Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Szerintetek érdemes erőltetnem...

Szerintetek érdemes erőltetnem a spanyolt?

Figyelt kérdés

Már 5. éve tanulok spanyolul, de egyáltalán nem haladok. Angolul szinte anyanyelvi szinten beszélek, szóval a nyelvérzékemmel nincs baj. Inkább azért huncut, mert pl. németül fél évig tanultam még 9 éves koromban(mondjuk született németektől). 16 évesen megint 5 hónapig, de akkor csak felfrissítettem a régi tudásom. Ennek ellenére lehet, hogy jobban tudok németül, mint spanyolul. Legalábbis gyanús, hogy sok mondatot nem tudnék spanyolra lefordítani, de németre igen.

Tavaly írtam egy szintfelmérőt. Kiderült, hogy 4 év után kezdő és alapszint között vagyok. Vagyis még az alapszintet sem érem el.

Kerestünk egy magántanárt, akire mindenki esküdött, de nem haladtunk egyáltalán. Sohasem beszéltünk spanyolul, nem gyakoroltunk példamondatokat. Csak szóban beszéltük át a nyelvtant. 1 évig jártam hozzá, ez úgy lightosan fél millióba került.

Most egy fiatalabbhoz járok, aki sokkal olcsóbb, ráadásul jól tanít, de még így sem érzem, hogy haladnék.

Eleve nem akartam spanyolul tanulni. Anyám tartalékként írta be a gimnáziumok közé, még nyolcadikos koromban. Azt se tudtam, hogy bejelöltük, ezért csak néztem, mikor megkaptam a levelet, hogy oda vettek fel. Szóval semmi kedvem nem volt hozzá.

Ráadásul nagyon szarul tanítanak a suliban. 17-en vagyunk spanyolon, de senki sem beszéli a nyelvet. Ez már alapból gáz, de nekem még nyelvtanárokkal sem ment. Pedig érdekelnek a nyelvek, pl. oroszul is tanulok, finnül pedig egyedül.

A másik érdekes dolog: mindenki azzal jön, hogy a spanyol milyen könnyű nyelv. Hát, szerintem rohadtul nem így van. Teljesen nélkülöz minden logikát, több kivétel van, mint a németben. Ritkán használnak vesszőket, ezért mindig belezavarodok a szövegbe, mert nem látom a tagmondatokat. De ez csak az én véleményem.

Egyszóval úgy vagyok a spanyollal, mint a szüleim anno az orosszal.


Most teljesen döntésképtelen vagyok, ezért tettem fel a kérdés: Szerintetek erőltessem még, vagy nem érdemes?


Ugyanis, ha abbahagynám, akkor az eddig kifizetett pénzek kárba vesznének, és a fél évtizedes gimnáziumi nyelvtanulás is feleslegessé válna. A nyelvtudás pedig sohasem árt.


Ellenben a napnál is világosabb, hogy soha nem fogok normálisan beszélni spanyolul. Most akkor fizessek ki idén is kb. 200 ezret? Eddig is nagyon jól elvoltam a spanyol nélkül. Talán éppen ezért nem is éreztem szükségét, mert soha nem kellett használnom. Nem látom, hogy hol lehet hasznos. Nem akarok spanyol nyelvterületre költözni, pedig a nyelvet jóformán csak ott használják.


Tanácstalan vagyok :S



2012. jan. 23. 18:03
 1/2 anonim ***** válasza:
100%
Ami nem megy, nem kell erőltetni. Főleg akkor nem, ha kedved sincs hozzá. Inkább olyan dologra lenne érdemes azt a 200 ezret áldozni, amiből hasznod lesz és ami érdekelni fog. (Egy másik nyelv esetleg? - német, orosz vagy bármi).
2012. jan. 24. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

"Kiderült, hogy 4 év után kezdő és alapszint között vagyok."


Nem lep meg, "a világ legkönnyebb nyelvét" egyáltalán nem könnyű aktívan és gördülékenyen használni.


De ennyire azért nem nehéz. Valószínűleg a motiváció hiányzik nálad, az egész csak egy nyűg számodra, és nem tudsz rá rendesen odafigyelni.


Jobb módszerekkel kellene tanulnod, és több motivációval. Ha nem tudod magad motiválni, mert semmi sincs spanyolul, ami érdekel, akkor viszont nem fog menni a dolog, és nincs sok értelme erőltetni.


Mostanra a kudarcok miatt nyilván allergiás vagy a spanyolra, ellenállsz neki. Az ellenállás leküzdése fontos lenne, de ha nem megy, akkor fel kell adni ezt a küzdelmet és értelmesebb dologra kell fordítani az idődet.


"1 évig jártam hozzá, ez úgy lightosan fél millióba került."


Brutális. Miközben ingyen letölthető az FSI kurzusa. Szóval ingyen vagy pár ezer Ft költséggel el lehet jutni a spanyol középfokig...


"Ellenben a napnál is világosabb, hogy soha nem fogok normálisan beszélni spanyolul. "


Ezt nem feltétlenül állítanám. A problémád leginkább pszichológiai: megutáltatták veled, és most már csakazértsem tudod megtanulni. Vagy le kell küzdeni ezt a gátlást, és új módszereket alkalmazni, vagy pedig véget vetni ennek az egész cirkusznak és leírni a veszteséget.


Azt kell végiggondonod, hogy:

- akarsz egyáltalán tudni spanyolul?

- mennyi időt ölsz mostanában a spanyolba? azaz: ha abbahagyod, azzal tényleg sok időd szabadul fel?

- nem lenne jobb új módszerekkel (pl.: keresel valamit, ami motivál; szerzel egy jó tankönyvet, letöltesz egy jó tanfolyamot) kicsit még tovább csinálni és valami elérhető célt kitűzni (pl.: középfokú vagy akár alapfokú nyelvvizsga), ami mégis valami kézzelfogható eredmény, így nem mondhatod, hogy az egész kudarc volt?

2012. jan. 24. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!