Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Melyek a kiejtésbeli különbség...

Melyek a kiejtésbeli különbségek az amerikai és a brit angol között?

Figyelt kérdés

Pl. a szó végi r betű, a t betüt d-nek ejtése, stb.


Milyen ilyen különbségek vannak még?


2009. szept. 22. 16:05
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Van különbség a magánhangzók kiejtésében is. Általában az "a" és "o" betűket ejtik másképp (schwa).


Pl. past, path, pass, last, after, class, lost, got, hot, drop stb.


Yod-droppingnak hívják, amikor a j-t nem teszik az amerikaiak egyes szavakba. Pl. reduce, tube, new, due stb.


Illetve még azt emelném ki, hogy a t-ből az amerikai angolban nem is mindig d lesz, hanem teljesen el is tud tűnni bizonyos szavakban. Pl. Pentagon, Huntington stb.


Bizonyos szavakra pedig nincs szabály, hogy miért, de egyszerűen másképp ejtik. Általában ezek idegen eredetű szavak mint pl. a garage vagy a lieutenant, amit az angolok f-fel ejtenek (kb. "leftenant"), az amerikaiak pedig "lutenant"-nek (bocs, hogy nem fonetikusan írtam, gondoltam, így érthetőbb.

2009. szept. 22. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a választ. Nem tudod hogy az öszes ilyen szót hol találhatnám meg az interneten, esetleg van vmilyen könyv, ami leírja a különbségeket?


Azt tudom, hogy a got, lost szóban az o betűt, á-nak kell ejteni, de pl. a past szót hogy ejti az angol és hogy a brit? Köszi szépen előre is!!

2009. szept. 22. 17:16
 3/9 anonim ***** válasza:

Szia,


Megint én. Lesarkítva: az "a"-t á-nak ejti az angol, e-nek az amerikai. Tehát "pászt" (brit), "peszt"(amerikai).


Egy különbség jutott még eszembe közben, de az ritkán jön elő. A h betűt vannak szavak, amelyekben nem ejti a brit. Pl. a forehead szóban jön ez elő.


Nem tudom, hogy a neten van-e lista, de igazából, ha tudod a szabályokat és hallod a szavakat, előbb-utóbb hozzászoksz ezekhez a különbségekhez és magadtól is menni fog. :) Ajánlanám neked a www.thefreedictionary.com oldalt, mert ott mind a brit, mind az amerikai kiejtés ott van, ki is mondja a gép.

2009. szept. 22. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

És ezt a könyvet ajánlanám: [link]


Jól leírja a különbségeket, szinte minden benne van nagyon részletesen, összehasonlítva, szleng is. Én nagyon szeretem ezt a könyvet, hosszú évek óta lapozgatom. :)

2009. szept. 22. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Amúgy megkérdezhetem, hogy miért érdekel? :)
2009. szept. 22. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Jaj, nagyon szépen köszönöm, rengeteget segítettél!!! :)
2009. szept. 22. 17:29
 7/9 A kérdező kommentje:
Azért érdekel, mert eddig is amerikaiasan beszéltem az angolt (leginkább tv-ből tanultam meg és angolul néztem filmeket) és jobban is tetszik, mint a brit. Na meg nem szeretném, hogy nagyon vegyes legyen az akcentusom. :)
2009. szept. 22. 17:33
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Akkor ez a neked való könyv...minden benne van, ami kell :) (Y)
2009. szept. 22. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Igen, az!!! :) Köszönöm szépen!
2009. szept. 22. 17:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!