Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Miért ilyen gyenge a nyelvokta...

Miért ilyen gyenge a nyelvoktatás?

Figyelt kérdés
Üdv! Az a tapasztalatom, hogy különösen az angol nyelvoktatás nagyon gyenge. Általános iskolában nagyon kevés dolgot tanultunk meg pedig volt kb heti 4 óránk. 8. osztály után a diákok nagy része egy alapfokú nyelvvizsgát nem tudott volna lerakni (csak pár ember aki külön angolra járt). Most középiskolában (10. o.) még mindig a 9.-es tankönyv felénél tartunk, gyakorlatilag semmi újat nem tanulunk, a tanár laptopozik, beszélget, vagy tanítás címszóval munkafüzeti feladatot ad. Több helyről hallok hasonlókat, nem csak én tapasztalom. Minden más tantárgyat viszonylag jól meg tudnak tanítani, ezt miért nem? Ennek még haszna is lenne, hiszen külföldi munkahely, külföldi cégek, szinte már mindenhova kell nyelvtudás. Kivétel ez alól talán a kéttannyelvű vagy nyelvi előkészítős iskolák, de ilyen kevés van.

2014. dec. 7. 00:55
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:

"Kivétel ez alól talán a [...] nyelvi előkészítős iskolák"


Nem, az sem kivétel. Én is olyan suliba jártam, ahol volt NYEK, rengeteg ismerősöm is van, akik ilyen suliba jártak, az angol oktatása ugyanúgy rossz volt, és a NYEK-esek sem tudtak jobban angolul, mint akiknek nem volt 0. osztály.


Egyébként még egyetemen is ez a helyzet, BME-n is alig van valaki, aki tudna angolul beszélni.


Hogy miért ilyen rosszak az eredmények, azt nem tudom.

2014. dec. 7. 01:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
76%

A módszer külföldön is ugyanaz, csak úgy vettem észre, hogy

a diákok szorgalmasabban tanulnak és ennek van meg az eredménye.

2014. dec. 7. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
Én azt tapasztalom, hogy a minőségi nyelvoktatás (is) elkötelezettség kérdése. Az engem körülvevő nyelvtanárok többsége nem versenyszellemű, a kor kihívásait figyelembe vevő minőségorientált pedagógus, hanem olyan nyelvtanárok, akik valamikor elvégeztek egy főiskolát (többnyire), családot alapítottak és abból az egyre porosodó tudásból élnek, amit anno megtanultak. Nem képzik magukat sem nyelvileg, sem módszertanilag. Ez egy ok, számos van még ezen kívül (inkább a magánszférába teszik erejüket, idejüket, stb.). Persze mindig vannak kivételek. :-)
2014. dec. 7. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 A kérdező kommentje:
Akkor ezek szerint a NYEK és a kéttannyelvű sem kivétel. Az, hogy külföldön szorgalmasabbak lennének a diákok az nem biztos. Sok ismerősöm van akik jól tanulnak (átlag alapján) mégis az idegennyelv nehezen megy, mert kevés a magyarázat, kevés az új szó így hiába értené a nyelvtant a szavak felét nem ismeri. Az is lehet, hogy külföldön azért könnyebb mert egy pl a német nyelv közelebb áll az angolhoz mint a magyarhoz vagy az angol a némethez stb. Egyébként azt is észrevettem, hogy nem egy tankönyvsorozatból tanulunk hanem egyik évbe x másik évbe y mert az olcsóbb 200 forinttal és a tanár azt rakja be a listába. Aztán persze a másik könyv máshogy írja le a dolgokat másképpen mutat be nyelvtani dolgokat lehet, hogy van olyan téma amit már korábban vettünk. Plusz a tanár hozzáállása a dolgokhoz, van amikor azt mondja nincs kedve tanítani, és nem is tanít. Van amikor egy házifeladat ellenőrzéssel elmegy az egész óra.
2014. dec. 7. 19:49
 5/20 anonim ***** válasza:
100%

<< mert az olcsóbb 200 forinttal és a tanár azt rakja be a listába >>


Nem, nem a tanár rakja be a listába. Ellenkezőleg, az ilyen fejetlenség miatt a tanár szívja meg a legjobban, mert kezdheti elölről kidolgozni az éves tantervet egy (akár még számára is ismeretlen) könyv alapján, hiába dolgozott rajta X hétig a előző nyáron. A legszebb meg az, amikor a könyvek szeptember közepén érkeznek meg, amikorra már rég aszerint kellene tanítani, amit a könyv alapján még akkor kidolgozott volna, amikor volt rá ideje. A szerencsétlen novemberig nem éri utol magát a tanmenettel, miközben ősszel már mérhető haladást (pld legalább havonta egy nagyobb dolgozatot) kellene produkálni.


