Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Eszperantó nyelvtanulás. Hol,...

Eszperantó nyelvtanulás. Hol, és hogy?

Figyelt kérdés

Tizenhat éves vagyok.

Kevés pénzem van, ebből pedig következik hogy magántanárra nem futja.

Egyenlőre az angolt tanulom a gimnáziumban, de pár hete rábukkantam az eszperantó nyelvre.

Pontosabban előtte is ismertem, csak most újra felbukkant.

"Elvileg könnyű", de gyakorlatban már nem tudom hogy az-e?


Részletesebben olvastam róla, és nagyon megtetszett. Főleg hogy a világon sok helyen beszélik, és így megismerhetek különböző nemzeteket, más barátaim lehetnek.

Vagyis: nem nyelvvizsgázni szeretnék, hanem szórakozásból szeretnék megtanulni eszperantóul.

Ráadásul most jön az őszi szünet, és ezzel lenne mivel lefoglalnom is magamat, gyakorolni, és majd a suli közben is folyamatosan.

Csak el kellene tudnom indulni valahogy..


A kérdés adott: Hol?

Pénzem ugye nincsen, ezt már kilőttem.

Viszont az interneten valóban meglehet tanulni?

És a szavak? Szótárat honnan szerezzek?


Keresgéltem és rábukkantam a hu.lernu.net-re.

Itt állítólag 36 nyelven tanulják az eszperantót.

Érdemes itt elkezdeni?

Ha igen, hogyan? Kicsit kesze-kusza nekem az oldal.

Ha nem, akkor hol?


Előre köszönöm a válaszokat!



2015. okt. 22. 22:32
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Talán itt találsz valamit.

[link]

2015. okt. 22. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Nézegettem, nem ingyenes.
2015. okt. 22. 22:57
 3/13 anonim ***** válasza:

A tanfolyamok fül alatt próbáltad már? (mármint a lernu.net-oldalon) - a szótár is ott van jobbra - nem egy Országh, de azért megjárja... - a gugli fordító sem rossz (eszperantóról angolra és vissza egész pöpecül fordít)


30 nap alatt eszperantóul - jó ötletei vannak (scribden fent van tudtommal)

2015. okt. 22. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
Az eszperantó nyelvtanba annyit fektess be, hogy egy tanárnak, aki hajlandó két nap alatt elmagyarázni az alapokat, ezt az idejét még fizesd ki. Aztán antikváriustól vegyél pár érdekes könyvet, és rengeteget olvass, szótárazz.
2015. okt. 23. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
38%

"Főleg hogy a világon sok helyen beszélik, és így megismerhetek különböző nemzeteket, más barátaim lehetnek. "


Vedd figyelembe, hogy ennek a nagy része marketing. Én elég sok éve foglalkozom nyelvekkel, rengeteget utaztam a világban, éltem is külföldön, és tudod hány emberrel találkoztam, aki beszélt eszperantóul?


Kettővel. Szóval arra azért ne számíts, hogy az eszperantó nyelven keresztül fogod áttörni a kulturális határokat.


A másik pedig, hogy az eszperantónak nagyon sok haszna nincsen, tényleg maximum arra jó, hogy ha lenyelvvizsgázol belőle, akkor kapsz diplomát, meg jár a pont érte. De az ennél távolabbi jövőre is gondolnod kell, manapság a nyelvismeret hiánya elfogadhatatlan, és hidd el, egyik HR-es sem fogja magát hanyatt vágni örömében az önéletrajzodat olvasva...inkább azt fogják gondolni, hogy még ahhoz is lusta/béna voltál, hogy egy rendes nyelvet megtanulj.


Szóval ha már időt, pénzt és energiát áldozol rá, akkor inkább tanulj valamilyen más nyelvet, aminek később is hasznát veheted. Annyi szép és fontos nyelv van. És ezeket ugyanúgy tudod önállóan is tanulni, az internet korában ez már csak szorgalom kérdése.

