Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Mik az erős, gyenge, vegyes...

Mik az erős, gyenge, vegyes igék a németben? Hogyan tudom, hogy melyik melyik?

Figyelt kérdés
2023. aug. 31. 14:08
 1/2 A kérdező kommentje:
Honnan tudom? Elírtam, bocsi
2023. aug. 31. 14:08
 2/2 anonim ***** válasza:

A gyenge igék más néven a szabályos igék, a legtöbb ige ebbe a csoportba tartozik, így ezt a szótárak nem is mindig jelölik külön. Ezeknél a Präteritum alakban a szótő -te végződést kap, a Perfekt alakja meg ge- + -t (vagy bizonyos igéknél csak -t végződést), pl.:

spielen-spielte-gespielt, kochen-kochte-gekocht, tanzen-tanzte-getanzt

ge- nélkül: telefonieren-telefonierte-telefoniert


A rendhagyó igéket két csoportra lehet bontani, ezeket a szótár mindig jelöli. Az erős igék Präteritum alakjában a szótő tőhangváltós, azaz a magánhangzója megváltozik, a Perfekt alakja pedig ge- + -en alakú, tőhangváltással vagy anélkül (de itt is vannak ge- nélküli igék). Az erős igék gyakran jelenidőben is tőhangváltósak. Pl.:

lesen(liest)-las-gelesen, essen(isst)-aß-gegessen, sterben(stirbt)-starb-gestorben, geben(gibt)-gab-gegeben, fahren(fährt)-fuhr-gefahren, trinken-trank-getrunken

ge- nélkül: bekommen-bekam-bekommen, verstehen-verstand-verstanden, beginnen-begann-begonnen


A másik rendhagyó csoportot a vegyes igék alkotják, de ebből csak pár darab van: ezeknek mindig tőhangváltós a Präteritum és a Perfekt alakja is, azonban a gyenge igékhez hasonlóan -te ill. -t végződést kapnak. Jelenidőben nem tőhangváltósak. Pl.:

rennen-rannte-gerannt, kennen-kannte-gekannt, bringen-brachte-gebracht, denken-dachte-gedacht

2023. aug. 31. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!