Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Er hat uns aufs freundlichste...

Webnyelv kérdése:

Er hat uns aufs freundlichste begrüßt. Ebben a mondatban mi az "aufs" és minek van ott, miért nem "am" van helyette?

Figyelt kérdés
Állítólag elativuszt fejez ki, de az szerintem teljesen más, mint amit itt jelent.
2011. dec. 4. 23:44
 1/7 anonim ***** válasza:

elativusz? még sosem hallottam, de rákerestem: "zárt helyből kifelé mutató irányt jelöl" - a németben ez az aus, és az teljesen más.


szerintem is am freundlichsten kellene oda, de látom, a felsőfok végén nincs -n.

nem volt véletlenül nagybetűvel írva? [esetleg egy főnévvé vált melléknév, ami visszautal vmire]

2011. dec. 5. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Szia! Ha beírod a google-ba, hogy "aufs freundlichste" több találatot dob ki, de német nyelven.

Én úgy értelmezem, hogy a legbarátságosabb üdvözlettel, vagy legszívélyesebb üdvözlettel.

[link]

Ha te értesz németül,. akkor meg fogod találni a magyarázatot.

Üdv.

2011. dec. 5. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Er hat uns aufs freundlichste begrüßt = Igen szívélyesen ('a legszívélyesebben') üdvözölt minket.


aufs = auf das. Nem elativus, hanem allativus.


Ez az "auf freundlichste" egy rögzült kifejezés, egyszerűen használd és kész. Csak néhány fajta igével használják, pl. empfangen, bedienen stb. Az a tippem, hogy eredetileg valami más volt, pl. "auf freundlichste Weise", ami leegyszerűsödött. Ezért nem "am".

2011. dec. 5. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigieket!

Egy német leíró nyelvtan szerűségben (egyetemi jegyzet) van a következő: A határozószók fokozását tárgyalja, felsőfokban am -sten. És ezután írja: Die "Adjektivadverbien" bilden auch einen Elativ mit aufs -ste:

Er hat uns aufs freundlichste begrüßt.


Einige Adverbien bilden außerdem einen Elativ mit der Endung -st bzw -stens: baldigst, bestens.


Ezt megint nem értem, mikor van -st, mikor stens, és a baldigst végén miért nincs ens, a bestens végén meg miért van, erről nem ír a könyv.

2011. dec. 5. 13:02
 5/7 anonim ***** válasza:

Akkor végre leesett, miről van szó.


Az "elativus"-nak ugyanis több jelentése van. A magyarban pl. a -ból, -ből raggal jelzett esetre utal. De a német fokozásban mást jelent.


Az "aufs" allatívusz, kivéve, ha melléknevekről beszélünk.


Az elatívusz a német melléknévfokozásban nem más, mint az "abszolút felsőfok". Ez azt jelenti, hogy olyan felsőfok, ami inkább "nagyon nagyon"-t jelent. Pl. "höchst interessant" nem azt jelenti, hogy ténylegesen a világ legérdekesebb valamije, hanem azt, hogy roppant érdekes.


" Die "Adjektivadverbien" bilden auch einen Elativ mit aufs -ste:

Er hat uns aufs freundlichste begrüßt."


Tehát lehet így is. Tanuld meg. De ez nem lehet túl gyakori már, ritkán találkozom vele.


"Ezt megint nem értem"


Pedig oda van írva: einige :DDD Azaz be kell magolni, hogy melyik működik így.

2011. dec. 5. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Szóval akkor csak meg kell jegyezni, hogy baldigst (nagyon hamar), bestens (nagyon jól) és csókolom? :D


Egyébként én úgy tudtam, hogy superlativusnak nevezik ezt.

2011. dec. 6. 10:29
 7/7 anonim ***** válasza:

ma 10:29


A superlativus az mondjuk az "am besten", abban az értelemben, hogy a legjobb, tehát nem "nagyon jó", hanem legjobb. Az elativus az, amikor formailag superlativust írsz, de igazából nem azt akarod mondani vele, hogy másokkal összehasonlításban valami a lista első helyén van, hanem azt, hogy nagyon jellemző rá a nevezett tulajdonság.

2011. dec. 6. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!