2015. okt. 23. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Én is középiskolásként tanultam és szerettem meg az eszperantót, így nagyon meg tudom érteni a helyzetedet. Azóta megtanultam angolul is, oroszul is, bejártam a fél világot, és tanúsíthatom, hogy az eszperantóval legalább olyan jól lehet boldogulni, mint az angollal, némettel vagy az orosszal!


Persze ne azt várd, hogy az étteremben a pincér eszperantóul fog neked ételt ajánlani, vagy hogy a portás eszperantóul fog köszönni - de a nyelv mögött álló non-profit mozgalom valóban óriási élményt ad, és valóban nemzetközi egyéni kapcsolatrendszert tudsz kialakítani!


Ha javasolhatom, olyanok véleményét fogadd meg, akik valóban beszélik az eszperantót, részt is vesznek benne, és nem csak kívülről szólják le azt, amit nem is ismernek.


A tanuláshoz olyan könyvet érdemes választanod, amit valóban magántanulóknak írtak, és nem csak ráírva van ez. Szerintem ilyen például a Szilvási féle kék fedelű tankönyv, meg a Baghy Gyula féle könyv, bár ebben a traktoros elvtárs és hasonlók ma már egy kicsit zavarnak.


A neten lévő anyagokból is meg lehet tanulni a nyelvet, persze ez függ a nyelvérzékedtől, a már ismert nyelvek számától, és persze a kitartásodtól. A Lernu egy jó tanfolyam, bár tanárként nekem nagyon furcsa a nyelvtani elemek sorrendje, és alig működik a javító-szolgálata. Az eszperanto-online.hu tanfolyama a fent említett kék tankönyvre épül, hatékonyak a gyakorló feladatok, és nagy előnye, hogy a leckéidet egy élő tanár javítja, sőt ingyenes konzultációkra is be lehet menni. Valóban nem ingyenes, bár az árából csak néhány órát tudnál fizetni egy magántanárnál. Próbáld ki, hogy hogyan működik, az első lecke ingyenes!


Tanulhatsz egyedül is, van a fészbukon több olyan csoport is, ahol eszperantó oktatók ingyen válaszolnak az esetleges kérdéseidre (pl. "Kezdők eszperantó csoportja" stb.)


Az eszperantóban a nyelvtannal nem lesz érdemi problémád (egyszerű, logikus, fonetikus, stb.), ennek az elmagyarázásához szerintem nem érdemes tanárhoz menned - a nyelvtanulást főleg a tanultak begyakorlása jelenti.


Ha már megtanultad a kék könyvből az első 6-7 leckét, akkor már ismered a leggyakrabban előforduló nyelvi elemeket és szavakat - és innentől érdemes elmenned eszperantó rendezvényekre, találkozókra - ami a legjobb nyelvtanulási módszert jelenti. Ráadásul mint középiskolás sokszor egy rakás kedvezményt is igénybe vehetsz, sőt neked egyik-másik rendez még ingyen is van. Keresd meg az Eszperantó Alapítványt, ők biztosan segítenek benne, hogy hová forduljál.


Szótár ügyben az alapmegoldás a www.eszperanto-szotar.hu használata, hiszen kimondottan a nyelvtanulók számára lett összeállítva. Ha ezt kinőtted, akkor ott van a neten az ingyenes teljes értelmező szótás, a PIV a vortaro.net oldalon.


Én nagyon egyetértek veled: Jó dolog az eszperantó, érdemes megtanulni, sok-sok élményed lesz vele!

2015. okt. 23. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
44%

Ezzel a nyelvtudással az ég világon semmire se fogsz menni.


Én nehezen tanulom az idegen nyelvet, se a német se az angol nem ment hármasnál jobbra, nyelvvizsga meg szóba sem jöhetett. Na most ugye diplománál elfogadják a vizsgát, nekem ez a nyelvvizsga összejött mert nem egy bonyolult valóban, de nekem felhívták a figyelmem arra hogy ez mellett tanuljam az angolt ami világnyelv ha boldogulni akarok diplomásként és nem kasszás vagy gyári össze szerelő akarok lenni.