Mutass már nekem egy olyan iskolát, ahol a tanár csak úgy büntetlenül laptopozhat tanítás helyett, és soha senki nem kéri számon. Komolyan, akkor oda én is elmegyek "dolgozni", végre nyugodt életem lesz.

2014. dec. 8. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
100%

Képzelj el egy olyan munkahelyet, ahol mindenki, akivel munkakapcsolatba kerülsz, kizárólag akadékoskodni és kritizálni tud, továbbá téged lenéz és a szakmádhoz természetesen mindenki "jobban ért". De bármit!


Mondjuk, hogy olyan fagylaltot árulsz, amit nem te csináltál, de mindenki neked szól be, ha nem ízlik. Visszahozzák és követelik vissza a pénzt. Folyamatosan felcseszik az idegeidet. Előretolakodnak a sorba, a többieket nem hagyják vásárolni, de a vége az, hogy emiatt is téged utálnak, mert hiszen a "te sorod". Plusz naponta feljelentenek a cukrászda vezetőjének, és fenyegetőznek, hogy ha nem rúg ki, akkor bojkottálják a fagylaltot. Összeajvékolják a rokonságot, és nyiltan megveréssel fenyegetnek.


Vagy például taxisofőr vagy, és az emberek azzal szórakoznak, hogy csak "látogatják" a taxidat, mert ehhez nekik "joguk" van. Konkrétan nem utaznak sehová, csak "látogatnak", mint más a múzeumot. Beszállnak és néznek bambán, de nem hajlandóak bemondani a címet. Foglalják a taxit mások elől, közben tönkretesznek ezt-azt, kiégetik cigivel az ülést, köpködnek a padlóra, hangosan üvöltetik a rádiót, és amikor kérdezed, hogy de mégis hova akarnak menni, akkor a pofádba röhögnek. A következő utasok meg szintén téged szapulnak, hogy soha nincs egy rendes taxi, ami nem foglalt, de kulturált, nincs füstszag és nincs telehányva, mi az hogy nem tartasz rendet???


Kérdem én, hány napig lennél hajlandó minimálbérért ilyen munkakörülmények között teljes odaadással, szívvel-lélekkel, lelkesedéssel, kitenni a lelkedet ilyen "kuncsaftokért"??? És ha ehhez az álláshoz 4 évet áldoztál az életedből, hogy becsületesen felkészülj rá?


Jaaa, hogy akkor aki nem bírja, az ne álljon be fagylaltosnak meg taxisofőrnek? Aki elvállalta, annak meg pofa be, tudhatta volna hogy a meló ezzel jár?

Végül is ez is egy hozzáállás, amíg az országban el nem fogynak a "fagylaltosok" meg a "taxisofőrök". Csak akkor ne csodálkozzon senki, hogy milyen felhozatal fogja mégis megcsinálni, és milyen hozzáállással: az, aki marad.

2014. dec. 8. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
100%

Nekem meg az a tapasztalatom, hogy a közoktatásban a fiatalok egyenesen szivességet tesznek, és kegyet gyakorolnak azzal, ha hajlandóak oda is figyelni és együttműködni az órán. A pofázás, zenehallgatás, szemtelenkedés olyan hangnemben, amiért én a magam idejében ha egyáltalán felmerült volna bennem hogy akár így is beszélhetnék, teljes joggal kaptam volna egy frászt, és egyéb időhúzó trükkök helyett.


Ma már nem alapvető és magától értetődő, hogy ez egy iskola, TEHÁT órán odafigyelünk, megcsináljuk a gyakorlatot, segítjük egymást a tanulásban, órán kívül pedig utánajárunk amit nem értünk, korrepetáljuk aki lemaradt....


