Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Milyen latinból a nyelvvizsga?

Milyen latinból a nyelvvizsga?

Figyelt kérdés
Középfokú nyelvvizsgát szeretnék majd tenni latinból. Érdemes inkább emelt szintű érettségit tennem, vagy marad a nyelvvizsga? Milyen feladatok vannak, a szóbeli miből áll? Előre is köszönöm..:)
2009. febr. 3. 20:21
 1/10 anonim ***** válasza:
50%
biztosan holt nyelvből akarsz nyelvvizsgázni?
2009. febr. 4. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
az itk.hu -n talalsz infokat. az biztos, hogy a szobeli magyar nyelven zajlo, muveltseget mero vizsga.
2009. febr. 4. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Igen, biztos, hogy szeretnék belőle nyelvvizsgát tenni, mivel gyógyszerésznek készülök és később csak jól jöhet, meg így meglenne a két nyelvvizsgám. Plusz elég jól megy annak ellenére, hogy nem könnyű.
2009. febr. 4. 10:50
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Nem kotozkodesbol irom, tenyleg erdekel: a latin nyelvvizsgat elfogadjak felvetelihez es/vagy diplomahoz? En ugy tudtam, holt nyelveket nem, de erdekelne, mi is az igazsag.
2009. febr. 4. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
azt hiszem igen... orvosira meg végképp.
2009. febr. 4. 20:55
 6/10 anonim ***** válasza:
50%

nem fontos a latin nyelvvizsga orvosira sem.

én latinból érettségiztem, de semmit nem számított.

általában 5. tantárgyként választják nálunk (érettséginek), mert 2 év alatt heti 2 órában le lehet tenni és általában mindenkinek 4es, 5ös.

de a nyelvvizsgráa sztem többet kell ksézülni, és akkor inkább már egy használhatóbb nyelvet tanulj:)

ja, és még valami: az orvosin nem a declinatiokat meg igeragozásokat kell használni, sőt még a memoriterekre se lesz szükséged, szóval az ottani latint úgyis meg kell tanulnod, mert a testrészeket, izmokat, csontokat nem tanulja meg aki nyelvvizsgára készül.

2010. márc. 28. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Hmm, angolt meg németet is tanulok mellé, de ha már kötelező, akkor gondoltam húzok belőle valami hasznot.. Halottam olyanról is akinek első félévben beszámították és arra a félévre megkapta az ötösét.. :) Gondoltam ezért.
2010. márc. 28. 20:23
 8/10 anonim ***** válasza:

elég más...


Érettségi vagy nyelvvizsga? A nyelvvizsga sokkal nehezebb mint az emelt érettségi. Milyen tempóban haladtok. Melyik tankkönyvből? A nyelvvizsgára nem akármely tankönyvből lehet felkészülni!

2010. márc. 29. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
2010. márc. 29. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

18:50 Az érettségi és a nyelvvizsga között, ha a latint nézzük, óriási különbség van. Érettségin csak verset felolvasni helyes metrikában, egy képről beszélned kell, persze nem latinul, hanem a korról, személyről stb., melyet ábrázol. Azután pedig a szerző híres művei közül egyet felmondasz, vagy 3 híres szállóigéjét. A szóbeli ennyi.


Itt a (középfokú) nyelvvizsgán pedig azt kérik, hogy 20 perc (!) felkészülés után felolvassa, ismerteti a vizsgáztatóval, miként fordítottad le (20 perc alatt), és aztán...


... A vizsgáztató rámutat egy szóra, már köpnöd-vágnod kell hogy ez az ablativus micsodálisz, vagy ez az ige pl. az activum indicativus praesens imperfectum Sg./2.

Ez inkább az alapfokúra (nem kell nyelvtani ismertető) jellemző, hogy pl. egyes szavaknak a történetét, eredetét, az élő nyelvekben való továbbélését is számon kérik.


Az érettségi annyi, hogy az alapfokúnál ez meg ez a szerző, középfokúnál pedig nehezebben fordítható szerzők műveit is tartalmazhatja, röviden összefoglalva (ami

re 2, 3, 4 év latinórái specializálódtak), le kell stílushoz méltón a szöveget lefordítani, amelyre született egy érdekes állítás, amely máig titok számomra: "A mondat tükrözze a nyelvtani képek precíz fordítását, miközben az megőrizze az magyarítását..."


A másik feladat az érettségiben a nyelvtani feladatlap, amelyet már az 2-3 latinóra óta gyakorol az ember: pl.: egyeztetés; egyesszámba többesszám vagy fordítva; egy ige meghatározása (mód, idő, igenem, akció, szám személy) ; participium-infinitivus képzés. Ez volt az morfólógiai gyakorlatok. Az utolsókban pedig mondattani feladatok lesznek, pl. egyenes beszédből függővé kell tenned, időegyeztetés (consucetio temporum), stb. Természetesen nem mindegyik feladattípus fog szerepelni a lapon.


A (középfokú) nyv. s hasonló. Először egy nyelvtani, kulturális (történelem vagy római szokások), és lexikai turmixtesztet fogsz kapni egyben. Vagyis négy lehetőség van, és abból egy a jó. Gondolom, németből, angolból is oldottál meg ilyent, csak nem ilyen témákkal kapcsolódóan. Ez 60 perc.


Utána pedig 500n terjedelmű szöveget kapsz, amit 120 perc alatt kell lefordítanod latinra.


A pontozást lásd a általam belinkelt honlapon.


Miből tanulsz latint? Ezzel a kettővel tudsz felkészülni:


[link]



Mintafeladatok:

[link]

2010. márc. 29. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!