Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » 2 idegen nyelvet is tanulok....

2 idegen nyelvet is tanulok. De a baj az, hogy csak tanulom, nem 'tudom'. Megoldás?

Figyelt kérdés

Az egyiket szeretem (sőt..), a másikat se utálom, inkább közömbös vagyok iránta. Már x éve tanulom mindkettőt (tehát nem tegnap kezdtem), de úgy érzem, nem tudok megtenni egy lépést anélkül, hogy kettőt ne lépnék hátra.


Csodálom azokat az embereket, akiknek sikerül egy idegen nyelven megtanulniuk (pl.: megszólítják őket az utcán, és tudnak válaszolni, kb. folyékonyan/folyamatosan/nagyobb hibák nélkül), nemhogy anyanyelvi szinten, és még nem is említettem, mi van azokkal, akik több, mint egy (idegen)nyelvet beszélnek anyanyelvi szinten.

Minden technikát kipróbáltam, amit csak lehet: sorozatnézés, zenehallgatás, szótanulás, szótanulás mondatokkal, szituációk megtanulása, egyéb szövegek megtanulása, TV nézés az adott nyelven (pl. híradó), interneten olvasás, könyvolvasás az adott nyelven, kimondottan nyelvtanulóknak való könyv olvasása, olyan országba utazni, ahol azt a nyelvet beszélik (nem sok időre, a helyzet így hozta), stb.


Mi lehet a megoldás?



2014. okt. 19. 23:11
 1/8 anonim ***** válasza:
79%

Erre én is kíváncsi vagyok. Hasonlóan vagyok ezzel, mint te. Elképzelni nem tudom, hogy lehet egy idegennyelvet folyékonyan megtanulni.

Én már ezzel is próbálkoztam: [link] nem tudom ismered-e. De ez se sokat használt.

Neten sok angol vlogot néztem, ettől egy kicsit úgy érzem javult a kifejezőképességem, de szintén csak azt érzem, hogy leragadtam egy szinten, és innen már nem tudok továbblépni.

2014. okt. 19. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Rosszul mondtam: nem folyékonyan megtanulni, hanem folyékonyan beszélni :)
2014. okt. 19. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Talan egyszerre csak 1 nyelvvel foglalkozz. Valoszinuleg bezavar a ketto egyszerre.
2014. okt. 19. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Ezeöccá ***** válasza:
100%

Kb. 5 nyelvet beszélek folyékonyan, tanulni pedig tanultam legalább egy tucatot az évek folyamán.


A nyelvtanulásra nincs "csodamódszer", amit ilyenként reklámoznak, arra egy fillért sem érdemes adni.


Ezekre jöttem rá:


1) Tanulj naponta többször, de ne órákon át, hanem, amikor éppen ráérsz. Mindenkinek van egy napszaka, amelyikben különösen fogékony az újra, reggel, délután vagy épp éjfél után [én, pl. :)]


2) Egyszerre ne akarj túl sokat megtanulni, megjegyezni. A kevesebb több. Semmi értelme pl. kitűzni, hogy minden nap megtanulok 20 szót. Túl sok. Elég 6-7, annyit jobban tudsz gyakorolni és 2 hét múlva is menni fog. A 20-ból holnap után már a negyedére se emlékeznél.


3) Ismételj, ismételj, ismételj. Unalmas, de az ismétlés erősíti a memóriád. Ez nem azt jelenti, hogy 200-szor ismételj el egy szót egymás után, hanem bizonyos időközönként találkoznod kell azzal a kifejezéssel, szóval, szerkezettel, amit elsajátítani szeretnél. Pl. ha 1 héten már harmadjára hallasz, látsz valamit, pl. egyszer a rádióban, egyszer egy filmben, egyszer meg egy weboldalon, akkor jó úton haladsz. Mire tizedjére találkozol vele, már nem is kell gondolkodnod rajta.


4) A szintednek megfelelő szövegekkel, anyagokkal dolgozz. Nincs értelme neki vágni egy Verne-regénynek eredetiben franciául, ha kezdő vagy franciából. Annyit kellene szótáraznod és vesződnöd a nyelvtan fellapozásával, hogy csak az idődet pazarolnád. Ne olvass számodra teljesen egyszerű szövegeket sem, pl. kezdőknek szánt dolgokat, ha már középhaladó vagy, ez is időpocséklás. Olyat tanulj, amit már valamennyire értesz, de még akad benne kihívás.


