Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Az orosz és a belarusz nyelv...

Az orosz és a belarusz nyelv között mekkora különbség van?

Figyelt kérdés
Vagy csak politikai okok miatt beszélünk önálló belarusz nyelvről?
2012. jan. 29. 21:44
 1/7 anonim ***** válasza:
19%
belorusz nem belarusz
2012. jan. 29. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
89%

előző, helyes a belarusz.

Egyébként az abc-jük egy-két betű kivételével azonos, viszont a szókincsben sok eltérés van. tehát azért közel nem beszélhetünk azonos nyelvről.

2012. jan. 29. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
35%
Van némi (valójában, elég nagy) szókincsbeli eltérés, ami pedig megegyezik az orosszal, azt teljesen kiejtés szerint írják.
2012. jan. 30. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
61%

Attól még, hogy a szókincsben sok az eltérés, még lehet ugyanaz a nyelv. Gondolj csak a székely nyelvjárásra. A surc, salopéta, húspotyoló, zakotaság, sláp, murok, nyüslet stb. szavakat csak a székelyek használják, mégis magyarul beszélnek, nem tartjuk külön nyelvnek a székely nyelvjárást.


Sokszor nehéz eldönteni, hogy két nyelv tényleg külön nyelv-e, vagy csak nyelvjárás, így a döntő szót ilyenkor valóban a politika mondja ki. A Szovjetunió széthullása előtt senki nem beszélt önálló belarusz nyelvről, ám az önálló államiság óta hangsúlyozni szeretnék a különállásukat.


De hasonló a probléma a szerb-horvát, és a bolgár-macedón nyelvekkel is.


Mivel ezek az "új" nyelvek az önálló államiság után hivatalos státuszt, illetve saját helyesírási szabályzatot, és a nyelvet művelő tudományos intézményeket kaptak, szerintem már tekinthetjük őket külön nyelvnek.

2012. jan. 30. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
62%

"Az orosz és a belarusz nyelv között mekkora különbség van?"


Kb. mint a cseh/szlovák különbség.


Ez azt jelenti, hogy ha egy orosz néz egy belorusz filmet, és nem szokott hozzá a belorusz nyelvhez, akkor a lényeget érti, de elég rosszul tudja követni a részleteket. Persze ha egy kicsit foglalkozik a belorusz nyelvvel, akkor hamar világos lesz számára.


Sokan mondják, hogy a belorusz közelebb van az oroszhoz, mint az ukrán.


Az meg, hogy mi a dialektus és mi a nyelv, mindig politikai kérdés is.

2012. jan. 30. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

A belarusz hasonlít az ukránhoz, az oroszhoz már kevésbé (ukránul tudok, de a belaruszt sokkal jobban értem, mint az oroszt). Mellé még úgy hallottam, hasonlít a lengyelhez (gondolom, történelmi hatások miatt). Ami az ábécét és a szókincset illeti, úgy tudom, voltak nagy oroszosítási akciók, amikor bevezettek egy csomó orosz szót és akkor alakították át az ábécét is. Azóta is be van tiltva náluk a g betű, amit most kénytelenek (a h-val együtt) orosz g-vel jelölni...

Az, hogy egy nyelv önálló-e vagy egy nagyobb dialektusa, az tényleg általában politikai kérdés. Szerintem jogos, hogy önálló nyelvként kezeljük, mert tényleg sok az eltérés.

2012. febr. 1. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Egy évik belorusz szobatársam volt, ő is inkább oroszul beszélt, állítólag Beloruszban is csak nagyon kevesen beszélnék beloruszul a mindennapokban, de ha nekiállt beloruszul beszélni az oroszok nem értették.


Inkább a lengyelre és az ukránra hasonlít.

2012. febr. 2. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!