Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Egy nyelvet (korban) meddig...

Egy nyelvet (korban) meddig lehet úgy megtanulni, hogy anyanyelvi szinten menjen?

Figyelt kérdés
Itt most nem arra gondolok, hogy egy átlagos amerikai hány szót tud, hanem kiejtés szempontjából. Tehát, hogy ne legyen akcentus. Állítólag ezt kisgyermekkorban kell elkezdeni, de hallottam a TV-ben még régebben Labancz Lilla történetét (Angliában megtanulta akcentus nélkül a nyelvet és most Amerikában játszik egy filmben). És ő már huszonvalahány éves, én meg 14 vagyok és szeretném, ha nem lenne az angolban akcentusom. Úgy értem, úgy, mint egy kisgyermek, aki gyerekkora óta angol környezetben él, én hogy tudnék úgy tanulni? A kisgyerek csak hallgatja körülötte az embereket, nincs neki felirat meg semmi, és így megtanulja és most nem csak az angolról beszélek, hanem minden nyelvről.
2012. márc. 27. 17:41
 1/8 rajcziz ***** válasza:
72%
Kérdésedben benne a válasz: a kisgyerek csak hallgat és hozzá megfigyeli a mimikát. Hallgass angol rádiót neten, filmeket angolul nézd és gyakorolj hangosan.
2012. márc. 27. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Öhm. Igen? Ennyi? xD
2012. márc. 27. 17:51
 3/8 rajcziz ***** válasza:
Igen. Hosszú idő után beválik. A kisgyerek se egy nap alatt tanul meg az anyanyelvén (egyesek szerint soha).
2012. márc. 27. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
76%

Nekem egy tanárom mondta, hogy kb 20-25 éves korig lehet úgy megtanulni egy nyelvet, hogy az tökéletesen menjen, tehát hogy úgy is ejtsd ki a szavakat és gond nélkül értsd a magnót/beszédet, mert aztán a fül már másképp működik. Persze ez egyénenként változik, talán akadnak kivételek.


Egyik ismerősöm, aki közel 40 évesen kezdett neki az angolnak (iskolában oroszt tanult, később a németet is elkezdte a munkája miatt).

Itthon alapfokon megtanulta az angolt magántanárral, aztán kiköltözött a családjával egy kis időre Angliába, munkát is kapott, megtanult társalgási szinten - középfokon angolul, de a kiejtése rémes volt, hiába segített neki a kislánya, aki akkor kezdte az iskolát, hogy "anya hogy - hogy nem tudod kiejteni, ezt nem így mondjuk..." azt az anyuka úgy hallotta és másképp nem is állt rá a szája... Fura és érdekes. :)

Még babakorban, amikor kezd beszélni a gyerek, akkor idomulnak a hangszálak és jönnek ki az első hangok. Gyakorlatilag ebben az időben amilyen ingereket kap a gyerek, azok a hangok meglesznek.

A kislány egyébként játszva megtanulta a nyelvet a barátnőitől, az iskolában, igazi kis szivacs volt az agya, mint bárkinek ilyen korban. Mindent megért a hangosbemondótól kezdve akármilyen beszédhibás angolon át :) míg az anyukája kb kikövetkezteti mit mondhattak, ha van rá idő :)


Sok-sok gyakorlással biztos csiszolható, de idős korban soha nem fogsz tipikus amerikai angollal vagy brit angollal beszélni vagy amilyennel akarsz... Még fiatal vagy, kezd el most, rengeteg lehetőséged van, az internet segítségével eléred a különböző rádiókat, tv műsorokat, interjúkat, olvashatsz is, bármit.

2012. márc. 27. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

"Angliában megtanulta akcentus nélkül a nyelvet és most Amerikában játszik egy filmben"


Jó lenne tudni, mit jelent Amerikában az, hogy "akcentus nélkül". Ha valaki oxfordian beszél, az Amerikában ugyanúgy akcentus, mintha valaki liverpooliasan beszélne. Sőt, ha valaki Los Angelesben megszólal bostoni akcentussal, rögtön tudják, hogy nem odavalósi.


"És ő már huszonvalahány éves, én meg 14 vagyok és szeretném, ha nem lenne az angolban akcentusom. "


Fölösleges célkitűzés, de ha nagyon ragaszkodsz hozzá, akkor hallgass sok angol szöveget és gyakorold az utánzását. Ez csak akkor fog sikerülni, ha a fonológiával elméletben is tisztában vagy, szóval tudod, mit miért csinálsz.


"A kisgyerek csak hallgatja körülötte az embereket"


Mivel neked már van anyanyelved, ezért van az agyadban egy "térkép" arról, hogy mik a beszédhangok. Ez a térkép nem azonos azzal, mint ami egy 6 éves angol gyerek fejében van. Ezt az adottságot nem tudod lecserélni 14 éves korban, hanem tudatos erőfeszítéssel kell begyakorolnod először egyenként, aztán összefüggésében az angol hangokat, amik idegenek maradnak a fejedben lévő hangrendszer számára. Ez egy idő után begyakorolható, sőt, sok év munkával elérhető, hogy elég magas színvonalon menjen. Bár pl. stresszes helyzetben akkor is simán vissza fogsz esni a magyar akcentusba, ahogy vidékiekkel is előfordul Budapesten, hogy tájszólás nélkül beszélnek, de stresszhelyzetben előjön a tájszólásuk (pl. egyetemen vizsgán).

2012. márc. 29. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Sok múlik a tanáron (lehetőleg anyanyelvi legyen) és azon is, hogy rengeteg angol szöveget hallgass (filmek, talkshow-k, stb.) Rengeteg gyakorlás és meglesz a siker.
2012. ápr. 12. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 apafej71 válasza:

Szevasz!

A saját anyanyelvi közegedben esélyed sincs rá, megnézhetsz, meghallgathatsz akár egymillió DVD-t, CD-t. Az még csak nézés, hallgatás. Folyamatos, napi több órás beszélgetés egy angol anyanyelvűvel, hol marad? Interaktivitás, hibáid korrigálása egy barát által...

Ha pl. Angliában járnál suliba, akkor még nagyon esélyes. Ismerek amúgy olyan csajt, aki huszonkét évesen ment ki Németországba ("szűzen", azaz nem tanulta előtte a németet), nem járt kint iskolába, csak mindig német közegben volt, a pasija is német, és azóta úgy beszél, ír, olvas, mint egy német. De szerintem ez ritka, biztos jobb a csajszi agya, mint az átlag.

2014. júl. 24. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Anyanyelvi szinten megtanulni kizárólag az adott országban lehet. Tanártól akár napi pár órában nem.
2014. júl. 25. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!