Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Miért nem lehet elhagyni...

Miért nem lehet elhagyni vietnémiban az összetett szavakból a szóközöket?

Figyelt kérdés
Gondolok itt a lexikalizálódott kifejezésekre. Azon kívül, hogy tradíció, konvenció.

2023. márc. 8. 18:32
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

vietnámi nyelvben az összetett szavakat szóközökkel írják el, hogy megkülönböztessék őket az egyszerű szavaktól. Az összetett szavak általában lexikalizálódott kifejezések, amelyek együtt más jelentést hordoznak, mint a részeik külön-külön. Például a “điện thoại” (telefon) szó a “điện” (elektromosság) és a “thoại” (beszéd) szavakból áll össze. Ha elhagynánk a szóközt, akkor nem lenne világos, hogy ez egy összetett szó vagy egy egyszerű szó.


A vietnámi nyelv tonális nyelv, így a kiejtés is fontos tényező a jelentés megértésében. A szóközök segítenek meghatározni a hangsúlyt és az intonációt az összetett szavakban. Ha nincs szóköz, akkor nehéz lenne felismerni a hangokat és az értelmüket.

2023. márc. 8. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszi, de nem teljesen értem ezeket az érveket. A tonalitást az írás egyértelműen kódolja, hangsúlyozás max mondat szinten van, legalábbis én nem hallottam róla. Igaz találtam olyat, hogy összetett kifejezéseknél vagy van alárendelés, vagy nincs, de ha van, akkor az első szó a felérendelt szerepű, azaz az általános értelmű szó, aminek a jelentését szűkítik, módosítják.


Az összetett szavakat nem különbözteti meg a szóköz, hiszen ha én ránézek egy kifejezésre egy szótár segítségével, akkor pont, hogy nem tudnám megkülönböztetni egyértelműen. Ha elhagynák a szóközt, vagy kötőjel lenne köztük, akkor egyértelmű lenne a megkülönböztetés.

Pont azért lenne célszerű elhagyni a szóközt, mert ha esetleg egy szóösszetétel értelmezhető összetett szóként, meg szókapcsolatként is különböző jelentéssel, akkor kontextusfüggővé válik a szemantika.


Meg lehet különböztetni a szavakat, hiszen az egyszerű szavak 99%-a egyszótagú. Vannak kettős- hármashangzók, de ezeket nehéz tévesen szóhatárként felismerni.


A mássalhangzók dekódolása esetleg nehezedne, de pl. létezik olyan kísérleti helyesírás, ami ezen javítani tudna:

[link]


A hagyományos, kínai jeles írásban sem erőltetik a szóközöket, és a latinbetűs kb. azzal analóg. Emiatt valószínűsítem, hogy nem szemantika akadálya van a szóközök elhagyásának, hanem esetleg agyi szinten romolhat a szöveg olvashatósága. Ezt nem tudom megítélni, mert sajnos nem beszélem a nyelvet.


A kérdés egyébként a cikk apropójából született. Ami működik, ahhoz nem kell hozzányúlni, de más kérdés, ha valaki egy helyesírási reformot fontolgat.

Érdekes számomra, hogy ez az ember (nem tudom, mennyire hiteles szakember) ilyen mélységig átszabta a helyesírást, miközben a szóközökhöz nem nyúlt.

2023. márc. 10. 10:47
 3/4 anonim ***** válasza:
Szerinted hány évente hány olyan jár itt, aki tud vietnámiul?...
2023. márc. 25. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Szevasz
2023. márc. 26. 05:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!