Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Objektíven a svéd, vagy a...

Objektíven a svéd, vagy a magyar nyelv nehezebb?

Figyelt kérdés
Londonban élek, és a lakótársam svéd. Egymással angolul beszélünk, és három hónapja elhatároztuk, hogy megtanuljuk egymás nyelvét. Mindketten abszolút nulláról kezdtük, és büszkén mondhatom, hogy én már nagyvonalakban megértem a svéd nyelvü tv műsorokat és filmeket. Ezzel szemben a lakótársam még kb ott tart, hogy be tud mutatkozni. Azt még hozzátenném, hogy én talán picivel szorgalmasabban tanultam.

2023. febr. 2. 05:53
 1/9 anonim ***** válasza:
70%

Objektíven a magyar nagyságrendekkel nehezebb.


[link]

2023. febr. 2. 06:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
48%

Objektíven nem lehet rangsorolni, mindig a tanuló anyanyelvétöl és képességeitöl függ.

Az indogermán és szláv anyanyelvüeknek a svéd egyszerübb, mert ugyanebbe a rendszerbe tartozik.

2023. febr. 2. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
66%

Erre nincs objektív válasz, mivel rengeteg mindentől függ, pl. az illető anyanyelve, általa ismert egyéb nyelvek, mennyire érdekli, szereti azt a nyelvet, milyen erősen kötődik a nyelvet beszélők kultúrájához, nyelvérzék – csak hogy párat említsek.

Te nyílván megtanultál már angolul, az segítség lehet a svédben. De a lakótársad hiába tud angolul, az semmit sem segít neki a magyarban.

Az 1-es által linkelt listáknak semmi értelmük, áltudományosak, nyelvészetileg értelmezhetetlenek. Akkor lennének objektívek, ha kizárnának minden szubjektív és külső tényezőt, ez viszont nem lehetséges.

2023. febr. 2. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
48%

#1: Hogy lenne ez objektív lista, amikor angol anyanyelvű nyelvtanulók alapján készült? Ez nyilván a nyelvek angolhoz mért távolságuk alapján rangsorol, tehát nem lehet objektív, hiszen egy olasz vagy egy bolgár anyanyelvű számára biztos egész más nyelvek kerülnének az 1. kategóriába.

Az meg, hogy a németet épp a kiejtése miatt a 2. kategóriába sorolja, míg egy svéd vagy egy dán nyelvet az ő lényegesen több és egzotikusabb hangjaival az 1.-be, na az önmagában is teljességgel hiteltelenné teszi a listát és a készítőit.

2023. febr. 2. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
59%

4. Objektív a lista, mert kutatás alapján készült. Linkelhetek más, hasonló kutatást is.


Abban nem tudok állást foglalni, hogy ez csak az angol anyanyelvűekre vonatkozik-e. Egy nyelv komplexitása objektív tényező. Az olasz mindenkinek könnyebb, mint a mandarin.


De még ha az angol anyanyelvűek előnyben is vannak mondjuk a németben, úgy mi is, hiszen angolul a legtöbb fiatal tud valamennyire.


Így a 3-4. hsz csak tudálékoskodó okoskodás. A svéd nagyságrendekkel könnyebb nyelv, mint a magyar, mivel alacsonyabb szintű a komplexitása.

2023. febr. 2. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
72%

"Egy nyelv komplexitása objektív tényező"

Tehát akkor egy szlovák pont annyira tálalja komplexnek a csehet, mint egy magyar? Ezt nem mondhatod komolyan, pedig az objektív komplexitás ezt jelentené.

2023. febr. 2. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
52%
Nekem az összes objektívemen angol szöveg van, de elég egyszerű.
2023. febr. 2. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
44%

"Abban nem tudok állást foglalni, hogy ez csak az angol anyanyelvűekre vonatkozik-e."

Pedig számos helyen viszonyítja a cikk az angolhoz a megállapításait, de le is írja, hogy "teaching languages to US government employees". Namármost, a US government employee-k igen nagy valószínűséggel angol anyanyelvűek, de legalábbis kétnyelvűek vagy anyanyelvi szinten beszélnek angolul, kétlem, hogy tömegesen lennének jelen nem angol anyanyelvűek az amerikai kormányzati dolgozók között, főleg olyanok, akik nekiállnak még egy plusz idegennyelvet megtanulni.

De ha ez nem volna elég: nem szúrja ki a szemed, hogy a lista egyik kategóriájában sem szerepel az angol nyelv maga?

Nyilvánvalóan azért, mert az a viszonyítási alap. Innentől kezdve lőttek az objektivitásnak…

Egy objektív lista összeállításához ki kéne venni a képletből a nyelvtanulók anyanyelvét, ez viszont lehetetlen.


"A svéd nagyságrendekkel könnyebb nyelv, mint a magyar"

Ez a kiejtésre bizonyosan nem igaz! Csak különböző magánhangzóból kétszer annyi van a svédben (18), mint a magyarban (9). Aztán ott vannak a különleges mássalhangzók, köztük a [ɧ]-ként jelölt hang, ami más nyelvben talán nem is létezik. Meg van egy egész sor retroflex mássalhangzója is, amik szintén nem tartoznak a leggyakoribb hangok közé a nyelvekben.

A magyarban talán az [a] hang a legkülönlegesebb, az kevés másik nyelvben fordul elő, de az összes többi hangunk gyakorlatilag tucathang, ami egy csomó más nyelvben is előfordul.

Ez alapján a svéd sokkal nehezebb kiejtésű nyelvnek tűnik, mint a magyar.

2023. febr. 2. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

"én talán picivel szorgalmasabban tanultam"

Ő meg ráadásul lehet, hogy sokkal jobb tanár, mint te, és te sokkal motiváltabb is lehetsz, mint ő, úgyhogy nem nagy csoda, hogy te haladsz jobban. Ezek sokkal fontosabb tényezők, mint hogy "melyik a nehezebb objektíven". Nincs olyan, hogy objektíven.

2023. febr. 3. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!