Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Pacsizuk vagy pacsizzuk? hogy...

Pacsizuk vagy pacsizzuk? hogy kell a pacsizik igét ragozni, teljesen összezavarodtam

Figyelt kérdés

2022. febr. 19. 00:02
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
pacsizunk az jelenidő többesszáma, ahányszor találkozom öcsémmel, pacsizunk; pacsizzunk felszólító alak, gyere, csapj a tenyerembe, pacsizzunk! (bocsi a béna példamondatokért, késő van)
2022. febr. 19. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen, és az például hogy "majd lepacsizuk, hogy hova menjünk" az egy z-vel írodik, ha jól értem. nyilván itt egy majd megbeszéljük értelmes szót helyettesít a lecsapz(z)uk.
2022. febr. 19. 00:24
 3/7 anonim ***** válasza:
62%

"majd lepacsizuk, hogy hova menjünk" az egy z-vel írodik, ha jól értem.

Nem íródik sehogy, mert ez nem egy értelmes magyar szó. Esetleg lepacsizzuk, hogy hova menjünk, bár ennek meg szerintem nincs olyan jelentése, mint amit gondolsz.

2022. febr. 19. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem jól érted!



lepacsizunk a tesókákkal

lepacsizzuk, hogy hova megyünk (bármit is akarjon ez jelenteni)

2022. febr. 19. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 BringaManó ***** válasza:
100%

"itt egy »majd megbeszéljük« értelmes szót helyettesít a lepacsiz(z)uk."


na, látod, pont az a j ("megbeszél_J_ÜK") alakul át z-vé, ezért lesz ott hosszú z hang (és írásban is két z) :-)


más szóval a T/1-es rag ebben az esetben (vagyis kijelentő módban, jelen időben, határozott, más néven tárgyas ragozásban): -juk/jük

ezért vagy juk/jük-re végződik az ige:

leírjuk, becsukjuk, megkapjuk, megbeszéljük

vagy a j hasonul a mássalhangzóhoz (dz, s, sz, cs esetén):

megeddzük, kimossuk, megmásszuk, lepacsizzuk

(vagy ejtésben összeolvad vele:

mond -> mondjuk [mongyuk], fest -> festjük [festyük]) stb.)


amúgy speciel a T/1-es tárgyas ragozás a felszólító módban is ugyanez (egy-két kivételtől eltekintve, pl.: isszuk, de igyuk), de a többi szám/személy esetén már kicsit más, úgyhogy ezzel nem kavarnék be :-)


de egyébként a helyesíráshoz ez mind nem érdekes, nem kell ilyen részletesen tudni, pláne végiggondolni... egyszerűen kimondod a szót, hallod, hogy hosszú z-t mondasz, és ezért két z-t írsz. ;-)

a #3-asnak igaza van abban, hogy olyan nem fordulhat elő, hogy rövid z-vel mondod ("lepacsizuk"), de a helyesíráshoz ezt nem kell tudni "levezetni", elég ha azt hallod, hogy amit mondasz, az éppen hosszú: lepacsiZZuk (ti-ti-TÁ-ti)

(vagy te röviddel mondod? :-o lepacsiZuk?... ti-ti-TI-ti?)


- - -


#3, #4: pedig szemmel láthatóan létezik: [link]

nyilván a kézfogásból eredően sok hasonló jelentése lehet:

megállapodik valamiben (ennek is része lehet a kézfogás, akár csak képletesen),

megbeszél, egyeztet (ennek is),

kibékül, tisztáz valami helyzetet (ennek is),

vagy nem tárgyas ragozássel lehet egyszerűen találkozáskori kézfogás

( [link] )

2022. febr. 19. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
#5 Én úgy értettem, hogy a "lepacsizuk" szó az, ami nem létezik.
2022. febr. 19. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 BringaManó ***** válasza:
100%
ha #3-as vagy, akkor én a válaszod második felére reagáltam azzal, hogy "létezik", pontosabban ez a 'megbeszéljük' értelme is létezik (ld. google-találatokban, pl. "Előtte persze azt lepacsiztuk, hogy ugyanide jön majd vissza értünk.", "Tomival egy pár éve lepacsiztuk, hogy végigmotorozunk a 66-os úton")
2022. febr. 19. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!