Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Van itt nyelvész? Ellentmondás...

Van itt nyelvész? Ellentmondásos meghatározásokat olvastam a nyelvállás kapcsán.

Figyelt kérdés

Kezdek elbizonytalanodni, mely leírások szerint hogyan értik a nyelvállást a hangképzési kategóriáknál.


Vízszintesen, vagy függőlegesen értendő?


Ha csak az egyik módon, akkor miért nincs kategória a mindkettőre? Hiszen a magyarban is, más nyelvekben is jellemző adott magánhangzó ejtésénél mind függőlegesen "fenti", "félútas", és "lenti" állása a nyelvnek, mind pedig "hátrébb húzott", meg "előlhagyott" nyelv.


Tehát nem tudom, pl az ún. hátsó nyelvállás vertikális, vagy horizontális értelmű? És így tovább...


Tudom, a wiki nem mindig megbízható, de most hadd idézzek onnan, aki nyelvészeret tanul, vagy nyelvész, kérem, fejtse ki világosan számomra a kérdésem. Köszönöm.


Kérném, hogy az általam idéző jelbe tett sajátos megfogalmazásaimmal írja körül, aki ért hozzám mert számomra úgy lesz világos.


[link]


A nyelvállás (hangrend) szerint megkülönböztetünk:

mély hangrendű, másképpen hátul képzett vagy hátsó nyelvállású (veláris) magánhangzókat: ilyenek az a, o/ó, u/ú; (könnyen megjegyezhető memoriter : »autó«, »nagy háború«)

közepes nyelvállású magánhangzókat: a magyarban ilyen nincs, de a világ számos nyelvében általánosan használt magánhangzók (pl. schwa, jele: [ə]);

magas hangrendű vagy elöl képzett (palatális) magánhangzókat: ide tartozik az e, é, i/í, ö/ő, ü/ű. (könnyen megjegyezhető memoriter : »teniszütő«, »édes kis üdülő«)

vegyes hangrendűek olyan szavak melyekben szerepelnek magas, mély hangrendű magánhangzók

A magyar á-t hangrend szempontjából velárisnak tartják, képzéshely szerint azonban elöl képzett.



2017. máj. 3. 15:24
 1/1 anonim ***** válasza:

Szia!


A nyelv mozgását úgy kell elképzelni, hogy képes függőlegesen és vízszintesen is mozogni. Vagyis fel-le mozgatod a szádban, akkor függőleges, és előre-hátra nyújtod, na akkor vízszintes. Mindig úgy kell elképzelni, mintha profilból néznéd.

Ennek megfelelően a hangokat mindkét paraméterrel lehet jellemezni.

Ezt te is megfigyelheted, ha pl. tükörben nézed a magánhangzók artikulációját.

Na most ennek megfelelően a vízszintes mozgás szerint elöl képzett magánhangzók: e, é, i-í,. ö-ő, ü-ű. Ezek hangrendileg magasak, ez akusztikai benyomás. És hátul képzett (akusztikai benyomás alapján mély) magánhangzók: á, a, o-ó, u-ú.

A nyelv függőleges mozgása szerint a nyelvállás négy fokát különböztetjük meg: legalsó nyelvállású az -á- hang (vagyis a nyelved egészen az alsó fogsornál kell legyen, ha helyesen artikulálsz), alsó nyelvállású magánhangzók: a, e; középső nyelvállású magánhangzók: é, ö-ő, o-ó; felső nyelvállású magánhangzók: i-í, u-ú, ü-ű.

2017. máj. 5. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!