Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Jelen időben mikor használjuk...

Jelen időben mikor használjuk a do/does segédigét?

Figyelt kérdés

Most tanulom az angolt, és sokszor nem tudom eldönteni mikor kell a do a kérdésben és mikor nem :/

Például: Do the children also stay here?

és

Does she sing beautiful?


Miért nem IS-el kérdezünk?

Segítsen valaki!


2011. aug. 24. 18:29
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
leegyszerűsítve - ha cselekvésre kérdezel, akkor do/does - ha létezésre kérdezel, akkor is/are/am (pl szép-e, van-e valami)
2011. aug. 24. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
De a Does she sing beautiful nem cselekvés, ezért nem is értem... A Do the childrent értem már :)
2011. aug. 24. 18:50
 3/11 anonim ***** válasza:

Angol általában a segédige előrehozzatalával (kérdő szórend) alkotunk kérdést.


am/are/is (to be) segédige két kezdőszintű helyzetben fordul elő:

Present Continuous (Folyamatos Jelen) igeidőben

Ex: I am washing the car.

Ha valamiről valamit álítunk (pl: az valami vagy valamilyen)

Ex: I am red. /I am your father.


Do-t kezdőszinteken egy helyzetben használják:

Present Simple (Egyszerű Jelen), de általában (ha nem akkorunk extra hangúlyt fektetni a cselekvése, hogy de igenis ezt csinálom) a segédige nem jelenik meg kijelentó mődban, de attól még do a sedégige és negatívban és kérdőszórendben meg fog jelenni.

I live here. (Itt élek)

>>I do live here<< (De igenis itt élek.)*

I don't live here (Nem itt élek)

Do I live here. (Itt élek én?)


*Ezt majd később fogod részletesebben tanulni, most csak a teljesség kedvéért raktam ki.


Tehát az igeidőtől, illetve a syntax-tól függ.


Amúgy:

Does she sing beautiful = Ő a beautiful-t énekli?

Does she sing beautifully = Szépen énekel?


Melléknévből határozószót egy -ly hozzáadásával képzünk.


Ha nem érted a Present Continuous és Present Simple közti különbséget, akkor:

[link]


Amúgy, ha is-van a mondatban, akkor biztos, hogy nem kell, ha nincs semmilyen segédige és az ige jelen idejű, akkor kell.

2011. aug. 24. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Does után az alany E/3-ben van, minden más esetbe do kell. (Egyszerű jelenről beszélünk.)
2011. aug. 24. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Jah, értem már a problémát. De mivel válaszoltak már, vegyétek semmisnek!
2011. aug. 24. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

En a szulimnek valahogy igy magyaraztam:

Jelen idoben, amikor valaki(k) csinal(nak) valamit, van akcio, (sing, cook, stay stb) akkor do/does-t hasznalunk ahhoz hogy kerdest csinaljunk, vagy tagadast.

Does elso szam harmadik szemelyben, mindenki mas Do.

Pl. I cook. Do I cook? I don't cook. She writes. Does she write? She doesn't write.


Ha nincs "akcio", csak ugy van valami vagy valaki, akkor "is" (illetve am vagy are)

Pl. I am pretty. Am I pretty? I am not pretty. He is Peter. Is he Peter? He isn't Peter.


Na, ennyi fele magyarazatbol talan sikerul megerteni :)

2011. aug. 24. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

"En a szulimnek valahogy igy magyaraztam:

Jelen idoben, amikor valaki(k) csinal(nak) valamit, van akcio, (sing, cook, stay stb) akkor do/does-t hasznalunk ahhoz hogy kerdest csinaljunk, vagy tagadast.

Does elso szam harmadik szemelyben, mindenki mas Do.

Pl. I cook. Do I cook? I don't cook. She writes. Does she write? She doesn't write.


Ha nincs "akcio", csak ugy van valami vagy valaki, akkor "is" (illetve am vagy are)

Pl. I am pretty. Am I pretty? I am not pretty. He is Peter. Is he Peter? He isn't Peter.


Na, ennyi fele magyarazatbol talan sikerul megerteni :)"


Már bocs, de ez a magyarázat hülyeség.


Elfeledkeztéle a: I am cooking.


Továbba, a Present Simple igazából nincs akció, mert, ha azt mondod, hogy I write. az nem azt jelenti, hogy ténylegesen az írés cselekvését végzed, hanem, hogy szoktál írni. Present Simple ritkán fejezi ki azt, hogy ténylegesen csinálsz valamit most (mivel, hogy erre a Present Continuous van, aminél am/is/are-vel kérdezünk).

2011. aug. 24. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

kaosmagier válasza: semmi baj ha neked nem tettszik. Idos szuleim igy ertettek meg es sajatitjak (vensegukre) nagyon ugyesen az angolt.

Jelen idorol volt szo nem a folyamatos jelenrol, senki nem feledkezett meg rola...

2011. aug. 24. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

A Present Continuous a legjelenebb jelen idő, ha a kettő közül valamelyiket választani kené jelen időnek, akkor inkább PC, mint PS (mivel a PS általánosságszerűsége miatt valószínűleg a jövőre is igaz). De igazából mindkettő az.

Pl: Ha azt mondod, hogy I like cats, akkor valószínűleg a jövőben is foogd.

De ha azt mondod, hogy I am writing something, akkor azt csak egy kis ideig igaz, holnap már tuti nem lesz igaz. (feltéve, hogy nem 23:59 van)


Ez nem tetszés kérdése, a magyarázatot nem helytálló egyszerűen, bár megértem, hogy ehhez kellett folyamodnod, ha idősek a szüleid, DE ettől még nem lesz helyesebb, mert a PC igenes jelen idő és a magyarázatod szerint a PC do-val kérdezne vissza. Arról nem is beszélve, hogy eléggé elferdíted a PS jelentését.

2011. aug. 24. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Lehet h felreertheto volt a magyarazatom, en csakis az 1xu jelen idorol beszeltem par kommentel feljebb. A folyamatosrol nem.

A folyamatost termeszetesen szinten gyerekszinten magyaraztam a szuleimnek (eppen most csini valamit illetve utalhat jovore is), de a kerdezonek csak az egyszeru jelenrol magyaraztam, lehet h innen jott a zavar.

By the way, ha azt mondom hogy I'm writing a book, az nemcsak eppen most lehet, hanem pl. a memoarjaimon dolgozom es tegnap is irtam par oldalt, holnap lehet h egy egesz fejezetet stb.


Amikor az ember magyarazni akarja akkor trukkos tud lenni az angol, de ha hasznalja, akkor szinte magatol ertetodo :)


Szoval kedves kerdezo, ne kavarjon be a mi eszmefuttatasunk, hanem inkabb gyakorold sokat es megtanulod ilyen-olyan szabalyok nelkul is!

2011. aug. 24. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!