Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Ez miért van így a magyar...

Ez miért van így a magyar nyelvben? (részletek lent)

Figyelt kérdés

1. Nem mindig használjuk a létigét E/3-nél és T/3-nél. Példa:


én fáradt vagyok.

te fáradt vagy.

ő fáradt. (nincs itt a "van" létige.)

mi fáradtak vagyunk.

ti fáradtak vagytok.

ők fáradtak. (nincs itt a "vannak" létige.)


Viszont ezeknél van:


én itt vagyok.

te itt vagy.

ő itt van. <-- létige

mi itt vagyunk.

ti itt vagytok.

ők itt vannak. <-- létige


2. Furcsa tagadás. Példa:


"valaki járt a szobában."

ennek a tagadása saját logikám szerint ilyennek kéne lennie:

"senki járt a szobában."

de valamiért az a "helyes", hogy:

"senki _sem_ járt a szobában."

Amitől még érdekesebb az egész, hogy ha mondjuk valaki azt kérdezi a másiktól, hogy:

"járt valaki a szobában?"

akkor egyszavas válaszként mondhatja azt, hogy:

"senki."

vagy bővebben azt is mondhatja, hogy:

"senki sem."


Ugyanígy a seholnál, sohával, semmivel...


3. Magyar városok többségénél -on/-en rag, míg külföldi városoknál -ban/-ben rag. Példa:


Szeged --> Szegeden és nem Szegedben.

Budapest --> Budapesten és nem Budapestben.

Pozsony --> valamiért nem Pozsonyon hanem Pozsonyban.

Sopron --> itt is kivételes, mert Sopronban a helyes és nem a Sopronon.

Berlin --> Berlinben és nem Berlinen.

London --> Londonban és nem Londonon.


Emellett azt is mondjuk, hogy Magyarországon és nem Magyarországban.



2021. júl. 19. 10:50
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
2. Kettős tagadás
2021. júl. 19. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
83%
Kansas miért Kenzesz amig Arkansas miért Arkaznasz Read Read Read ből miért kell az elsőt Rídnek még a másikat kettőt Rednek ejteni az atlantic ocean szóban miért ejted mind három A-t másképp ? Egyszerű mert így alakult ki meg kell tanulni nincs benne logika mint a németben a Der Die Das csak meg kell tanulni hozzá és kész nem logikus.
2021. júl. 19. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
87%
A miérteket nem érdemes firtatni egy nyelv kapcsán, hiszen a szabályokat nem tudatosan alakították ki, hanem spontán alakultak ki.
2021. júl. 19. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Amúgy érdekes, hogy a városneveknél amit írtál a -ban -ben az -n, -ny, végűeknél jön elő. Lehet csak véletlen. Mindenesetre szerintem ezek a kiejtést segítik.
2021. júl. 19. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Ló - Lovak

Tó - Tavak


Lavak/Tovak hülyén hangzana :D

2021. júl. 19. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Az elsőre annyi a válasz, hogy az ige (jelen esetben a fáradt) alap helyzetben 3.személyben van. De a magyarban nem a névmást mondod (én,te, ő) általában, mint más nyelvekben, hanem az ígére teszed rá a ragot, amiből aztán meg tudod állapítani, hogy kiről van szó. Ezért kell a vagyok, vagy, stb. Azaz lényegében azt mondod, hogy fáradtnak lenni, csak egyes szám első személyben pl, mert a fáradt önmagában csak 3.személyre vonatkozik. Hogy miért úgy alakult ki, hogy pont a 3.személy lett a fő és mondjuk nem az első az jó kérdés.

Remélhetőleg ez így érthető 😅

2021. júl. 19. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

(6-os vagyok)

A másodiknál, ahogy az első is írta, dupla tagadás. Ha azt mondod, hogy senki járt a szobában, akkor lényegében azt állítod, hogy ez a valaki (aki igazából senki) járt, ott volt a szobában. Azzal pedig, hogy ott van a 'sem' szó, azzal azt mondod, hogy még a senki sem, hogy még ő SEM volt ott, nemhogy még más. Azaz a sem nélkül olyan a mondat felépítése számomra, mintha valaki mégis lett volna ott. Szerintem sokkal logikusabb, mint mondjuk az angoloknál, ahol nincs ott a se/sem. Ezen kívül a Volt valaki a szobában? kérdésre nekem marha furán hangzik a Senki, mint felelet. Vagy azt mondom rá, hogy Senki sem vagy hogy Nem. Nem tudom, hogy a Senki, mint válasz helyes-e a kérdésre, de mivel nagyon idegenül hangzik, valószínű, hogy ha helyes is, nem sokszor használt, különben nem bántaná ennyire a fülemet.

Ugyanígy a sehová semmel pl. Sehová sem megy, nemhogy a kertbe pl.


Ja! És közben rájöttem, hogy hülye vagyok és az előző válaszomban belekeveredtem. A fáradt az egy melléknév. Az összes melléknév 3.személyben van, azaz mindig őrá vagy őkrájuk érted. A ragot (amiből megállapítod hogy ki fáradt) pedig ígére teszed, ezért kell oda egy ige. Fáradtnak pedig lenni kell, így lett ott a vagyok, vagy.


Az itt szó az nem ige és nem is melléknév, így nem értődik így egyedül állva senkire sem. Ezért kerül a harmadik személyhez is ige, hogy meg lehessen állapítani, hogy kiről van szó.


A harmadikra sajna nincs ötletem.

2021. júl. 19. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Mentek a zöldek.
2021. júl. 20. 10:50
 9/10 anonim ***** válasza:
Egyébként nem tudom ismeritek-e, nagy kedvencem: [link]
2021. júl. 20. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Utolsó! Nem ismerem, de nagyon jó volt XD. Köszi a linket. Elmentettem magamnak. :D
2021. júl. 20. 13:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!