Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » VESSZŐ-kérdés: "A gyerekeim...

VESSZŐ-kérdés: "A gyerekeim az Inn folyó mellett születtek, s lettek még felnevelve is jórészt a völgyben". Ha ezzel azt akarja mondani: "a folyó mellett születtek a völgyben, s itt is lettek felnevelve", akkor is van vessző?

Figyelt kérdés
Légyszi csak aki tényleg tudja a nyelvtant!

2015. márc. 31. 11:58
 1/7 anonim ***** válasza:
43%
Két állítmány van, mindkettőnek egy rakás külön bővítménye. Az alany ugyanaz, de attól ezek még külön tagmondatnak számítanak, tehát kell vessző.
2015. márc. 31. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Az első formában nincs, mert itt az "s" az "és" szót helyettesíti, és mint ilyen, felsorolásnak számít.

A második változatban van vessző, mert itt összetett mondat szerepel.

Lehet, ogy tévedek, de ez a mondat mindkét formájában kicsit magyartalannek tűnik.

2015. márc. 31. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Egy másik példa: "Ezek a gondolatok a hegyekben születtek, s lettek még leírva is jórészt vándorlás közben".
2015. márc. 31. 12:16
 4/7 A kérdező kommentje:
A második verzióval ("a folyó mellett születtek a völgyben, s itt is lettek felnevelve") csak a felsorolásjelleget akartam érzékeltetni, tehát "születtek s lettek felnevelve": szóval hogy az első válaszoló által mondott bővítmények ("az Inn folyó mellett; a völgyben") mindkét igéhez tartozik, ekkor is kell vessző?
2015. márc. 31. 12:20
 5/7 anonim ***** válasza:
Szerintem kell akkor is.
2015. márc. 31. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Julianna, ez egy tökéletesen téves megközelítés, hogy ha egymás mellett van a két ige, akkor felsorolásnak számítana. Ilyen szabály nincs.


Az Osiris Helyesírás 324. oldalán le van írva egy csomó részletszabály, a lényeg: ha vannak külön bővítményei az állítmányoknak, akkor külön tagmondatok, és kell vessző. Ez alól az egyetlen kivétel, ha a tagmondatok párhuzamos szerkezetet alkotnak, pl.:


Sok kólát ivott és sok süteményt evett.


De ez a mondat ugye nem ilyen, tehát kell vessző.

2015. márc. 31. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Jobban belegondolva kénytelen vagyok meghajolni érvelésed előtt... :-( (És lehet, hogy a "belegondolva" után is kellene vessző, de már kicsit meg vagyok zavarodva!)
2015. márc. 31. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!