Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » A németben mikor kell ezeket...

A németben mikor kell ezeket egy szó/személy előtt használni? - das, die, der?

Figyelt kérdés
Illetve még mi a szabály az ein, eine, einen-nél?
2023. febr. 19. 17:47
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Pontosan mit szeretnél? Nagyon sokat lehetne mesélni ezeknek a használatáról.

A das, die, der határozott névelők. Akkor használod őket, amikor konkrétan utalsz valamire. Mint a magyarban az "a, az" névelők. Ha azt akarod mondani, hogy a piros kocsi, akkor az das rote Auto lesz. ha azt akarod mondani, hogy egy piros kocsi, akkor az ein rotes Auto lesz. Az ein-t akkor használod, amikor magyarban azt mondanád, hogy "egy", tehát nem tudsz pontosan utalni valamire.


Das a semleges nem, die a nőnem, der a hímnem. Azt, hogy mikor melyiket használod bizonyos szavak előtt, azt sajnos meg kell tanulni. De vannak szabályok a szavak végződésére is. Pl. azok a szavak, amik -ant, ar, ast, or, er, ismus, ist, er végződésekre végződnek, jó eséllyel der névelőt kapnak. Amik -in, ett, ma, men, tum végződésekre végződnek, jó eséllyel das névelőt kapnak. Az -ing, e, ung, keit, bar, heit végződésű szavak pedig jó eséllyel nőneműek lesznek. De itt is van kivétel.

Erre lettél volna kíváncsi?

2023. febr. 19. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy 1-es írta, vannak bizonyos főnév végződések, amik meghatározzák, hogy mi a névelője a szavaknak, de mint írta, vannak kivételek is, pl. a gyenge főnevek.

Ein-eine-einen szabály - tulajdonképpen az Akkuzativ - azaz tárgyesetet jelenti, mintha magyarul azt akarnánk mondani, hogy egyet, csak mivel németben 3 féle névelő van, ezért minden névelőnek ebben az esetben meg van a sajátos formája. Ein Auto jelentheti: egy autó, egy autót. Akkuzatív, azaz a tárgyeset tulajdonképpen csak der-nél szembetűnő (pl. der Spiegel - tükör : ein Spiegel - egy tükör, einen Spiegel - egy tükröt)

2023. febr. 19. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen! :)

1, igen, pont ezekre gondoltam!

2023. febr. 19. 18:33
 4/6 A kérdező kommentje:

Illetve még annyi, hogy a füzetemben vannak olyanok, hogy:

Der Hund= kutya

Das Kaninchen=nyúl

Die Katze=macska

Das Pferd=ló

Ezeket nem annyira értettem, hogy miért pont az a névelő került elé.

2023. febr. 19. 18:40
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos az a baj a némettel, hogy nagyon sok szóban nem tudod kikövetkeztetni a névelőt, és meg kell tanulni.

Mire letettem a nyelvvizsgámat, nagyon sok német szó bekerült a szótárba, és mindnek tudni kellett a névelőjét, különben fél pont levonás szódogáknál, és 2 hiba után jön a rossz jegy, + fogalmazásnál pontlevonás is a rossz névelő, mivel nem helyes úgy.

A jó hír az, ha majd jönnek az összetett szavak, mindig az utolsó szó határozza meg majd a névelőt (pl. die Hundenschule - kutyaiskola). Sok szó megtanulása után már lehet érezni valamennyire szerintem, hogy melyik milyen névelős, de addig is nagyon sokat kell gyakorolni és tanulni.

2023. febr. 19. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

még kiegészítés hátha segít: -chen kicsinyítő képző, így ami erre végződik nagy eséllyel das névelőt kap. Ez az ok például, hogy a lány (das Mädchen) nem die-t kap.

Vannak ilyen turpisságok, erről szerintem a német tanárod többet tudna mesélni ha megkérdeznéd, hátha valamennyire előrébb leszel, ha több szóval találkozol.

2023. febr. 19. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!