Hanem a diákoknak fene nagy JOGAIK vannak, a kötelességük pedig kb jelen lenni. Az egyetlen kötelesség cinikusan megfogalmazott neve is "iskolaLÁTOGATÁS". Nem együttműködni és tanulni a kötelessége, hanem "látogatni". Mint ebből is egyértelmű: ő az iskolában csak látogat, egy vendég, ez másból nem áll, mint hogy kénytelen a drága netenkockuló-idejét fölösleges bejárásra áldozni. Ezen igen komoly kötelesség fejében viszont felhatalmazva érzi magát, hogy az összes többinek a munkáját is szétcsessze, nehogy már valaki tanuljon, meg okosabb legyen, meg vigye valamire, amikor ő hülye akar maradni.



Meg az is a tapasztalatom, hogy felnőtt nyelviskolában van kb az a rend, fegyelem, és elvárható munkatempó, ahol van mód rendesen tanulni. Holott állítólag a 30-40 évesek már nem olyan könnyen befogadóak az új dolgok elsajátítására, és nehezebben taníthatóak. Ja, hogy közben futószalagos gyári munkán kívül nem vitte többre? Sehol nem kapott olyan állást, amire a jelentkezéskor is angolul kellett volna tárgyalni? Ja hogy a saját 10-15 évnyi szívásával "fizette meg" a tandíjat, amiből végre megtanulta, hogy nem a tanárnak tesz szívességet, ha hajlandó megírni azt a minden egyes kva házi feladatot? Családosként éjszakai műszakban robotolásból végre megértette, hogy a tanárja tulajdonképpen csak a javát akarta szolgálni?



Szóóóval szerinted a nyelvtanárok kizárólag azért inkább a "privát szférába" fektetik az energiájukat, mert zsugori, pénzéhes, számító alakok egytől egyig, akik a közoktatás vérét szívják????


20 év múlva, ha meglesz még a gyk oldal, keresd vissza ezt a kérdésedet, és gondold át újra....

2014. dec. 8. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
100%

Az van, hogy ha egy moziban a film közben dumálsz, huhogsz, nyerítesz, felpattogsz a helyedről, szétköpködöd a kukoricát, mondván hogy kifizetted a jegyet, jogaid vannak, akkor szép eséllyel kiprovokálod magadnak, hogy a többi néző bsszon ki a nézőtérről úgy, hogy az utcáig végignyalod a kinti folyosót. Nem pedig még a többiek tartanak jó fejnek, meg viccesnek, és örülnek, hogy addig sem kell a mozit nézniük.



Na, hát majd ha eljutunk erre a szintre az iskolákban is, akkor nem lesz gyenge a nyelvoktatás, meg nem lesznek "silányak", "lusták", "nemtörődömök", "alulképzettek", "tehetségtelenek" és "önző, kapzsi pénzsóvárak" a tanárok sem.

2014. dec. 8. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 A kérdező kommentje:
Figyelj ez egy egyszerű kérdés, nem kell mindent mellre szívni. Nyilván vannak kivételek, bár ezt nem írtam bele a kérdésbe. Nem fogok iskolát mondani, de nálunk ez van, berak egy filmet, vagy laptopozik néha tanulunk is és ez pedig az ő hibája. Érdekes minden mást meg tudok tanulni (4-es átlag) ezt mégse tudnám ha nem lenne olyan aki iskolán kívül segít. "Fene nagy jogok" pedig lehet, hogy vannak csak éppen mindenki tesz rá... tehát nincsenek. Pl. elvileg a tanár nem veheti el a gyerek telefonját, mégis elveszi ha használja, elvileg nem lehet kiküldeni egy gyereket az óráról mégis kiküldik, stb. Szóval lehet azzal dobálózni, hogy a diákoknak milyen jogaik vannak mert nincsenek. Ha már minimálbérről beszéltél, akkor tudomások szerint egy tanár többet keres mint a minimálbér, ha meg még korrepetálást is tart és/vagy nyelviskolában is tanít akkor az már bőven nem minimálbér.
2014. dec. 8. 19:45
 10/20 A kérdező kommentje:
Ez egyébként már elég OFF mert a kérdés nem a tanárok jelenlegi fizetéséről szólt.
2014. dec. 8. 20:17
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!