Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Dán, norvég, svéd nyelv....

Dán, norvég, svéd nyelv. Melyiket érdemesebb tanulni?

Figyelt kérdés

Sok helyem olvastam, hogy akik az egyik nyelvet beszélik, azok nagyjából megértik a másik két nyelvet is. Igaz ez? Mert mondjuk ha igen, akkor ha valamelyiket a három közül megtanulom, akkor úgymond két (illetve három:) legyet sütnék egy csapásra.

Szerintetek e 3 nyelv közül melyiket érdemes megtanulni?


2011. ápr. 15. 17:18
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
39%
A norvég a világon az egyik legkönnyebb nyelv. És Norvégiában nagyon szépen el is tudsz boldogulni. Svéddel viszont itthon tudnál jobban elhelyezkedni, ha ez a célod.
2011. ápr. 15. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

igen, írásban az összeset megérted, szóban sokkal nagyobbak a különbségek. szerintem bármelyiket választod jól jársz!

nekem a svéd tetszik a leginkább, ezt is tanultam/tanulom, de simán el tudok olvasni egy norvég, vagy egy dán könyvet is.


27/L

2011. ápr. 15. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
92%

Érdekes ez a kölcsönös érthetőség: ha tudsz dánul, az írott norvégot minden probléma nélkül megérted, a kiejtésben viszont nagy különbségek vannak. Ha svédül tudsz, akkor pedig a beszélt norvégot érted meg különösebb problémák nélkül (volt közös svéd-norvég Big Brother, ahol mindenki az anyanyelvén beszélt).

Szerintem a norvég kiejtés a legegyszerűbben megtanulható, a dán pedig a legnehezebben. A svéd nyelvtan kicsit nehezebb, mint a norvég/dán, több a rendahgyó ige és többesszám, viszont szerintem ez a legszebb és legdallamosabb skandináv nyelv.

Tehát azt a nyelvet válaszd, amelyik a legjobban tetszik neked, esetleg, amelyik országhoz van valami kötődésed. Én például általános iskolás koromban voltam Dániában, ezért a dánt választottam. Akcentus nélkül soha az életben nem fogom beszélni, de ezzel nem nagyon foglalkoznak ott, örülnek, ha valaki tud a nyelvükön.

2011. ápr. 15. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
90%
Én is a norvégot választanám. Szerintem egészen hasonlít a németre. Ha tudsz németül akk., ez gyerekjáték lesz.
2011. ápr. 15. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

"akik az egyik nyelvet beszélik, azok nagyjából megértik a másik két nyelvet is. Igaz ez?"


Az írott nyelvvel feltétlenül így van.


Beszédnél: a dán egy kicsit érti a svédet és a norvégot, de a svéd és a norvég nem érti a dánt. A svéd és a norvég tűrhetően érti egymást.


Írásban viszont kb. akkora a különbség a bokmaal norvég és a dán között, mint mondjuk a mai magyar nyelv és Jókai nyelvezete között. A bokmaal norvég felől nézve a dán egy ósdi norvég nyelvjárás.


A norvég van középen, ezért a norvégot kell megtanulni, ha az a célod, hogy a 3 skandináv nyelvet átlagosan a legjobban értsd.


A svédet beszélik a legtöbben, és szerintem az a legszebb, de erről lehet más vélemény is. A dán kiejtése a legnehezebb. Egyébként egyik se túl bonyolult, angoltudással egész könnyűek.

2011. ápr. 17. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
84%
Én dánul tudok(itt élek) és én inkább megértem a norvég és svédet minthogy írásban..olvasni egyedül dánul tudok:P de viszont megérteni mind a hármat megértem.
2011. máj. 5. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Előző, az nem létezhet, hogy nem érted meg az írott norvégot. Az majdnem ugyanaz, mint a dán:D
2011. máj. 7. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
84%
Utolsó előtti vagyok..Nem nagyon próbálkozok másik nyelvek olvasásával de egyszer próbáltam..hát nem sok sikerrel..Nekem mondjuk a dán sokkal kézenfekvőbb.:S
2011. máj. 9. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

08:40


Egy mai magyarnak sem megy egyből Balassi vagy Tinódi olvasása (kb. ekkora különbség van a dán és a norvég között). Más kérdés, hogy néhány óra alatt viszont bele lehet jönni, szóval aki próbálkozik vele, annak egy idő után megy.

2011. máj. 9. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem azt erdemes tanulnod amelyik jobban tetszik. En nem az alapjan kezdtem el tnaulni, hogy melyiket erdemesebb, mert sztem barmilyen nyelvet erdemes tanulni ha erdekel.


Mondhatja vki hogy a norvegot mer azzal mindket masik nyelvet jobban megerted, viszont ha a sved vagy a dan hangzasa jobban tetszik esetleg jartal is ott vagy valamelyik orszaghoz jobban vonzodsz akor sztem azt erdemes tanulni, mert tobb lesz a motivacio is.


En szemely szerint a sved mellett tettem le a voksot, mert jobban tetszik a hangzasa kiejtese mint a masik kettonek.


Ugyis az lesz a konnyebb nyelv amihez tobb motivaciot erzel..

2016. febr. 22. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!