Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Nem értem a főnévi igenév...

Nem értem a főnévi igenév használatát! Pl I like to work. Vagy I cannot eat. Kell a "to" nem kell a "to"?

Figyelt kérdés

Sőt valahol folyamatos alakot használ, azt végképp nem értem.

We go walking.


valaki kifejtené, levezetné nekem?


2011. ápr. 19. 10:58
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Na, tehát. Vannak igék, melyek után -ing-es alak áll, és vannak, melyek után to+infinitive. Vannak, melyek után mindegy, melyik áll, és vannak, melyek után mást jelent, ha egyik, és mást, ha a másik áll. Erre nincs midnenható szabály. Elöljárószavak után -ing-es alak áll.


Ingesek:

- admit

- appreciate

- avoid

- consider

- contemplate

- delay

- deny

- dislike

- endure

- enjoy

- escape

- face

- feel like

- finish

- forgive

- give up

- can't tell

- imagine

- involve

- mention

- (don't) mind

- miss

- postpone

- practice

- put off(késleltet)

- quit

- resent

- resist

- risk

- can't stand

- suggest

- understand


Illetve:


- need(My hair needs cutting.)

- require

- want(My car wants repairing.)


Ááh, nem találom a listámat a to+infinitive-esekről :@ Na, itt egy másik:

- agree

- appear

- be able

- can't afford

- can't wait

- decide

- endeavor

- expect

- go (e.g. walking)(sétálni/focizni/stb. menni)

- happen

- have (got)

- help

- learn

- manage

- offer

- plan

- pretend

- promise

- refuse

- seem

- strive, strove, striven

- teach

- tend

- threaten

- want

- would like


Akkor vannak azok, amik után sima infinitive van:

- segédigék(can, may, might, could, shall, should, had better, would rather, stb.)

- let

- make

- get


Itt fontos megjegyezni, hogy ha passzívban vagyunk, akkor a "make" után to+infinitive van("I was made to do my homework.").


Vannak olyanok, amiknek mindegy, melyik van utánuk:

- begin

- continue

- start


Az olyanoknál, mint a "like", "hate", "prefer", stb., is mindkettő lehet. Akkor szokás ing-et használni utána, ha általánosságban beszélünk(de ilyenkor is lehet simán to+infinitive), és akkor to+inf., ha valami konkrét helyzetről. "I like walking."/"I like to walk." - "I like to walk when it's raining."


Akkor vannak, amik mindkettővel állhatnak, de mást jelentenek:


- remember

I remember locking the door.(Emlékszek rá, amikor bezártam az ajtót.)

I remembered to lock the door.(Nem felejtettem el bezárni az ajtót.)


- forget

I'll never forget seeing her for the first time.(Sosem felejtem el, amikor először megláttam.)

I forgot to lock the door.(Elfelejtettem bezárni az ajtót.)


- try

I tried to convince him.(Próbáltam meggyőzni.)

Have you tried smoking?(Kipróbáltad már a dohányzást?)


Remélem, nem hagytam ki semmi fontosat. Így érthető már?

2011. ápr. 19. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 melcsiboszi válasza:
100%

Minden szerkezetnek megvan a szabálya, hogy mivel folytatódik: 'to'-s Infinitive-vel, 'to' nélküli Infinitive-vel vagy -ing-es alakkal.

A 'like to', helyesen "would like to" azaz szeretnél vmit csinálni után mindig 'to'-s Infinitive van, azaz "I like to work", "I like to go", "I like to eat", stb.

A 'like' után egyébként, ha nincs 'would', -ing-es alak jön, ez esetben nem "szeretnék" vmit csinálni, hanem (általánosságban) "szeretek" vmit csinálni, pl. "I like eating" = "szeretek enni" (úgy általában), de "I would like to eat" = "szeretnék enni" (most éppen).

A 'can' vagy 'can't' (cannot) után 'to' nélküli Infinitive áll, tehát " I can speak", "I can't (cannot) go", "I can learn", stb.


Sajna, de ezt minden szerkezetnél, és sok igénél is egyesével meg kell tanulni, hogy mi áll utána. De nem lehetetlen!!! Sok sikert! :) Remélem, érthetően magyaráztam!

2011. ápr. 19. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Jaa, még kihagytam egyet azok közül, amik mindkettővel mást jelentenek:

- stop

We stopped to talk.(Megálltunk, hogy beszéljünk.)

We stopped talking.(Abbahagytuk a beszélgetést.)


első

2011. ápr. 19. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

köszönöm a részletesen kimerítő válaszokat

megőrzöm a listát :)


és még egy kérdés:

mi a vélemény tagadásnál:

pl.: I don't like walking.

2011. ápr. 20. 10:53
 5/6 A kérdező kommentje:
ez a mondat simán az első válaszban említett előljárószavas részbe tartozik, ami ing-et vonz?
2011. ápr. 20. 10:54
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Ezt simán így kell mondani, igen. Persze úgy is lehet, hogy "I don't like to walk.". Ugyanúgy kell tagadni és kérdezni velük, mint a többi igével. Örülök, hogy segíthettem :)


első

2011. ápr. 20. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!