Műszaki mérnöki végzettségem van, önéletrajzom szépen megvolt írva sok helyre hívtak be, de amint a nyelvismeretre került a sor amit teszteltek az eszperanto jól ment de egy helyen ha tudtam volna hasznosítani de ott mondták hogy inkább az angolt kérik. Másik helyen ahova mentem kb kiröhögtek hogy ha már az angolt nem tudom megtanulni hogy lehetett diplomám, ez csak azért jó az eszperanto hogy villoghassak vele hogy lett diplomám stb... de azzal semmit ne akarjak kezdeni mert ha már angolt nem tudom max konyhanyelven akkor náluk se akarjak dolgozni mert igaz hogy náluk minden számítógépes program magyarítva van, de sokszor kell angol nyelvű munkalapokat megírni illetve megrendeléseket adni, amihez nem elfogadott a google fordító.


Én így csak adminisztrátor lehettem és örülök hogy a havi 80 ezer alapom megvan plusz a pótlékok, amivel egy hónapba max 105 ezret kapom kézbe. Hát hagyjuk én rászántam magam és kerestem egy tanárt aki hajlandó foglalkozni velem nulláról és jobban elmagyarázni a nyelvtant mert bevallom ezzel van gondom, a hallott szöveget sem tudom értelmezni ami szintén baj ezzel is külön kell foglalkozzunk és ez belefog telni legalább 2 évembe hogy vizsga képes legyek ami nem a kettes kell legyen hanem minimum a 4 es hogy utána ha megyek végzettségemhez megfelelő munkát keresni ha el is akarok helyezkedni. Ha a nyelv mint hobból érdekel tanuld otthon neten nyugodtan rengeteg oldal van ahol tudod tanulni, de az életbe ne akard használni mert sok értelme nincs, hobbiból lehet de én voltam már bátyámmal sok európai országban amikor kísérő meg kisegítő voltam mikor fuvarozott és francia országban volt egy ember aki megértett, de a többi nem.

2015. okt. 24. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

6-os válaszolónak:(94%-os)

Nagyon szépen köszönöm a válaszod! Jól írtad, tényleg jó dolog! :)

Csak 5 napja tanulom nagyobb megszakítással, de tegnap óta neki álltam, és nagyon tetszik még mindig, nem hiszem hogy megunnám :)

Megválaszoltad a kérdést hogy mivel, és vagy hol tudok segítséget kérni, ráadásul még szótárt is írtál, amire nem számítottam hogy van fent a neten! :D

Hasznos volt a válasz, és bíztató is! Zöld kéz! :)


A 7-es válaszolónak:(78%-os)

Mindenkinek más a nyelvi érzéke.

Amit felhoztál, az az, hogy az eszperantóval munkalehetőséget nem lehet találni. Ugyan lehet, de nem annyira. Tehát ebben igazad van.

Viszont leírtam, hogy angolt is tanulok. Úgy gondolom az angol jól megy, ahhoz képest hogy 2 éve tanulom.

Az eszperantót hobbiból tanulom, és nem válaszoltad meg a kérdést, egyértelmű a piros kéz.

2015. okt. 24. 04:45
 9/13 anonim ***** válasza:
25%

Kérdező!

Szegény 5-öst válaszra se méltattad, de azért én szeretném megtámogatni a véleményét, ha akarod hallani, ha nem. 16 évesen én is lelkesen tanultam eszperantóul, és tetszett hogy a nyelvtant egy hét alatt megértettem annyira (főleg az angol után) hogy önállóan szótárazva tudtam könyvet olvasni. Ezt csak azért teszem hozzá, hogy én is értem a lelkesedésedet. DE!

Abban az 5-ösnek sajnos igaza van, hogy amikor arról beszélnek, hogy "az eszperantó mindenhol a világon használható" csakugyan egy ügyes marketingfogás, ami arra épül, hogy eszperantisták -- ha nagyon akarja az ember -- bárhol a világon megtalálhatóak, és többnyire szívesen segítik a világ többi eszperantistáját a tájékozódásban, meg legalább egy közös nyelv már van. De ez nem jelenti azt, hogy aki BÁRMELY MÁS nyelven tanul, azért teszi, mert egy zárt magányos szigeten akar élni. Ugyanis minden nyelv kommunikációs eszköz.

