (ilyen szempontból az a benyomásom, hogy esetenként hasznosabb lehet mint egy-két távoli ország világnyelve). Indirekt módon hasznodra válik, ha szeretnél további nyelveket tanulni (humorosan szólva ez a nyelvtanulók kapudrogja).


Hogy a Rigós / ELTE-Origós nyelvvizsga az nemzetközileg is elismert-e azt nem tudom (de végső soron, ha az megvan, akkor az egyik nyáron mondjuk egy szlovákiai SES fesztiválon csinálhatsz KER ekzamenot).


Nagyon kevesen azért az igen relatív, azért 2 millió beszélő az annyi mint ahányan a szlovének vannak. S kb a világ minden országában van kisebb nagyobb közössége. Azért ez 130 év alatt, nem biztos, hogy olyan rossz eredmény. (E mellett van ezer könyv: a Biblia, a Micimackó, a Gyűrűk Ura, a legtöbb Linux disztró, a Facebook, a WordPress meg még ezerminden).


Én nekem a Duolingo s az, hogy kerestem beszélőket elég volt bőven a középfokúra. De nyilván attól függ mennyire sürgős ez neked. Felteszem tudsz angolul a Duolingo alapján, így azért, ha rászánod az időt 2 hónap alatt elég közel leszel a középfokúhoz (akár már lehet jobb szinten is leszel).



Nekem felsőfokúm van, 1-2 éve csináltam. Arra jó, hogy nyugodtan (nyilván legyen önkritikád) oktadhatod a nyelvet középfokig.



Oldalak, amik segíthetnek:

eszperanto.hu (egy kicsit régi de kb minden rajta van, van saját kurzusuk ami nem ingyenes de elég profi és tanár listájuk is)

eszperanto-szotar.hu (szuper magyar-eszoerantó, eszperantó-magyar online szótár)

lernu.net (ez egy ingyenes eszperantó tanulós oldal, sajnos pár éve felújították azóta nem olyan jó)

learn.esperanto.com (ez egy 12 napos tanfolyam, nagyon kemény arra jó, hogy az alapokat megismerd s elmenj egy külföldi rendezvényre)

vortaro.net (egy nyelvű eszperantó értelmező szótár, a legtöbben ezt használják referenciának)

tekstaro.com (itt egy csomó fontos és jól megírt eszperantó szöveget lehet olvasni, illetve rátudsz keresni egyes szavakra használatukra nyelvi fordulatokra)


Javaslom, hogy nézz körül Facebookon eszperantós oldalak illetve csoport között. De ha gondolod vedd fel velem itt privátban a kapcsolatot, szívesen segítek.


Bonan Lernadon kaj sukcesan ekzamenon!

2020. nov. 21. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
58%
Kétmillió beszélő igenis nagyon kevés,felesleges időpocsékolás mert pl.egy angollal az ember többet fog érni mivel az tényleg univerzális nyelv,az egész bolygón el tudják makogni az egyszerűbb dolgokat.Álláskereséskor ha meglátják a hr-esek kiröhögik mert "nem nyelv"...
2020. nov. 21. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 Garpe ***** válasza:
31%

#5 Lidlipú: Mondta ő, hogy angol helyett gondolja? Mondta itt bárki is ezt?


A Duolingot említi, ami azt jelenti, hogy legalább középfokon beszél angolul (vagy spanyolul vagy portugálul, estleg franciául).


Bőven van elég értelme ezt tanulnia. Elszórakozik itt vele télen a. lezáások alatt, addig is egy hobbi. Csinál belőle vizsgát valamikor. Aztán ha érdekli akkor marad ezzel a 2 millió emberrel s élvezi ezt a kvázi cserkész életet (ami ezért elég jó hobbi) vagy lesz egy nagyon jó belépője az újlatin nyelvekhez, vagy egy erős ugródeszkája az indo-europai nyelvekhez.


Az angol meg mint világnyelvet propagálni szerintem ma elég problémás.

Nyilván, mindenki tudja, hogy mi az angol haszna ma.

De hogy mit hoz a jövő ah egy jó kérdés, nyilván az angol megmarad még ebben a státuszban egy jó pár évtizedig, de hogy utána mi lesz azt senki sem tudja.

2020. nov. 21. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
74%

Szia!

Ha meg akarsz ismerni egy nemzetközi közösséget, ismerkedni szeretnél, akkor lehet hasznod az eszperantóból.

2020. nov. 21. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
62%
6 os ne ferdíts,nem mondtam h angol helyett ,de időpocsékolás mert hobbinyelv amit sehol sem használnak ,csak egy zárt közösségben." A Duolingot említi, ami azt jelenti, hogy legalább középfokon beszél angolul (vagy spanyolul vagy portugálul, estleg franciául)"Már miért jelentené ezt?!Állandóan a kétmillióval jössz,pedig ez nem jelent semmit.. Látom azért kötözködsz mert neked ez a nyelv a hobbid ,de attó még a kuya sem ismeri ,főleg nem lesz hasznos sehol...
2020. nov. 21. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
72%

Jellemzően van 2-3 eszperantó hívő, akik beállították maguknak az “eszperanto” szó követését a gyakorin és azonnal megjelennek szédíteni illetve lepontozni. :D


Kérdező az eszperantó a XX. század egyik nagy átverése, még a 80-as években amikor kisiskolás voltam, lehetett benne kicsit hinni (mert alig páran tanultunk angolt, mindenki oroszos németes volt, de oroszul se tudott senki), de mára már... csak egyetemi diploma-szerző átverés.

2020. nov. 21. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
52%
#8: Haszpra Ottó egyik cikkében szerepelnek összehasonlító adatok arról, hogy az eszperantó + angol párosítást ugyanolyan gyors volt felhozni középfokra, mint az angolt, eszperantó nélkül.
2020. nov. 21. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!