Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Milyen előnyökkel jár ha...

Milyen előnyökkel jár ha megtanulok alapfokon latinul?

Figyelt kérdés
Nem nagyon lenne semmi célom vele, csak hobbi. Mire hasznosíthatnám?

2021. máj. 16. 11:50
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
A hobbi lényege, hogy örömet okoz, nincs feltétlenül haszna. A tanulás során számos magyar vagy angol szó eredetére rá fogsz ismerni. A leckék - mivel a latin nem élő nyelv - szélesítik az irodalmi és történelmi ismereteidet.
2021. máj. 16. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
90%
Én tudok, de semmire sem használom :) EÜ tanulmányok miatt tanultam, de mivel azóta pályát is váltottam, kb. nem is láttam latint. Ha valakinek fáj valamije, tudom a latin nevét és ha akasztófázni kell, akkor én nyerek a musculus sternocleidomastoideus-szal, de kb. ennyi a haszna :)
2021. máj. 16. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Rengeteg könyv íródott a 19. század első feléig latinul. Csak azok lefordításához legalább egy B2-C1-es szintű nyelvtudás kell.
2021. máj. 16. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Én nagyon rossz voltam németből, ekkor kezdtem latinul tanulni az alapoktól, ugye mivel nem élő nyelv, főleg a nyelvtannal foglalkoztunk, és a latin miatt értettem meg később a német nyelvtanát is.
2021. máj. 16. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Olvashatsz régi írásokat, ókori római szerzőktől, középkori egyházi írásokat, reneszánsz szerzők műveit, kisebb részben pedig egészen máig tart a latin irodalom.
2021. máj. 16. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
76%
Én elég sokat tanultam latinul két egyetemen is, annyi hasznom volt belőle, hogy megértek középkori forrásokat, amikkel úgyse találkozol soha. Ha várost nézel, akkor beleütközhetsz régi feliratokba. Egyébként inkább az ógörögöt javaslom, mégiscsak az a kultúránk alapja.
2021. máj. 16. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
Egyrészt bármi amit tanulsz tágítja az ismereteidet, és működteti az agyad, azaz használod, nem lustul, a latin ráadásra egy nehéz de nagyon logikus nyelv, azaz logikát is fejleszt , harmadszor segít bármilyen újlatin nyelvet megtanulni,nekem mondjuk felsőfokum van belőle, és ezután gyerekjáték volt felfognom a francia, olasz , spanyol nyelvet, franciául fél év alatt letettem a B2-őt de olaszul és spanyolul is eldumálok, negyedszer, bármit jó tanulni ami örömet okoz :) , ötödször, nem tudom , hány éves vagy, de egyetemen is jól jön több szakon is, irodalom, történelem, régészet, művészettörténet , vagy orvosin, ill azzal kapcsolatos szakokon, gyógyszerész stb stb ( nyilván latin szak is de az nem ez a szint ), de ha nem középiskolás vagy, vagy nem készülsz egyetemre, vagy nem akarsz újlatin nyelveket tanulni ( nem írtál magadról) akkor én azt emelném ki, hogy önmagában hasznos , hisz egy hobbi azért van, hogy örömet okozzon, és nem elhanyagolható tényező, hogy fejleszti a gondolkodást ( mint sok más egyéb is, de jó, ha az embernek olyan a hobbija ami ezzel is jár, ) Ha tudnám, hány éves vagy, vagy milyen vagy, lehet jobbakat tudnék írni, így csak általánosságban tudok . üdv :)
2021. máj. 17. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
megidézel pár démont
2021. máj. 18. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Megpróbálok néhány ,,élő'' (illetve ,,újraélesztett'') latinságot megmutatni, amiket az elmúlt években találtam a neten.


Latin nyelvű, de modern mai témákról szóló televíziós ,,híradóadás'', bemondónőkkel, élő riportokkal, mai híradóképekkel:


https://www.youtube.com/watch?v=ZCF3FuQTwz0


Ezt persze eseti módon készítették, nem rendszeres valódi híradó, de van rendszeres latin híradóadás is, igaz, rádiós broadcastban:


[link]


ebből például a legutóbbi áprilisi tömb szól a NASA marsi helikopterének próbarepüléséről is (,,Volatus helicopteri in Marte planeta peractus''):


[link]


Vagy van a Satura Lanx, ahol egy fiatal lány hétköznapi dolgokról beszél latinul, úgy hogy közben tanulni is lehet újat:


[link]

https://www.youtube.com/channel/UCJCYCaXUERhY93xEWC8Cojw

Még szerencsére a járvány előtt sikerült megvennem a Harry Potter egy könyvét latin fordításban, meg megvan latinul a Micimackó meg a Kis herceg is, meg Tolkien-től a Hobbit is.


Az igazi latin művekből még csak az Aesopusi állatmesék mennek, az is csak esetlegesen, a nehéz művekből pedig csak kis töredékek, és az is csak akkor ha van segítség (jegyzetek, magyarázatok).


Igazából sokat a motivációmról nem tudok, érdekel általában a tudománytörténet, az ókori görögök (főleg az ókori görögök hozzáállása a természettudományokhoz, a Föld kerületének, a Hold távolságának, vagyságának megmérése stb.), tovbbá a különböző társadalmi utópiák (Morus Utópiája, Campanella Napállama), meg főleg az ilyen kommunista féle utópikus regények, meg néhány hasonló fajta scifi irodalom is.

2021. máj. 19. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!