Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Hy a német akkusativ genitiv...

Hy a német akkusativ genitiv dativ, normativ esetekkel lenne néhány kérdésem:D?

Figyelt kérdés
Szóval mikor használjuk őket? pl ha azt mondom h ez az én autóm akkor az das ist mein auto v genitivbe rakom mert birtoklást fejez ki és akkor das ist meines auto? halottam már sok olyat h ha gyenge a főnév melléknév stb akkor így meg úgy ragozzuk de pontosan mit jelent ez? mi dönti el hogy gyenge vagy erős a főnév, melléknév? mikor és hogyan milyen esetekben használjuk ezeket az eseteket?

2014. okt. 28. 11:14
 1/6 A kérdező kommentje:
meg van az a mondat h Bilder in meinem Kopf ez mirét dativ esetű? mi fejezi ki benne? asszem vannak bizonyos elöljárószók amik vonzzák az egyes eseteket. ezeket tudja valaki hogy melyik kelöljárószó melyik esetet vonzza?
2014. okt. 28. 11:29
 2/6 anonim ***** válasza:

Ez az én autóm. - Das ist mein Auto.

Akkor lenne birtokosban, ha az volna mondat pl.,hogy 'Az autóm kereke'.

[link]

Ugye az a mondat,hogy 'Képek a fejemben'. Azért dativ,mert ez az eset a 'hol?' kérdésre válaszol.

[link]

2014. okt. 28. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Olyan nincs, hogy "Normativ", csak Nominativ
2014. okt. 28. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
bocsi elírtam. le tudnád írni első h mik azok a kérdőszók és elöljárók stb amikhez bizonyos esetek tartoznak? köszönöm
2014. okt. 28. 20:48
 5/6 anonim ***** válasza:

Ez elég összetett dolog..


Először is, ugye kérdezted az elöljárószókat, hogy milyen esetet vonz (a kérdőszó nem vonz esetet, csak az elöljárószó. Azt szokták mondani, hol kérdésre részes eset, hová kérdésre tárgyeset, de valójában itt sem a kérdőszó vonzza, hanem az elöljárószó: in (-ba,-be/-ban,-ben). Itt vannak az elöljárószók és a vonzataik: [link] Ezeket meg kell tanulni. Bár én sem tudnám így elmondani mindet, de használni tudom, előbb-utóbb ráérzel..


Aztán a gyenge/erős főnevek. Azt is egyszerűen csak megtanulni tudod. Gyengéből jóval kevesebb van. A gyenge főnév azt jelenti, hogy az egyes szám alanyeset kivételével minden esetben, többesszámban is -n végződést kap. Itt vannak a gyenge főnevek felsorolva: [link]

Ez így nagyon sok, de általában csak a lényegesebb szavakat szokták megtanítani: Junge (fiú), Löwe (oroszlán), Affe (majom), Hase (nyúl), Knabe (fiú), Herr (úr), Name (név), Bär (medve), Student (tanuló (egyetemi)) stb. Illetve a nemzetiségek pl. Ungar (magyar (ember)). Itt is lehet összefüggéseket keresni, megkönnyítve a tanulást. Mondjuk hogy minden e-re, ist-re, ent-re stb. végződő hímnevű főnév gyenge, de mindig akadnak kivételek.


A következő a melléknévragozás. Itt nem csak erős és gyenge van, hanem vegyes is. Ezt is egyszerűen meg kell tanulni. Elmondanám én is, mikor erős, mikor gyenge, mikor vegyes, de ez az oldal jól leírja és itt vannak a táblázatok is, mikor milyen végződést kap: [link]

Egyébként a melléknévragozás lényege, hogy megtudd belőle a főnév névelőjét. Tehát pl. a Tag (nap) hímnevű, azaz der Tag. Ha azt mondod, "jó nap", akkor "guteR Tag", azért kap R betűt, hogy tudd, a névelője deR. Ha azt mondod, "a jó nap", az "der gute Tag". Itt a gut azért nem kap R betűt, mert ott van már a der, amiből ugye nyilván tudjuk, hogy der a névelő, tehát fölösleges lenne megint odaírni egy R betűt. (gute lesz, E betűt mindig minden esetben minden melléknév kap. na jó, itt is vannak kivételek, néhány melléknevet tilos ragozni, de ebből kevés van pl. prima, lila) Na harmadik esetben meg pl. azt mondod, "jó napom", akkor "mein guteR Tag". A mein szó annyit elárul ugyan, hogy a névelő biztosan nem die, mert akkor meine lenne, de nem tudod meg belőle, hogy das vagy der, ezért kell oda a R betű. Ez lehet, hogy érthetetlen volt, de mindenesetre nézd át a linket, talán megérted.

Ez egyébként egy nagyon jó oldal, sokat segít, mindent megtalálsz rajta: [link]

Ha van még kérdésed, írj.

2014. okt. 29. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
uuu nagyon köszi:DD mindenre választ kaphatok végrev
2014. okt. 30. 16:09

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!