Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Oroszban mikor van az, hogy a...

Oroszban mikor van az, hogy a szó végi lágyságjel valamilyen ragozott alaknál megmarad?

Figyelt kérdés

Vagy az mindig "lejön"?


Mondok egy példát, egy egyszerűt: Цель --> цели

...,továbbá:

1. третий // треть --> третье приключение (MELLÉKNÉV RAGOZÁS)

2. цель --> мою цель (TÁRGY ESET)

3. жизнь --> в жизни (ELÖLJÁRÓS ESET)

(Itt továbbá az a kérdés is felmerület bennem a 3-as pontnál, hogy a lágyjelre végződő nőnemű főnevek tárgyesete ugye nem változik, viszont az előtte álló melléknevet MINDIG keményen ragozzuk? Még a lágy tövű mellékneveknél is?)


4. мою стилю --> стиль

(Ez tehát -az előző kérdésem- a hímnemű főneveknél nem érvényes, hogy mindig KEMÉNYEN ragozzuk az előtte álló melléknevet?)


Melléknév ragozásnál mikor marad és esik le a lágyjel a szó végéről?


Válaszaitokat előre is köszönöm!:)



2021. máj. 22. 16:53
 1/3 chtt ***** válasza:
100%

Erősen pirulok, mert nem nagyon értem a kérdést. Ami biztos, a melléknév nemben és számban igazodik a főnévhez, és aszerint ragozzuk hímnemben, nőnemben, semlegesnemben vagy többes számban. A lány tövű melléknevet a saját szabályai szerint, ahogy a kemény tövűt is.

Hol találkoztál olyannal, hogy a nőnemű főnevek előtt álló melléknevet mindig keményen ragozzuk?

pl. (remélem, nem gépeltem el)

летняя одежда - летние одежды

летнюю одезду - летние одежды

летней одежды - летних одежд

летней одежде - летним одеждам

летней одеждо - летними одеждами

о летней одежде - о летних одеждах

(amint látod, a melléknév lágy tövű, és a ragozás során is az maradt)

2021. máj. 22. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Igen, köszi, ezt én is tudtam amit leírtál.

Kérdésem arra irányult volna, hogy a főnév vagy melléknév végi lágyságjel MINDIG eltűnik-e, ha ragozott esetben vannak a szavak.

(Az oké, hogy a lágy végű melléknév ragozás során is lágy tövű lesz, de hogy magát a lágyságjelet nem kell-e majd kiírni, eltűnik-e az az 1 karakter a szó végéről?)

Remélem így érthető

2021. máj. 23. 15:57
 3/3 chtt ***** válasza:
100%

Nem, de te sem válaszoltál az én kérdésemre. :)


Mivel az interneten nem feltétlen igazodom el, a régi, Gáldi szótáramat kaptam le a polcról (de megnéztem, az újabb kiadású Uzonyiban is benne van).

Az általad kérdezett третий a 19B csoportban van, amelyről ezt írja a szótár:

Az -ий végződésű, ún. birtokos mellékneveknél a hímnemű alanyeset -ий végződésének -и-je helyén az összes többi esetben -ь áll, a többes alanyeset végződése pedig -ьи.

A szótár a лисий-t hozza példának - [link] -, de mint említém, ebbe a csoportba tartozik az általad kérdezett третий is.


És a válaszom: a melléknév végén nincs lágyságjel, a főnév végi pedig hol eltűnik, hol nem. Fogalmam sincs, hogy van-e rá szabály. Én egyszerűen megtanultam ezeket, de oly régen volt, hogy nem emlékszem rá, hogyan. Ha mégis elbizonytalanodom, lekapom a szótárt a polcról, megnézem, milyen szám van a keresett szó mögött, és ha látom, hogy nem egyes, fellapozom a szabályt... illetve, most hogy itt van nekünk a világháló, felkeresem az előbb belinkelt orosz wikiszótárt.

Sajnálom, hogy nem segíthettem többet.

Szép estét.

:)

2021. máj. 23. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!