Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » A fordítók/ tolmácsok hogyan...

A fordítók/ tolmácsok hogyan tudnak elvonatkoztatni a két nyelvtől?

Figyelt kérdés
Sok helyen olvasni, hogy ha idegennyelvet tanulsz, akkor zárd ki az anyanyelvi megfelelőt, mert csak zavarni fog, majd ha beszélsz angolul/németül... akkor először a magyar szó jut eszedbe és fordítanod kell stb. De a tolmácsok hogyan tudnak mégis folyékonyan beszélni, annak ellenére, hogy állandóan találkoznak a magyar jelentéssel is?
nov. 9. 06:34
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Úgy, hogy megfelelő szinten beszélik a másik nyelvet. Nem olyan ördöngösség azért:)
nov. 9. 07:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Egy tolmács a szó klasszikus értelmében nem "fordít", hanem "megismétli" azt, amit előtte hallott.
nov. 9. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
A tolmácsoknak mindkét ( vagy több) nyelv külön-külön komplett rendszerben megvan a fejükben, és mindegyiket nyelvtöl függetlenül értik. Fordításkor az egyik rendszerbebejön az infó, és a másikba átkapcsolva adja ki.
nov. 9. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Összekeversz két dolgot.


Amikor azt mondják ne fordíts nyelvtanulásnál, akkor arra utalnak, hogy magyarul gondolod ki, amit akarsz mondani és utána azt próbálod fejben idegen nyelvre lefordítani. Egy tolmács a hallott forrásnyelvi szöveget adja át a célnyelvi hallgatók számára úgy, hogy annak sokszor illeszkednie kell a célnyelvi kultúrához. Képzeld el úgy, mint egy kapcsolót a fejedben, amivel átváltasz a másik nyelvre. Ez nem egyszerű, van, aki folyékonyan beszél az adott nyelven mégsem képes rögtön váltani a két nyelv között.


Amikor felvételizik valaki fordítónak/tolmácsnak már folyékonyan tud az adott idegen nyelven.

nov. 9. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Tolmácsnak már csak az megy, aki képes az adott idegen nyelven is gondolkodni, mondatot alkotni stb. Ez a nyelvtanulás része és tényleg érdemes így nyelvet tanulni, hogy amikor alkotsz egy mondatot, akkor az adott nyelven próbálkozz.

Viszont a tolmácsolás már egy szakma, ott igenis meg kell feleltetni a forrásnyelvi szöveget a célnyelvivel, hiszen ezért kapja a pénzt. Ez más tevékenység, mint szimplán beszélni egy idegen nyelven.

Ezért nem tud amúgy mindenki tolmácsolni, hiába beszéli jól mindkét nyelvet, mert nem csak színtiszta nyelvtudásra van szükség.

nov. 9. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! :)


Szóval mit ajánlanátok egy nyelvtanulónak, aki "csak" beszélni szeretné a nyelvet, ő angolul tanuljon angolt, magyarul is tanulhat angol, vagy vegyesen?

nov. 10. 12:22
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Én úgy tanultam, hogy az idegen nyelven alkottam a kis mondataimat és ha olyat akartam volna mondani, ami tartalmazott egy ismeretlen szót, akkor átfogalmaztam. Ha pl. nyelvórára mész csak olyan oktatóhoz szabad menni, aki VÉGIG az adott idegen nyelven beszél. Az egyedüli kivétel, amikor nyelvtant magyaráznak el, azt szerintem jobb magyarul meghallgatni, mert akkor kap pontos képet az ember a nyelvtani szabályokról.
nov. 10. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
Én is azt gondolom (sok-sok év nyelvtanulás és nyelvszak után), hogy egy beszélgetős órát érdemes anyanyelvivel csinálni, csak angolul, viszont a nyelvtani részeknél érdemesebb a saját anyanyelveden. A saját anyanyelv a nyelvtannál leginkább kezdőbb szinten hasznos, mert nem biztos, hogy meg fogod érteni az idegen nyelvű magyarázatot.
nov. 10. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!