Itt a kérdés csak az, hogy melyiket beszéli több OLYAN EMBER, AKI szintén szívesen barátkozik külföldiekkel, nyújt helyi segítséget, tagja nemzetközi mozgalmaknak / utazási csereprogramoknak / szervezeteknek, stb.

Ha rákeresel ANGOLUL (például ugye,) arra, hogy "coachsurfing", találsz egy csomó olyan embert, akinél át lehet éjszakázni, többnyire ingyen, vagy baráti feltételekkel. Vagy rákeresel arra, hogy "carpooling" (jé, ez a példa is angolul jutott eszembe) akkor tonnaszám előre szervezhető autóstoppot kapsz, vagyis betársulhatsz leinformálható és megbízható emberek kocsijába, megadott irányban utazáshoz.


Készséggel elhiszem, hogy ilyesmi eszperantóul IS van, de a 90% angolul, és emellett a még futott nyelvek inkább a német, orosz, spanyol, francia, olasz, (Európában nagyjából ebben a sorrendben,) japán, koreai, kínai (Távol-Keleten) arab, fárszi, héber török, (Közel-Keleten és észak-Afrikában) a spanyol mellett még a portugál (Dél-Amerikában).

Mindenhol mindegyik az angol mögött kullog, és mindenhol messze mindegyik mögött kullog az eszperantó.


Oké, érdekes nyelv, aranyos hobbi, könnyű megtanulni, meg minden. Komolyabb nyelvtanulók ennyivel le is tudják, hogy maximum "hobbiból" megtanulják az általuk választott 3-4 nagyobb, igazi világnyelv mellett. Facebook-on több soknyelvű csoportban is bent vagyok, ott az eszperantó mint "hobbinyelv", állandó cikizés és poénok tárgya.


Plusz, mesterségesen összeállított, de funkcionálisabb, szebb nyelv azóta több is született. Keress rá pld arra, hogy "Ido", Interlingua", de még jobb, ha mindjárt a "CONLANG" kifejezésre. Lehet, hogy a marketingjük nem olyan jó, de ennek a bármi áron marketingnek is komoly ára van, politikailag minimum megkérdőjelezhető irányzatokkal egybemosódás például, de ez a része már Politika kategóriás téma lenne. Magáról a nyelvről elég annyit, hogy sok mindenben társadalomtudományilag (szocio-lingvisztikailag) is túlhaladta már a világ (meg a többi nyelv) a 20. század elejei csökönyösen hímsovinisztikus, ebben is rugalmatlan nyelvtanát.


Mindent egybevéve, ha akarod, tanulj meg eszperantóul. Fog adni egy sikerélményt, hogy mégis egy idegen nyelven tudsz olvasni, beszélni, gondolkodni. Megtanít nyelvet tanulni, rendszerben látni, és ez jól jöhet a későbbi nyelvek tanulásában. De nagy világmegváltó csodákat ne várj a nyelvet beszélőktől, nyaranta egy-két aranyos is táborozáson, meg egy-két külföldi baráton meg levelezőtárson kívül, amit mondom, más nyelveken szintén megkaphatsz.

2015. okt. 24. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
38%

Mellesleg, ahogy a pontozást intézed, (zöld annak, akivel egyetértesz, piros annak akivel nem értesz egyet) azt jelzi, hogy demagóg módon előre eldöntötted, milyen választ szeretnél hallani, mit tartasz helyesnek. Ilyenkor értetlenül tárom szét a karomat, hogy minek teszel fel olyan kérdést, amire úgyis jobban tudod a választ a válaszolóknál. De te tudod. Gondolom, engem is lepontozol, hát, nem érthetünk mindenben egyet.


Marad az első válaszom, hogy a nyelvtant magyaráztasd el magadnak, erre szánd rá azt a két napot, (Budapesten akár még én is tartok neked ennyi, de csak ennyi eszperantó órát, mert hivatalosan angoltanár vagyok, nem eszperantó,) aztán ülj neki olvasni és szótárazni, eszperantóul az már egyedül is menni fog.

2015. okt. 24. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!