Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Németesek! Segítség! Miért...

Németesek! Segítség! Miért van ez így?

Figyelt kérdés

Itt van egy feladat:

bringen/Nikolaus/brav/Kinder/Geschenke


Itt a megoldás:


Der Nikolaus bringt DEN bravEN Kinder DIE Geschenke.


Itt egy másik feladat:

vorlesen/groß/Schwester/jüngere/Geschwister/Märchen


DIE GROßE Schwester liest DEN jüngerEN Geschwister Märchen vor.


-A nagy betűvvel írt részeket nem értem, hogy az miért van úgy. Mit kell átnéznem? Valamilyen újabb táblázatot?-



2016. dec. 10. 15:50
 1/7 anonim válasza:

melléknevek ragozását nézd át

a vastag betű a főnév névelője + a melléknév végére tett helyes rag

2016. dec. 10. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim válasza:
Én úgy tudom, hogy ha kinek (pl adok valamit) akkor az Dativval jár, nem pedig Akustaivval.
2016. dec. 10. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 schamuelson ***** válasza:

Úgy jártam, mint Fekete István regényhőse, Tutajos, abban is bizonytalankodtam, amit már megtanultam. De utána néztem, remélem, jól.

A melléknév ragozásán kívül a főnév ragozását is át kell nézned. Jól mondta a 2-es, itt Dativval állunk szemben. ValakiKNEK hoz ajándékot Mikulás bácsi.

A megoldás pedig úgy lesz helyes, ha a Kinder szóhoz kapcsolsz még egy -n betűt is.

Tehát többes szám:

Alany eset - Nominativ: die braven Kinder

Tárgy eset - Akkusativ: die braven Kinder

Részes eset - Dativ: den braven Kindern

Birtokos eset - Genitiv: der braven Kinder

A második megoldásban kérdés számodra a "nővér" névelője és jelzője. Na, miért?

Die große Schwester - nőnemű szó, alany eset, egyes szám.

Konkrétan a melléknév gyenge ragozása alatt találod meg ezeket.

Értelemszerűen a második példában is hozzátenném a Geschwister szóhoz az "-n" ragot, ha több kisebb testvérnek olvassa fel a mesét az idősebb nővér.

2016. dec. 11. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 schamuelson ***** válasza:

Azt csak későn vettem észre, hogy az ajándék névelője is kérdés volt számodra.

az ajándék - das Geschenk

az ajándékok - die Geschenke

az ajándékokat -die Geschenke

Szóval a főnévragozást is átnézni! :)

2016. dec. 11. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

A télapó ajándékot hoz a jó gyerekeknek.

a télapó = alanyaset Nominativ (valaki)

ajándékot = tárgyeset Akkusativ (valamit)

a gyerekeknek = részes eset Dativ (valakinek)

Mindig kérdezz rá,segíteni fog!

jó = melléknév

Tehát főnév ragozás tárgy, részes eset, ez esetben gyenge melléknévragozás: ezeket kell átnézned


Már itt megjegyezném, ha az ajándéknak kitesszük a névelőjét, akkor másképp kell fordítani, mert lényegesnek tűnhet a névelő: A télapó meg/elhozza az ajándékokat a jó gyerekeknek. Én a példamondatban nem tennék a Geschenke elé névelőt. (ajándékot -és nyilván többet- hoz)

Gyenge melléknév ragozásnál többes számban mindig -en a végződés. Gyengén ragozzuk a melléknevet, ha előtte pl.határozott névelő áll, itt az áll.

A melléknév -e végződést (gyenge ragozáskor) a következő esetekben kap: himnem Nom, nőnem Nom és Akk, semleges Nom és Akk. tehát 5 esetben, sok nyelvtankönyv ezt "fogkefének" hívja.


A lényeg a példamondatokban:

1. mondatrészek sorrendje: a részes esetben álló főnév megelőzi a tárgy estben állót.

2. többes szám részes eset DEN -N tehát névelő den és a főnév kap egy -n végződést, ha többes szám alany esetben egyébként nem N-re végződik (pl. die Blume, die Blumen= "a virágoknak" nem fog még egy N végződést kapni)



Kérdező mondatai a fentiek tükrében nem helyesek, mert nincs többes részes végződés.

Der Nikolaus bringt DEN bravEN KinderN (névelő nélkül, vagy:) DIE Geschenke.


Az idősebb lánytestvér mesét olvas (fel) a fiatalabb testvéreinek. Elég nyakatekert a fordítás, de szó szerint ez. A die Geschwister eleve csakis többes számban áll, tehát egyes száma nincs. Neki is kell a végére az -N.

- DIE großE Schwester = egyesszám alany eset, gyengén ragozom a melléknevet, mert van előtte névelő, és tudom, hogy egyesszám, mert a nőnemű főnevek -n, -en, -nen végződést kapnak TSZ-ban.

A fentebb leírt szabály szerint tehát -e végződése lesz a melléknévnek.


- DEN jüngerEN GeschwisterN = többes részes, tehát DEN -N, a melléknév pedig a fentebb leírtak szerint mindig -EN végződést kap GYENGE melléknév ragozásnál.

Helyesen:

Die Große Schwester liest DEN jüngerEN GeschwisterN Märchen vor.

2016. dec. 11. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :)
2016. dec. 17. 10:43
 7/7 anonim ***** válasza:

Hopp- Még van benne ami nem helyes

"Der Nikolaus bringt den braven KinderN Geschenke"

2017. febr. 17. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!