Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Nem tudom megkülömböutetni az...

Nem tudom megkülömböutetni az egyszerű és a folyamatos múltat. Nem értem?

Figyelt kérdés

Itt egy szöveg ès be kell ìrni a szavakat aszerint,hogy a mondat folyamatos vagy egyszerű mtban van :

When I....(be) a student at university, I....(get)a job as a waiter at a cafe. On my seco d day ont he job one of my teachers Mr higgins....(come) to have cup of coffe. he.... (sit) alone so i....(go)to talk to him.

Mikor milyen lesz ige? Ès mièrt?


2013. okt. 7. 17:33
 1/4 anonim ***** válasza:
When I was(be) a student at university, I got(get)a job as a waiter at a cafe. On my second day on the job one of my teachers Mr Higgins came(come) to have cup of coffee. He was sitting (sit) alone so went(go)to talk to him.- Ebben csak egy "folyamatos" múltban lévő ige van
2013. okt. 7. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Folyamatos csak akkor kell, ha valamit huzamosabb ideig csinált (pl. tancsi ahogy ült a kávézóban)
2013. okt. 7. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Vree ***** válasza:
100%

Megpróbálom elmagyarázni.

Az egyszerű (Simple) mód jelenthet állandóságot, vagy rendszerességet, illetve egy mér befejezett cselekvést.

(Kati vagyok. Hét éves vagyok. Egyetemre járok.

Lelőttem a fickót. Elmentem a ház mellett. Megcsináltam a leckét.)

pl. "Elmentem a ház mellett."->amint kimondom már be is fejeződik (belépek a héz elé és már a házon túl vagyok a történetben csak ezzel a mondattal; nem vesztegetek időt rá hogy pontosan meddig tartott, mert nem fontos, a lényeg hogy megtörtént.)

Míg a folyamatos (Continous) a folyamatban lévő és átmeneti dolgokra használatos.

(Írom a házimat. (most éppen.) A ház előtt mentem el, amikor... <= Látod magyarul se teljesen úgy mondjuk: nem "Elmentem, Megcsináltam", tehát nem a befejezettséget sugalljuk hanem "mentem, csináltam"(éppen)


Nézzük akkor ezt a szöveget:


"When I WAS a student at the university..."

=> ez volt akkor az állandó helyzetem hogy diák vagyok ill. amit rendszeresen csináltam. Ha azt mondanám hogy "I WAS BEING a student at the university..." olyan mintha azt mondanám: Akkor éppen átmenetileg diák voltam. (kirúgtak téged? Csak egy délutánra voltál diák? Valamiért hangsúlyozni akarod hogy akkor a diákságot képviselted?)

Hogy jobban megértsd hasonlítsuk össze ezt a két mondatot:

"I am evil."

= Gonosz vagyok.

Ez egy rám általánosan jellemző tulajdonság.

"I am being evil."

= Gonoszul viselkedem.

Most éppen gonosz vagyok, de ez az átmeneti viselkedésemet jellemzi, nem engem általában.


Minden rendszeresen végzett cselekvés:

I go to school every day. (Minden nap iskolába járok.)

I study English. (Angolul tanulok.)

I visit my grandmother (regularly). (RENDSZERESEN meglátogatom a nagymamámat.)

az mindig Simple mód.


"I got a job as a waiter at a cafe."

=Szereztem egy felszolgálói állást a kávézóban.

Nem aközben kapjuk le az illetőt hogy éppen kulcsol az állásért (ha Continous lenne, akkor éppen annak a folyamatában lenne hogy kiadják neki az állást, de még nem kapta meg teljesen)


"Mr. Higgins CAME to have a cup of coffee."

= Mr. Higgins eljött inni egy csésze kávét.

Megint csak: nem ott vagyunk hogy Mr. Higgins éppen jön, látjuk a lépteit az utcán félúton a kávézó felé...Nem, ott vagyunk, hogy Mr. Higgins bent áll a kávézóban, tehát már eljött.


He WAS SITTING alone, so I WENT to talk to him.

= Egyedül ült, úgyhogy odamentem beszélni vele.

-> talán a legegyszerűbben felismerhető Simple+Continous párosítás: amikor valamilyen cselekvést megszakítva történik egy másik cselekvés.

"Láttam hogy magányosan üldögél, ezért odamentem hozzá."

vedd ezeket a hasonló mondatokat:

'Éppen a bankban álltam sorba, amikor berontottak a bankrablók.'

'Kati játszott a hangszeren, amikor belépett Tibor.'

-> mindig a megszakított/éppen folyamatban lévő cselekvés/történés lesz a Continous, és a megszakító a Simple.

'Még egyetemre járt, amikor az édesapja halálhíre miatt abba kellett hagynia.'

'He WAS GOING to university when he had to stop (Simple Past, ne zavarjon meg a 'have to') because of his father's death.'

<- Ez jó példa arra hogy a rendszeres cselekvés (iskolába járás) is lehet folyamatos módban, ha átmeneti és megszakítja egy másik történés.


Azért ne értsd félre, nem mindig áll Continous-sal Simple:

'Kati zongorázott miközben Juli (végig) énekelt.'

'Kati was playing the piano while Juli was singing.'

(2x Continous, nem megszakító hanem egymással párhuzamosan folyamatban lévő cselekvések)

2013. okt. 8. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm!
2013. okt. 10. 20:57

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!