Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Török nyelvtanulás: hogyan...

Török nyelvtanulás: hogyan kell kiejteni az alábbi betűket?

Figyelt kérdés

Arra elég hamar rájöttem, hogy az

s az sz

ş az s

c az dzs

ç az cs

y az j

de javítsatok ki kérlek, ha tévedek.

Ezekkel kapcsolatban viszont kicsit bizonytalan vagyok:

ı, ğ és a szó végi r.

az ı-t nyílt ü-nek hallom, a ğ-t hol nem hallom, hogy kiejtenék, néha j-t hallok a helyén (ahol két magánhangzó közt van) a szó végi r-t pedig zs-nek szoktam hallani, de szeretnék biztos lenni benne, mert ezt a hármat nem igazán tudom megállapítani.



2016. szept. 2. 17:15
 1/8 A kérdező kommentje:
Légyszi, légyszi, légyszi! :) <3
2016. szept. 2. 20:33
 2/8 anonim válasza:
100%

Tulajdonképpen jól tudod ,bár a "ğ" az szó végén nagyon-nagyon halk "r".


Szívi,szívi,szívi. :DD

2016. szept. 3. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
A ğ csak meghosszabbìtja picit az előtte lévő magànhangzòt, nem kell kiejteni.
2016. szept. 4. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
A ğ mely magahangzokat meghosszabit, magasak kozott pedig j-nek ejtodik (de sok kivetel van, hallgass radiot, nezz filmeket meg fogod latni). Az ı nagyon trukkos, mert elvileg valami öhoz kozeli hang, de gyakorlatilag koznyelvben majdnem mindenhol mashogyan ejtik. Szovegi r-t zsnek meg sosem hallottam pedig mar tobb mint egy eve tanulok, es sokaig kint is eltem. Tudnal peldakat mondani, hogy hol hallottad annak? Egyebkent nezz nagyon sok filmet torokul mert a beszedet magat onnan fogod igazan meglatni, meg eleve nagyon sokat roviditenek (uyuyacağım - uyucam lesz pl. es jovo idore ez a jellemzo pl.).
2016. szept. 7. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Valami zenében hallottam szó végén zs-nek kb. 2 szónál de sehol máshol nem, szóval akkor r az csak a hapsi beszél furán. Nekem jó az r-nek is. Franciásan zöngétlen r-rel beszélek, szóval nagyobb akcentusom már úgysem lehet. Akkor magasak közt jól hallottam a j-t de ez magyarban is így van. Köszi :)
2016. szept. 7. 09:55
 6/8 anonim ***** válasza:
A ğ néma, az előtte lévő magánhangzót hosszabbítja meg, tehát gyakorlatilag olyan, mint nálunk az ékezet, pl. doğru = dóru. Akkor ejtik j-nek, ha magas magánhangzó után áll, pl. öğretmen = őjretmen. Az r-t én se hallottam még zs-nek, zs-nek a j-t ejtik, ami úgy tudom csak idegen eredetű szavakban fordul elő.
2016. okt. 3. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Utolsó, ö esetében szintén inkább mélyülés van, és hosszabbodás. Olyan nincs, hogy "öjretmen vagy őjretmen".
2016. okt. 3. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Töröktől én se hallottam még, hogy öjretmennek mondja (én se így mondom), de a török tanárom szerint úgy a helyes. És máshol is láttam már leírva, pl. ez az oldal ( [link] azt írja, hogy "magas hangrendű szavakban magyar j; değer (dejer). Talán régen tényleg volt ilyen, csak eltűnt, vagy tényleg ez a "szabály" csak a törökök lusták kimondani, mint a bir végén az r-t.
2016. okt. 7. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!