Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Japán igei kivételek? -TE,-TA,...

Japán igei kivételek? -TE,-TA,-IRU,-ERU.

Figyelt kérdés

Melyek azok az IRU, ERU végű igék, melyek kivételesen az U végűek szerint ragozandóak? Csak néhányról tudok. Tudtok linkelni TELJES listát erről? Vagy bemásolni?


Te és TA formák között egy kivételről tudok, ez az iku, mert a TE formája tudtommal ITTE,

és nem IITE.

(Evvel szemben a szintén KU végű KIKU ige TE formája viszont KIITE.)

Szintén érdekel a TELJES lista a TE illetve TA formák vonatkozásában a kivételekről.


Konkrétan az IU és az IKU igéknek a TE illetve TA formája mi? Az iku-nek tudtommal ITTE, a TE formája. A TA formája ITTA?



2021. júl. 9. 00:23
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Listát nem tudok, de pl. a Jisho nevű androidos szótárban, ha beírod az adott igét akkor adni fog hozzá ragozótáblázatot.

De tök fölösleges egyenként meg listával tanulni, tanuld meg az alap ragozásokat, az alapigékkel és a többit úgy is hallani fogod, ahogy egyre többet hallgatsz japánt, és be fognak rögzülni.

2021. júl. 9. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Tessék, néhány u szerint ragozódó eru/iru végzôdésû ige:


蹴る keru rúg

練る neru gyúr

減る heru csökken

切る kiru elvág

散る chiru szétszóródik

知る shiru tud

入る hairu bemegy

参る mairu gondban van

帰る kaeru hazamegy

焦る aseru pánikol

走る hashiru fut

握る nigiru megmarkol

陥る ochiiru beleesik

喋る shaberu beszél

滑る suberu (el)csúszik

かじる kajiru rágcsál

混じる majiru belekeveredik

2021. júl. 9. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

Teljes listára valószínűleg nem lesz szükséged, ennek a guide-nak az alján szint szerint csoportsítva fel vannak sorolva a leggyakoriabbak, ami szerintem többnyire a JLPT-t is lefedi. Azon túl meg biztos menni fog anélkül is, hogy külön megtanulnád.

[link]


De egyébként [link] oldalon is látni, hogy írja a jelentések felett, hogy godan verb (az U végű japán neve) vagy ichidan verb (a RU végű japán neve).


Ha nem két szótagból áll a szó, akkor a kanji sokat segít, mert általában az U végű igéknél csak 1 okurigana van, pl. 帰る, míg a RU végűeknél kettő, mint a 変える. De a 混じる pl. nem követi ezt.


A te- és ta-formáknál nem tudok róla, hogy lenne más kivétel (az általános する/くる pároson kívül).

2021. júl. 9. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
74%

3-as vagyok.


De, vannak még kivételek a te és ta ragozásánál, csak nem szokás tanítani őket, úgyhogy kiment a fejemből. Egyes う-ra végződő igéket, amik viszonylag ritkán kerülnek elő, nem a szabály szerint ragozunk ebben a két formában. Nem tudok listát adni, de a három leggyakoribb a 問う、給う、請う、amiből 問うた、給うた stb. lesz.


Valamint ha már mindenből keresed a kivételeket, a tiszteleti igéknek egy jó része is rendhagyó masu-formával rendelkezik (bár leginkább csak azt használjuk.)

ござる ございます

いらっしゃる いらっしゃいます

és így tovább.

2021. júl. 9. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm!


Van három ige (IRU IKU IU), melyekre kifejezetten kíváncsi vagyok, de bizonytalan is.


Iru -re azt írja a szótár, egysoros ige (ichidan), ezek sezrint potn úgy ragozzuk, mint a

miru

igét, csak M nélkül?


Javítsatok ki, ha tévedek!


- IRU:

inai irareru isaseru imasu ITE(?) ITA(?) ireba iro iyou

?


IU és IKU igék ragozásában is bizonytlan vagyok.


- IKU: nyilván 5hangváltós. De a TE formája rendhagyó: ITTE.Ennyit tudok erről. Viszont a TA formája ITTA?

Sejtésem szerint a ragozása:

ikanai ikareru ikaseru ikimasu itte itta(?) ikeba ike ikeru ikou

?


- IU igeragozásra sejtésem, lévén 5hangváltós:

iwanai iwareru iwaseru iimasu iite/ite(??) iita/ita(??)

ieba ie ieru iou

?

2021. júl. 10. 21:42
 6/13 A kérdező kommentje:

- ARU (ebben is bizonytalan vagyok), a szütár szerint 5hangváltós.

Tippem:

Asszem rendhagyó a tagadása, tehát NAI, a továbbiak:

arareru araseru arimasu atte atta areba are areru arou

?

2021. júl. 10. 21:50
 7/13 anonim ***** válasza:

Amit írtál iru sor az jó, az iku is. Az iu az itte és itta, ugyanúgy, mint az iku. Az aru-t nem tudjuk műveltetőbe tenni, tehát nincs araseru, a potenciális (nem jut eszembe magyarul, de angolul potential) az talán arieru (あり得る), és felszólítómódjai sincsenek nagyon

Aru nai atta nakatta

A te formája az atte és ezt kapcsolatosan használják, pl あって欲しい, de felszólításként nem, az areba az jó, és nincs are, arou vagy areru sem.

2021. júl. 10. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Köszi! :)
2021. júl. 10. 23:25
 9/13 anonim ***** válasza:
Vagyis lesz majd olyan nyelvtani pont később, amiben szerepelni fog az あろう de hagyományos felszólításként nincs!
2021. júl. 11. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
0%

Azért szerintem nehezne tenne az ember egy létigéhez felszólító módot, főleg élettelen dolgokra használt létigénél (aru). És élettelen létige révén logikusan műveltetni se nagyon tudná az ember.


Ezt csak kiegészítésnék írtam az előttem szóló írására.

2021. júl. 30. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!