5) Ne csak szavakat tanulj, tanulj kifejezéseket, mondatrészleteket, nagyobb egységeket, amiket nyelvhasználat közben elővehetsz. Ez olyan, mint amikor előregyártott tésztából csinálsz rétest, nem kell neked összegyúrni a lisztet, vizet, sót, stb., ha előveheted azt is, ami már készen van és építkezhetsz abból.


6) Olyan műsorokat keress a tévében, rádióban, interneten, amelyek érdekelnek. A Tagesschauból is lehet németül tanulni, de rohadt unalmas. Ha oda kell ragasztanod magad a tévé elé, akkor nem fogsz nagy eredményt elérni, untatod magad, a nyelvtanulás során a legfontosabb a motiváció: ha érdekelnek a dokumentumfilmek valamelyik külföldi adón, akkor nézd azokat, ha érdekel valamelyik énekes, színész, akkor keress róla cikkeket a Wikipédián vagy valamelyik internetes újságban, ha érdekelnek a kutyák, akkor keress róluk valamit az interneten, stb. Ha élvezed, amivel találkozol, akkor motiváltabb vagy, mintha valami rémunalmas rádióbeszélgetést hallgatnál teljesen ismeretlen témáról csak azért, mert tanulni akarsz x nyelven.


7) Keress lehetőséget a gyakorlásra, amint úgy érzed, hogy próbára teheted a nyelvtudásod. Pl. csatlakozz egy internetes fórumhoz olyan témában, ami érdekel. Ne aggódj, hogy nem megy tökéletesen a nyelvtan, a lényeget meg fogják érteni, de legalább rávetted magad, hogy írj valamit, amit mások el is fognak olvasni és nem csak kockás füzetbe írtál, ami a fiókban fog kikötni.

2014. okt. 20. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Nagyon jó tanácsokat adott Ezeötcá (de fura név), annyit fűzök hozzá, hogy szerintem túl hamar akarsz eredményt elérni. Hetek alatt nem megy, még hónapok alatt se, hosszú időt igényel, és minden lehetőséget ragadj meg a nyelvhasználatra, pl az utcán te menj oda külföldiekhez, nem érdekes, ha hibázol, mer az üzenet a fontos, nem a nyelvhelyesség.
2014. okt. 20. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim válasza:
Hát én nem tudok egy nyelven sem tudok perfekt beszélni. De már nem egy tanár ésszrevette, hogy értem a nyelvtant és ez egy nagyon nagy előnye van annak, ha érted a nyelvtant. Minden nyelvnek ez az alapja! Ha ezeket tudod, akkor menni fog a beszéd is! Tapasztalatból mondom, már sok nyelvi versenyen voltam pl. :angol, német, magyar... Sok sikert!
2014. okt. 20. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Azért annyit tudni kell, és ezt nem egy embertől hallottam már vissza, hogy beszédben a nyelvtan teljesen lényegtelen. Vagyis az a legutolsó szempont. Ha rossz a nyelvtanod, attól még megértenek, és ez legyen az elsődleges cél. A többi már csak finomhangolás.
2014. okt. 21. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

nagyon jó tanácsokat adott Ezeötcá (de fura név), annyit fűzök hozzá, hogy szerintem túl hamar akarsz eredményt elérni. Hetek alatt nem megy, még hónapok alatt se, hosszú időt igényel, és minden lehetőséget ragadj meg a nyelvhasználatra, pl az utcán te menj oda külföldiekhez, nem érdekes, ha hibázol, mer az üzenet a fontos, nem a nyelvhelyesség.


"már x éve tanulom mindkettőt", tehát nem napok, hetek óta, és nekem az is jó lenne, ha lassan, de tudnám hogy haladok.. de ez sincs!


Hát én nem tudok egy nyelven sem tudok perfekt beszélni. De már nem egy tanár ésszrevette, hogy értem a nyelvtant és ez egy nagyon nagy előnye van annak, ha érted a nyelvtant. Minden nyelvnek ez az alapja! Ha ezeket tudod, akkor menni fog a beszéd is! Tapasztalatból mondom, már sok nyelvi versenyen voltam pl. :angol, német, magyar... Sok sikert!


nyelvtant értem, az egyiknél nagyon is, a másiknál úgy ahogy...

2014. okt. 21. 16:05

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!