Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Mit nevezünk németben egész...

Mit nevezünk németben egész pontosan erős igének?

Figyelt kérdés

Láttam már azt a változatot, ami jelenben E/2 ás E/3-ban umlautossá teszi a tőhangot, meg olyat, ami a tőhangból 'i'-t vagy 'ie'-t csinál, de ezenkívül még láttam olyat, ami jelenben nem változik meg ilyen módon (pl. leihen). Tudna valaki egy pontos definíciót adni az erős igére? Az első kettő változat jónak tűnik, de a harmadik változatnál nem tudom, hogy mi teszi erőssé.


Előre is köszi a válaszokat.


2012. márc. 3. 21:42
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:

nem tudom sajnos a pontos definiciót.

Én eddig úgy tudtam, hogy az, hogy az ige erős vagy gyenge, az a múlt idő képzéssel függ össze, nem a tőhangváltással vagy az umlauttal.


a leihen-nél a múlt idők: lieh, h. geliehen

szóval nem szabályos módon képezi a múlt idejét, ezért erős.

2012. márc. 3. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:

egyet értek az előttem szólóval.

tőhangváltós igék és az erős igék nem ugyan azok.

pl.:

jelen időben:

ich gehe

du gehst

er/sie/es geht

nincs benne tőhangváltás.

de múltnál és összetett múltnál:

gehen, ging, ist gegangen

ez egy erős ige.


szval az erős igég, azok amelyekben tőhangvoltázás történik múlt és összetett múlt képzésénél.

asszem.:D

2012. márc. 3. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:

Szerintem ez a múltidőnél látszik a legjobban, mint ahogy az első is írta, mert a múltidőt nem szabályosan képezzük. Nekem a német tanárom egyszer azt mondta, hogy az erős igékre nincs pontos szabály, ezeket meg kell tanulni.

(A 2. válaszoló gehen ige múltidőbe való átváltását kijavítanám, gehen, ging, hat gegangen. Azért hat-os mert a gehen helyváltoztatást/cselekvést fejez ki, nem pedig állapotváltozást!)

2012. márc. 3. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:

utolso: épp azért ist-es ige mert állapotváltozást fejez ki. mint pl. a kommen ige is.

(nézz utána ha gondolod)

2012. márc. 3. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
utolsó válaszadó írja jól, ennek van logikája, mégpedig az állapotváltozás a kulcsa, persze vannak kivételek (pl bleiben)... lassan 10 éve tanulok németet
2012. márc. 3. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:

A gehen nem azért ist-es ige, mert állapotváltozást fejez ki, hanem azért, mert helyváltoztatást. Ne keverjétek össze a kettőt!


Állapotot, vagy állapotváltozást kifejező igék:

sein lenni

bleiben maradni

auf/stehen felkelni

sterben meghalni

geschehen történni


A kérdésre válaszolva, sajnos, nincs szabály, hogy miszerint változik a szótő.

Annyit tudunk, hogy ha az igék tőhangja jelen vagy múlt időben megváltozik, erős igékről beszélünk.

De hogy a többit mi alapján, erre nincs szabály. Számuk véges, kb. 180 darab.

2012. márc. 4. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:

3. válaszoló vagyok. Elnézést kérek, utánanéztem. Nem rég tanultuk németből a múltidőket és azt mondta a tanár, hogy az állapotváltozást kifejező igék azok sein-osak pl. a meghalni, hat-osak pedig azok amik helyzetváltoztatást/cselekvést fejeznek ki. Ez alapján gondoltam, hogy mivel a kommen az azt jelenti jönni, ezért helyzetváltoztatás és a cselekvés is igaz rá, így hat-os lesz.

Valaki el tudná magyarázni, hogy ha a némettanárom szerint a helyzetváltoztatás és cselekvéses igék hat-osak, az állapotváltoztatásosak pedig sein-osak akkor a kommen hogy lesz ist-es? Ebbe teljesen belezavarodtam:S

2012. márc. 4. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
annyit tudok hozzáfűzni, hogy egy idő után ezt érzi az ember... olyan mint a der,die,das. azt se tudod, mit jelent a szó, mégis meg tudod mondani, mi a névelője
2012. márc. 4. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:

Kedves utolsó válaszoló!

Valamit nem jól tudsz.

Leírom neked, amit a könyvemben találtam: /Lazán németül II./

Mikor használunk haben-t és mikor sein-t?


haben, ha tárgyas az ige


Láttam egy kutyát. Mit? egy kutyát

Ich habe einen Hund gesehen.

pl: lesen, hören, trinken

singen, schreiben + Akk.


Nem helyváltoztatást kifejező igék

pl: malen, singen, waschen, schreiben


Módbeli segédigéknél:

wollen, sollen, müssen,

dürfen, können, mögen


Visszahatós igéknél

sich fühlen, sich freuen stb.


Ezekben az esetekben haben-t használunk.


Sein-t használunk, ha

tárgyatlan az ige.

Futottam. nincs tárgy

Ich bin gelaufen.

gehen, kommen, laufen, fliegen


helyváltoztatást kifejező igéknél

fahren, schwimmen, gehen, kommen stb.


Ich bin nach Hause gegangen.

Tehát a jönni, menni helyváltoztatást kifejező ige, ezért itt a sein-t használjuk.


Állapotot vagy állapotváltozást kifejező igék

sein, bleiben, sterben, geschehen


Üdv: Ági

2012. márc. 4. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:

Kedves utolsó válaszoló! Elolvastam újra, amit leírtál, most értettem meg, mi a problémád.

A tanárod jól mondta, hogy a helyzetváltoztató igék hat-osak.

Ahogy írtam előzőleg, a nem helyváltoztatást kifejező igék, vagyis a HELYZETVÁLTOZTATÓ igék.

Látod a különbséget?

helyzetváltoztató


A HELYVÁLTOZTATÓ igék pedig sein-osak.

A kommen, gehen, laufen igék HELYVÁLTOZTATÓ igék.


Így már érted? Remélem, tudtam segíteni. Üdv: Ági

2012. márc. 4. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!