Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Milyen időközönként változik...

Milyen időközönként változik egy nyelv? Lent kifejtem.

Figyelt kérdés
Úgy értem, hogy mindig új és új tankönyveket adnak ki és nyilván egy 80-as években íródott tankönyv már "használhatatlan" mert az adott nyelv változott. Ha években kéne mondani, mondjuk egy 5-10 éve íródott tankönyv használható?
2020. dec. 26. 07:22
 1/6 anonim ***** válasza:
94%
Simán. Akár 50 éves könyv is.
2020. dec. 26. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Nem csak a nyelvváltozás miatt adnak ki valamit újra. Sok könyv ismeretanyaga már akkor elavult, mikor kijött a nyomdából.
2020. dec. 26. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
84%
50 év alatt olyan sokat azért nem változik egy nyelv, viszont az olvasmányok a tankönyvben idejét múlttá válhatnak a társadalmi változások és a fejlődés miatt. Pl. szocializmusból kapitalizmus lesz, nincsenek úttörők, véget ért a beat korszak, stb.
2020. dec. 26. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Igen, egyetértek azzal amit a 3-as válaszoló leírt.

Én tanulok oroszul és amikor elkezdtem tanulni rengeteg ilyen régi kiadású könyvet "örököltem" és maga a nyelvtan nem változott, de eltűntek azok a frazeologizmusok, amelyek azt a kort jellemezték.

Viszont ha egyedül szeretnél nyelvet tanulni, érdemes minél modernebb könyvet választani. Bár ez szerintem nyelvtől is függ.

2020. dec. 26. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

A nyelv nonstop változik. A nyelvtan meg nagyon lassan. Pl egy 2003-ban íródott angol tankönyvben nincs említve a Facebook, de beszélnek mobiltelefonról. Akkor az most aktuális? Nyilván aktuális, mert a nyelvtan nagy része, és a szókincs 95%a maradt.

De mondjuk az 1987-ben írt történelem tankönyv 1990-ben már nem volt aktuális, mert a rendszerváltás módosította az egyes történelmi események (felszabadulás/orosz hadseregek bevonulása) megítélését.

Ugyanúgy mondjuk pl. ha most 2020-ban felfedezik a rák ellenszerét, automatikusan elavulnak a biológia tankönyvek.

2020. dec. 26. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Van egy része, ami gyorsan változik, ez a szókincs. Vannak állandóbb részei, ezek inkább a szerkezetére, hangsúlyra vonatkoznak. Szóval a nyelv egyes elemei nem azonos ütemben módosulnak.


5-10 éves könyv - szerintem még simán jó lehet. De ha a legnaprakészebb, tényleg az utca embere által beszélt nyelvet szeretnéd elsajátítani, akkor javaslom, hogy rajongói fordítócsoportok által az adott nyelvre átültetett mangákat/képregényeket olvass (scanlation groupokra érdemes rákeresni). A nyelvtanárom álla leesett néhány kifejezés hallatán, kérdezte, hogy éltem-e külföldön, mert vannak olyan dolgok, ami tényleg csak élőszóban, anyanyelvi beszélőktől szoktak elhangzani (én meg mangából szedtem).

2020. dec. 26. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!