Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » A franciában a liaison minden...

A franciában a liaison minden egyes esetben kötelező? Mi van azokkal az esetekkel, amikor használni kellene, de mégsem használják?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy vannak szavak, amiknél tilos (pl. "et), meg mássalhangzó értékű "h" van (hache, haut, héro, stb...), én nem ezekre gondoltam, ezekkel tisztában vagyok, hanem azokra, amiknél a liaison használható lenne, de mégis elhagyják. Én nagyon sokszor hallok franciák szájából olyan mondatokat, amiknél kb. kötelező lenne a liaison, de mégse használják (pl. Le moment est historique. - ahelyett, hogy le mömon té tisztoʁik, azt mondják hogy lö mömon é isztoʁik). Emiatt sokszor félreértem amit mondanak, ugyanis sok szót csak a liaison különböztetne meg egymástól, és ezért félreérthető az egész. Furcsállni fogják a franciák, ha mindig használom a liaison-t? Vagy olyasmi ez nekik, mintha a magyarok túlartikulálnák a szavakat (élőbeszédben nálunk sok magánhangzó kiesik/összeolvad, pl. "maj'nem" helyett "majDnem", "haggyuk má'" helyett "hagyJuk máR", "tarcsunk ki" helyett "taRTSunk ki" stb...)?
2014. okt. 25. 09:52
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Nehéz erre válaszolni, mert lehet ember- vagy tájfüggő a kiejtés.

A Te példádban (Le moment est historique) a "moment" -t betűjét tényleg nem szokták összekötni, de azt még soha nem hallottam, hogy az "est" -t betűje ne legyen liaisonnal mondva. (lö moman et-isztorik).

Ugyanez a furcsaság előfordul - ahogy belegondolok -, pl. ha azt mondod: Ce sont des histoires! (Szö szon dez isztoár), de: ce sont des jolies histoires (szö szon dé zsoli isztoár). Itt sincs a jolies után kötés, de nem tudnám megmagyarázni, hogy miért nincs... :-(

Egyszerűen nem szokták úgy mondani, hogy "zsoli

z'isztoár", de ha te úgy mondod, korántsem hibázol.


Több ilyen furcsaság és logikátlanság fordul elő a franciában, de az ember egy idő után nemcsak megszokja, de észre sem veszi...

2014. okt. 26. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!