Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Valaki segítene megtanulni...

Valaki segítene megtanulni angolul és spanyolul?

Figyelt kérdés
Itt neten. Leírná mit csináljak,mit nézzek át...mit tanuljak,mindent.. Nagyon megköszönném.

2012. dec. 23. 15:57
 1/10 anonim ***** válasza:
Én is szívesen csatlakoznék a tanulásba, mint diák. Én is angolul szeretnék tanulni.
2012. dec. 24. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
55%
Apátok helyett apátok leszek
2012. dec. 25. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 webnyelv ***** válasza:

Kezdjük mondjuk a határozott névelővel. Ez angolul the, kiejtve magánhangzó előtt kb. "di", mássalhangzó előtt kb. "dö". Többes számban változatlan az alakja. Spanyolban hímnemben el, nőnemben la. Többes számban hímnemben los, nőnemben las.


Példák, figyeljünk az angol "the" kiejtésére:


the doctor - el doctor

the doctors - los doctores


the actor - el actor

the actors - los actores


the music - la música

the guitar - la guitarra

the guitars - las guitarras


Mint látható, az angolban nincs nyelvtani nem, a spanyolban pedig hím- és nőneműek lehetnek a szavak, a nem többnyire a végződésből megállapítható, így az -a végűek általában nőneműek, míg a mássalhangzó- és -o végű főnevek hímneműek. Leegyszerűsítve a szabályt.

Többes számban általában -s ragot kap az angol és a spanyol főnév is. A mássalhangzóra végződő szavak a spanyolban -es végződést kapnak, egyébként az angolban a kiejtésben cs-re, s-re, sz-re végződő szavak is, pl. watch - watches (órák), beach - beaches (strandok), az angol -es kiejtése ilyenkor kb. "-iz".


Házi feladat: keress angol és spanyol szavakat, lásd el névelővel és tedd többes számba!


Kezdetnek talán ennyi.

2012. dec. 27. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 webnyelv ***** válasza:

Második lecke, kicsit más téma: mindkét nyelvben nagyon fontos a "lenni" ige ragozása, mindkét nyelvben rendhagyó. (A spanyolban két létige is van, a másikra később térünk majd ki.)


angol (to be = lenni):

I am

you are

he/she/it is

we are

you are

they are

Az első szó minden sorban a személyes névmás, a második szó a létige. E/3-ban 3 alakja lehet a névmásnak, a három nemnek megfelelően. De ez nem nyelvtani nem, hanem a természetes nemen alapul. Így semleges neműek (it) az élettelen dolgok, fogalmak és az olyan élőlények, melyeknek nemét nem tartjuk fontosnak megjelölni (pl. kutya, macska, egyiptomi ugróegér, stb.).


Spanyol (ser = lenni):

yo soy

tú eres

él/ella es

nosotros/nosotras somos

vosotros/vosotras sois

ellos/ellas son

Itt is első helyen a személyes névmások vannak, amik (az angollal ellentétben) elhagyhatók, csak akkor tesszük ki, ha hangsúlyos. Mint látható, több személyben is külön alak van a hím- és nőnemre.


A határozatlan névelő: angolban a (magánhangzó előtt, kiejtése kb. "ö"), an (mássalhangzó előtt, kiejtése kb. "ön"), spanyolban hímnemben un, nőnemben una. Ezt az angolban megszámlálható főnév elő mindig kiteszik, a spanyolban nem kötelező kitenni, pl.

an actor - un actor

a guitar - una guitarra


Így már mondhatunk egyszerűbb mondatokat is:

I am an actor. - (Yo) soy (un) actor = Színész vagyok.

You are a doctor. - (Tú) eres (un) doctor = Orvos vagy.


Fontos, hogy névszói állítmány egyik nyelvben sincs, hanem csak névszói igei, így E/3-ban kitesszük mindig a létigét, amikor a magyarban nem:

He is an actor - Él es actor = Ő színész (szó szerint: ő van színész)


Házi feladat: alkoss hasonló angol és spanyol mondatokat! A házi feladat elkészítése közben bizonyára felmerülnek újabb kérdések, rendhagyóságok, stb., ettől is függ, mi lesz a következő leckében.


FIGYELEM! Az angolban a névelő alakját (a határozott és a határozatlan névelőjét is) a következő szó kezdőhangja határozza meg, míg a spanyolban a főnév nyelvtani neme!


Megjegyzés: Sajnos a kiejtésre itt nem tudok kitérni nagyon.

2012. dec. 27. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Köszi! csak az a baj..hogy nem tudom mit jelentenek magyarul ! :)
2012. dec. 28. 08:34
 6/10 webnyelv ***** válasza:
Melyik szóról nem tudod, hogy mit jelent?
2012. dec. 28. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Egyikről sem. Soha nem tanultam egyik nyelevet sem!
2012. dec. 28. 19:45
 8/10 webnyelv ***** válasza:

De gondolom, a doctor, música, guitarra tudod, mit jelentenek. :D Az actor = színész, mindkét nyelven.


A "lenni" ige ragozása magyarul, gondolom, megy, és a határozott és határozatlan névelő fogalma is remélem, világos.


Próbáltam olyan szavakat keresni, amik mindkét nyelvben ugyanúgy vannak, legalábbis leírva, vagy nagyon hasonlítanak.

2013. jan. 2. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Amint időm engedi elkezdem.
2013. jan. 3. 16:09
 10/10 anonim válasza:
Ha lány vagy, akkor igen. Ha igen hány éves vagyok. Ha 23 és 31 közötti akkor segítek.
2013. ápr. 12. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!